29.10.2009թ.-ից «Արցախ ՀԷԿ» բաց բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերը ընդգրկվելու են ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա ֆոնդային բորսայի B ցուցակում: Ընդհանուր առմամբ ցուցակվում է ընկերության կողմից թողարկված 1,000 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով 5,962,074 բաժնետոմս, որոնք բորսայական շուկայում կշրջանառեն AHEK բորսայական հապավմամբ, հաղորդում է բորսայի մամլո ծառայությունը:
2009 թվականի սկզբին«ԱրցախՀԷԿ»ԲԲԸ-նՀայաստանի կապիտալիշուկայումիրականացրեց արժեթղթերիառաջինառաջնային հրապարակային տեղաբաշխումը, որի արդյունքում ընկերության նոր թողարկված 862,074 բաժնետոմսերը ձեռք բերվեցին տեղի եւ օտարերկրյա 1,111 ներդրողների կողմից: Տեղաբաշխումից ստացված միջոցներն ընկերությունն ուղղում է ԼՂՀ-ում խոշորագույնը հանդիսացող Թարթառ գետի վրա յուրաքանչյուրը մինչԵՒ 5մՎտ հզորությամբ երեք ՀԷԿ-երի կառուցմանը: Վերջիններս «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ն պլանավորում է գործարկել արդեն 2010թ.-ի օգոստոսին:
2009թ.-ի հունիսի30-իդրությամբ«Արցախ ՀԷԿ»ԲԲԸ-իընդհանուրակտիվներն ու սեփական կապիտալը կազմել են, համապատասխանաբար 7.6 մլրդ ՀՀ դրամ եւ 6.37 մլրդ դրամ, իսկ 2009 թվականի առաջին կիսամյակի զուտ եկամուտները գերազանցել են 126 մլն ՀՀ դրամը:
«Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում (ԼՂՀ) էլեկտրաէներգիայի արտադրությամբ ու վաճառքով զբաղվող խոշորագույն ընկերությունն է, որը բավարարում է ԼՂՀ էլեկտրաէներգիայի նկատմամբ ներկայիս պահանջարկի մոտ 50%-ը: Ընկերությունը էլեկտրաէներգիա է արտադրում ԼՂՀ-ում խոշորագույնը հանդիսացող Սարսանգ ՀԷԿ-ի միջոցով, որը տարեկան արտադրում է 90-140 մլն կՎտ/ժամ էլեկտրաէներգիա: «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի 85.54%-ը պատկանում է ԼՂՀ Կառավարությանը, 6%-ը` ԼՂՀ-ում գրանցված «ՎՊԲՊ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը:
NASDAQ OMX-ը աշխարհի ամենախոշոր բորսայական ընկերությունն է: Այն բորսայական ծառայություններ է մատուցում ԵՒ առաջատար տեխնոլոգիաներ վեց մայրցամաքներում գտնվող երկրներում, ԵՒ ունենալով իր հարթակներում ցուցակված ավելի քան 3,900 ընկերություններ` առաջինն է նաեւ ցուցակված ընկերությունների թվով: NASDAQ OMX-ի տեխնոլոգիաները ներդրված են ավելի քան 50 երկրների 60 բորսաներում, քլիրինգային կազմակերպություններում եւ կենտրոնական դեպոզիտարիաներում:
2008թ.-ի հունվարինսկանդինավյան երկրներում գործող OMX բորսայական օպերատորը ձեռք է բերել Հայաստանի Ֆոնդային Բորսայի (ՀՖԲ) եւ Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիայի (ՀԿԴ) բաժնետոմսերի 100%-ը: 2008թ.-ի փետրվարին NASDAQ-ի ԵՒ OMX-ի միավորման արդյունքում ստեղծված NASDAQ OMX Group-ը դարձավ ՀՖԲ-ի եւ ՀԿԴ-ի միակ սեփականատերը: NASDAQ OMX Group-ի մասին լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալու համար այցելեք www.nasdaqomx.com կայքը:
27.01.2009թ.-ից «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ն պաշտոնապես վերանվանվել է «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ի: 05.06.2009թ.-ին «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ն դարձավ «Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիա» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100%-ի սեփականատերը:

Starting October 29, 2009, common stocks of “Artsakh HydroPower Plant” open joint stock company (“Artsakh HEK” ojsc) will be included in the B list of NASDAQ OMX Armenia. A total of 5,962,074 stocks of the company with nominal value AMD 1,000 will thus become listed and traded at the exchange under ticker symbol AHEK.
“Artsakh HEK” ojsc is a major power production company in Nagorno-Karabakh Republic (NKR), which currently satisfies around 50% of NKR’s total electricity needs. The company operates Sarsang hydropower plant, the largest in NKR, which has an average annual output of 90-140 mln kWh. The major shareholder of “Artsakh HEK” ojsc is the Government of the NKR, which holds 85.54% of the shares of the company; about 6% of the company’s shares belong to “VPBP” cjsc registered in the NKR.
Early in 2009, “Artsakh HEK” ojsc entered the capital market with the first initial public offering in Armenia allocating 862,074 newly issued common shares of the company to 1,111 local and foreign investors. The newly raised capital is to be used by the company to build three modern power plants with capacity of up to 5 MW each on the Tartar river, the largest in NKR. “Artsakh HEK” plans to deploy the three new plants as early as in August 2010.
As of June 30, 2009, “Artsakh HPP” ojsc’s assets totaled AMD 7.6 bln, its equity capital was about AMD 6.37 bln; net revenues for the first half of 2009 exceeded AMD 126 mio. More financial data, as well as information on the activities of the company and the prospectus can be found at the company’s official website www.artsakhhpp.com.
The NASDAQ OMX Group, Inc. is the world’s largest exchange company. It delivers trading, exchange technology and public company services across six continents, and with over 3,900 companies, it is number one in worldwide listings among major markets. NASDAQ OMX technology supports the operations of over 60 exchanges, clearing organizations and central securities depositories in more than 50 countries.
In January 2008, Nordic exchange operator OMX Group acquired 100% of shares of the Armenian Stock Exchange (Armex) and the Central Depository of Armenia (CDA). After the combination of NASDAQ and OMX in February 2008, Armex and CDA have become fully owned by the NASDAQ OMX Group, Inc.
On January 27, 2009, “Armenian Stock Exchange” ojsc was officially renamed as “NASDAQ OMX Armenia” ojsc. On June 5, 2009, “NASDAQ OMX Armenia” ojsc became the owner of 100% of the shares of the “Central Depository of Armenia” ojsc.