«EXPO-RUSSIA ARMENIA» ցուցահանդեսը կբարձրացնի երկու բարեկամական երկրների` Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկեցությունը: Այդ մասին ասվում է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի ուղերձում, որը ռուսաստանյան արդյունաբերական երկրորդ ցուցահանդեսի մասնակիցների եւ ներկա գտնվողների համար կարդաց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն: «Վստահ եմ, որ ցուցահանդեսն իր մեծ ներդրումը կունենա Հայաստանի եւ Ռուսաստանի բազմակողմ համագործակցության առավել խորացման գործում եւ կնպաստի երկու ժողովուրդների բարեկեցության բարձրացմանը»,- ասվում էր ուղերձում:
Լավրովի խոսքերով, հայ եւ ռուս ժողովուրդները միշտ կապված են եղել բարեկամական կապերով, դրան զուգահեռ այսօր արագ զարգանում են առեւտրատնտեսական կապերը, կայուն աճում է ապրանքաշրջանառությունը, ինչպես նաեւ Հայաստանի տնտեսության մեջ մեծ դեր են խաղում ռուսական ներդրումները:
«Երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման գործում մեծ դեր են խաղում «EXPO-RUSSIA ARMENIA» ցուցահանդեսի պես միջոցառումները, որոնց ընթացքում հնարավորություններ են ընձեռվում երկու պետությունների ներկայացուցիչների, մասնավոր սեկտորի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների համար փորձի փոխանակման եւ փոխշահավետ նախագծերի մասին պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու», ավելացրեց նա:
Ռուսաստանյան համագործակցության ղեկավարի տեղակալ Իգոր Մորոզովն իր հերթին հույս հայտնեց, որ ցուցահանդեսը ավանդույթ կդառնա, որի համար արվում է ամեն հնարավորը: «Ցուցահանդեսը մեկ նպատակ է հետապնդում` միավորել ՀՀ եւ ՌԴ բոլոր հնարավորությունները երկու տնտեսությունների ինտեգրացման համար, որպեսզի կարողանանք համագործակցել, հզորացնել եւ զարգացնել մեր առեւտրատնտեսական կապերը եւ ինովացիոն ներուժը»,- ասաց նա:
Ռուսաստանյան արդյունաբերական «EXPO-RUSSIA ARMENIA» ցուցահանդեսը Երեւանում կանցկացվի հոկտեմբերի 29-31-ը:
Ցուցահանդեսի նպատակն է` զարգացնել Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ տնտեսական, գիտատեխնիկական, մշակութային համագործակցություն, երկու երկրների միջեւ հաստատել եւ ամրապնդել կապերը, զարգացնել համատեղ գործարարություն, առեւտրատնտեսական եւ ներդրումային հարաբերություններ:
Ցուցահանդեսում կներկայացվեն ռուսական ավելի քան 70 ընկերություններ տարբեր բնագավառներից, ինչպիսիք են` էներգետիկայի, մեքենաշինության, մետալուրգիայի, բարձր տեխնոլոգիաների, նանոտեխնոլոգիաների, շինարարության, ավտոմոբիլային արդյունաբերության, հեռահաղորդակցության եւ կապի, նավթագազային արդյունաբերության, գյուղատնտեսության եւ շինարարական տեխնիկայի, բժշկության եւ դեղագործության նոր տեխնոլոգիաները:
Ցուցահանդեսին կմասնակցեն այնպիսի ռուսական ընկերություններ, ինչպիսիք են` «ՌԵՈՒ» ԲԲԸ, «Գոռնիե մաշինի» ՓԲԸ, Յարոսլավլի էլեկտրամեքենաշինական գործարանը, «Էլդին» ԲԲԸ, Հյուսիսկովկասյան աէրոգեոդեզիական ձեռնարկությունը, Մակերեւույթի եւ վակուումի յուրահատկությունների ուսումնասիրման գիտահետազոտական կենտրոնը (ՄՎԳՀԿ), «Կրիստալ» ԲԲԸ քիմիական գործարանը, Կենսաօրգանական քիմիայի ինստիտուտը:
Ցուցահանդեսի աշխատանքների ընթացքում կանցկացվի «Ռուսաստան-Հայաստան» տնտեսական համագործակցություն» համաժողով, ինչպես նաեւ կկազմակերպվեն հանդիպումներ նախարարությունների, գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ, այցելություններ կլինեն Հայաստանի առաջադեմ ձեռնարկություններ, կկազմակերպվեն կլոր սեղաններ:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են` «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնը եւ «Զարուբեժ-էքսպո» ԲԲԸ-ն:
Տեղեկատվական աջակցություն են ցուցաբերել ավելի քան 50 ռուս-հայկական ԶԼՄ-ներ:
Ցուցահանդեսն անցկացվում է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի նախարարությունների, գերատեսչությունների, մասնագիտացված ճյուղային միությունների աջակցությամբ:

29 Октябрь 2009 - 10:13 AMT
Выставка «EXPO-RUSSIA ARMENIA» повысит благосостояние двух дружеских народов – армянского и российского. Об этом говорится в послании министра иностранных дел России Сергея Лаврова, которое зачитал присутствующим гостям и участникам второй российской промышленной выставке посол России в Армении Вячеслав Коваленко. «Уверен, что выставка внесет свой вклад в углубление многопланового сотрудничества между Арменией и Россией и будет способствовать повышению благосостояния двух народов», – говорится в послании.
По словам Лаврова, народы России и Армении всегда связывали тесные дружеские связи, которые находятся сейчас на подъеме, помимо этого динамично развиваются торгово-экономические связи, стабильно растет товарооборот, а также ключевое значение в экономике Армении играют российские инвестиции.
«Важная роль в укреплении отношений принадлежит таким выставкам, какой является «EXPO-RUSSIA ARMENIA», где открывается возможность представителям двух государств, представителям частного сектора, гражданского общества обменяться опытом и договориться о новых взаимовыгодных проектах», – добавил он.
В свою очередь заместитель руководителя Россотрудничества Игорь Морозов выразил надежду, что данная выставка станет традиционной и «для этого делается все возможное и необходимое». «Выставка преследует одну цель – объединить все возможности РФ и РА по интеграции двух экономик с тем, чтобы мы могли взаимодействовать, усиливать и развивать наши торгово-экономические связи и инновационный потенциал», – сказал он.
Целью выставки является развитие экономического, научно-технического, культурного сотрудничества между Россией и Арменией, установление и укрепление связей между странами, развитие совместного бизнеса, торгово-экономических и инвестиционных отношений.
На выставке будут представлены более 70 российских компаний в таких сферах как новые технологии в энергетике, машиностроении, металлургии, высоких технологиях, нанотехнологиях, строительстве, автомобильной промышленности, телекоммуникациях и связи, нефтегазовой промышленности, сельскохозяйственной и строительной технике, медицине и фармацевтик.
На выставке примут участие такие российские компании как ОАО «РЖД», ЗАО «Горные машины»,  Ярославский электромашиностроительный завод ОАО «Элдин», Северокавказское аэрогеодезическое предприятие, Научно-исследовательский центр по изучению свойств поверхности и вакуума (НИЦПВ), химический завод  ОАО «Кристалл», Институт биоорганической химии.
Во время работы выставки состоится также конференция «Россия – Армения: экономическое сотрудничество», а также встречи с представителями министерств, ведомств, посещение ведущих  предприятий Армении, круглые столы.