29 Հոկտեմբեր 2009 - 11:00 AMT
Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջեւ հնարավորությունների ներուժը լիարժեք կերպով չի օգտագործվում, ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը` ելույթ ունենալով «Ռուսաստան-Հայաստան. տնտեսական համագործակցություն» խորագրով խորհրդաժողովում, որ կազմակերպվել է Expo-Russia 2009 Armenia Երկրորդ ռուսաստանյան արդյունաբերական ցուցահանդեսի շրջանակներում: «Պետք է խոստովանել, որ մենք լիարժեք կերպով չենք օգտագործում մեր հնարավորությունների ողջ ներուժը, եւ այդ համատեքստում նման միջոցառումները լավ առիթ են սերտ շփման ու տեղեկատվության փոխանակման, համագործակցության նոր ոլորտների եւ նոր հնարավորությունների որոնման համար»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, հարկավոր է մեծ նախագծերի հետ զուգահեռ ակտիվացնել նաեւ համագործակցությունը փոքր ու միջին բիզնեսի ոլորտում: «Այստեղ կարող է հետաքրքիր լինել նաեւ շրջանների, առանձին ընկերությունների ու կազմակերպությունների համագործակցությունը»,-ասել է Երիցյանը:
Միեւնույն ժամանակ, նախարարը հավելել է, որ մասնակից ընկերությունների տպավորիչ ցուցակը վկայում է, որ կա փոխադարձ ցանկություն` խթանել Հայաստանի ու Ռուսաստանի առեւտրատնտեսական համագործակցությունը:

Armenia-Russia collaboration not used to its full potential, RA Economy Minister Nerses Yeritsyan said at “Russia-Armenia economic collaboration” conference organized within EXPO-RUSSIA ARMENIA 2009 exhibition frameworks. “The exhibition is a good chance to exchange information, search for new possibilities and collaboration spheres,” he said.
According to him, beside organizing major projects, collaboration should be established in medium and small business spheres, both at regional and inter-organizational level.
The Minister also added that a major list of Russian companies and a great number of issues on discussion agenda prove business-oriented and constructive nature of the event, giving a new impulse to RA-RF collaboration.