30 Հոկտեմբեր 2009 - 07:42 AMT
Ինչպես նախկինում ասել էր ավիաընկերության սեփականատեր Միխաիլ Բաղդասարովը, Sukhoi Superjet-100-ը կհամալրի «Արմավիա» ընկերության ավիաշարժակազմը 2010թ. ապրիլին, քանի որ կան որոշակի ձգձգումներ, կապված սերտիֆիկացման հետ: Այս առնչությամբ Մոզգովոյը պարզաբանել է, որ ընդհանուր առմամբ սերտիֆիկացիոն թռիչքների ծավալը 800 է, որոնցից արդեն կատարվել է 500-ը:
ՌԴ-ում եւ ԱՊՀ-ում վաճառքի գծով տնօրենը հաղորդել է, որ «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ընկերությունը եւս զբաղվում է վաճառքով Ռուսաստանի, Հարավ-Արեւելյան Ասիայի ու Եվրոպայի շուկաներում: «Արդեն պայմանագրեր են կնքվել այլ ավիաընկերությունների հետ, սակայն նրանք նոր ինքնաթիռը կստանան «Արմավիայից» հետո»,-ասել է նա:
Sukhoi Superjet-100 ինքնաթիռի թռիչքի հեռավորությունը կազմում է 4 500 կմ, տարողությունը` 95 ուղեւորատեղ: Մոզգովոյը նաեւ հավելել է, որ «Արմավիան» պայմանագիր է կնքել երկու ինքնաթիռների գնման համար, սակայն եւս երեք ինքնաթիռ գնելու իրավունք ունի:
Հայաստանում հենց այդ ինքնաթիռի հայտնվելը կապված է նրա հետ, որ այդ ինքնաթիռի նախատիպն ավարտեց սերտիֆիկացիոն թռիչքային փորձարկումները, թռիչքա-վայրէջքային բնութագրերի ստուգումն ու բարձրություն հավաքելու կարգը Հայաստանի բարձր լեռնային պայմաններում: Փորձարկումներն անցնում էին «Շիրակ» օդանավակայանի շրջանում, որի առանձնահատկությունն այն է, որ գործնականում բոլոր կողմերից օդանավակայանը շրջապատված է լեռներով, ուստի թիռչքն ու վայրէջքը հնարավոր է միայն հարավային կողմից: Այդ փորձարկումները ցուցադրեցին ինքնաթիռի անվտանգ մանեւրելու եւ բարդ պայմաններում երկրորդ շրջադարձի գնալու կարողությունը:
«Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ընկերությունը ներկայացրել է նոր ռուսական Super Jet SSJ 100 ինքնաթիռը Երկրորդ ռուսական արդյունաբերական «EXPO-RUSSIA 2009 Armenia» ցուցահանդեսում, որն անցնում է Երեւանում հոկտեմբերի 29-31-ը:

«Армении повезло больше всех, потому что первые пассажиры этого самолета будут вылетать из Еревана», – сказа в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор по продажам в России и СНГ компании «Гражданские самолеты Сухого», Юрий Мозговой. По его словам компания является проектировщиком, изготовителем и поставщиком нового регионального самолета Sukhoi Superjet -100. «Самолет является очень современным, технически оснащенным и комфортным», – отметил он, добавив, что с начала 2010 года самолет поступит в компанию и будет летать из Еревана в тех направлениях, которые предусмотрены компанией «Армавиа».
Как сообщил ранее владелец авиакомпании Михаил Багдасаров, Sukhoi Superjet -100 пополнит авиапарк компании «Армавиа» в апреле 2010 года, поскольку есть определенные задержки, связанные с сертификацией. В связи с этим Мозговой пояснил, что в общей сложности объем сертификационных полетов составляет 800 – из которых уже выполнено порядка 500 полетов.
Директор по продажам в России и СНГ сообщил, что компания «Гражданские самолеты Сухого» также занимается продажами на рынках России, Юго-Восточной Азии и Европы. «Есть уже контракты с другими авиакомпаниями, но они получат новый самолет после авиакомпании «Армавиа», – сказал он.
Дальность полета самолета Sukhoi Superjet -100 составляет до 4 500 км, вместимость в той конфигурации, которую заказала «Армавиа» – 95 пассажирских мест. Мозговой также добавил, что «Армавиа» заключила контракт на покупку двух самолетов, но у них есть право на покупку еще трех самолетов.
Появление в Армении именно этого самолета связано с тем, что его прототип недавно завершил программу сертификационных летных испытаний, проверку взлетно-посадочных характеристик и оценку порядка набора высоты в условиях армянского высокогорья. Испытания проходили в районе аэропорта «Ширак», особенность которого заключается в том, что практически со всех сторон аэропорт окружен горами, поэтому взлет и заход на посадку возможен только с южной стороны. Эти испытания продемонстрировали способность самолета совершать безопасные маневры с возможностью ухода на второй круг в сложных условиях.
Компания «Гражданские самолеты Сухого» представила масштабную модель нового российского самолета Super Jet SSJ 100 на Второй российской промышленной выставке «EXPO-RUSSIA 2009 Armenia», которая проходит в Ереване с 29 по31 октября.