Հայաստանը ձեռնամուխ է եղել ուրանի հանքավայրերի հետախուզմանը, ասել է ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը` ելույթ ունենալով «Էներգետիկայի ոլորտում Ռուսաստանի ու Հայաստանի փոխգործակցության խնդիրները» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ, որն անցնում է Երեւանում «EXPO-RUSSIA 2009 Armenia» ամենամյա երկրորդ ռուսական արդյունաբերական ցուցահանդեսի շրջանակներում: «Այս աշխատանքը մենք վարում ենք ռուսական ընկերության հետ, երկու կողմերի 50-տոկոսանոց մասնակցությամբ»,-ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Գալստյանը, որոնման աշխատանքներն արդեն սկսվել են եւ կտեւեն մի քանի տարի, որից հետո «մենք պարզ պատկեր կունենանք` կան Հայաստանում ուրանի պաշարներ, թե ոչ: Դեռեւս ոչ ոք ոչինչ ասել չի կարող»:

Armenia has started exploration of uranium deposits, deputy minister of energy and natural resources Areg Galstyan said, addressing a round table “Problems of interaction between Russia and Armenia in the field of energy”, organized in the framework of EXPO-RUSSIA 2009 Armenia second annual exhibition in Yerevan.
“We implement the works with a local company, with 50 per cent participation from both sides,” he said. According to Areg Galstyan, exploration works will last several years, after which “we will have clear understanding of availability of the uranium reserves in Armenia”.