Հայաստանը ձեռնամուխ է եղել ուրանի հանքավայրերի հետախուզմանը, ասել է ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը` ելույթ ունենալով «Էներգետիկայի ոլորտում Ռուսաստանի ու Հայաստանի փոխգործակցության խնդիրները» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ, որն անցնում է Երեւանում «EXPO-RUSSIA 2009 Armenia» ամենամյա երկրորդ ռուսական արդյունաբերական ցուցահանդեսի շրջանակներում: «Այս աշխատանքը մենք վարում ենք ռուսական ընկերության հետ, երկու կողմերի 50-տոկոսանոց մասնակցությամբ»,-ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Գալստյանը, որոնման աշխատանքներն արդեն սկսվել են եւ կտեւեն մի քանի տարի, որից հետո «մենք պարզ պատկեր կունենանք` կան Հայաստանում ուրանի պաշարներ, թե ոչ: Դեռեւս ոչ ոք ոչինչ ասել չի կարող»:

Армения приступила к разведке урановых месторождений, сказал заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Арег Галстян, выступая в ходе круглого стола на тему «Проблемы взаимодействия России и Армении в области энергетики», проходящего в рамках второй ежегодной российской промышленной выставки «EXPO-RUSSIA 2009 Armenia» в Ереване. «Эту работу мы ведем с российской компанией, с 50% долевым участием с обеих сторон», – сказал он.
Как сообщил Галстян, работы по поиску уже развернуты, которые продлятся несколько лет, после чего «у нас будет ясна картина: есть или нет в Армении запасы урана, пока что никто ничего не может сказать».