30 Հոկտեմբեր 2009 - 11:11 AMT
ԱԷԿ-ի աշխատանքների անվտանգության ապահովման համար Հայաստանը ներդրել է շուրջ 90 մլն դոլար, ասել է Հայաստանի էներգետիկայի ու բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը` ելույթ ունենալով «Էներգետիկայի ոլորտում Ռուսաստանի ու Հայաստանի փոխգործակցության խնդիրները» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ, որն անցնում է Երեւանում «EXPO-RUSSIA 2009 Armenia» ամենամյա երկրորդ ռուսական արդյունաբերական ցուցահանդեսի շրջանակներում: «Ամեն տարի հսկայական քանակությամբ միջոցառումներ են անցկացվում կայանի շահագործման անվտանգության մակարդակի բարձրացման համար եւ արդեն շուրջ 90 մլն դոլար է ներդրվել նրա անվտանգության ապահովման համար»,-ասել է նա:
Այս համատեքստում Գալստյանը հավելել է, որ այդ գործընթացը շարունակվում է եւ որպես դոնոր հանդես են գալիս բազմաթիվ երկրներ` ԱՄՆ-ն, ԵՄ երկրները, այդ թվում Իտալիան, Չեխիան, Ֆրանսիան, Անգլիան, ինչպես նաեւ ՌԴ-ն: «Այս տարի Ռուսաստանը ՄԱԳԱՏԷ-ի գծով 240 մլն ռուբլի է հատկացրել: Աշխատանքներն արդեն սկսվել են կոնկրետ նախագծերի ուղղությամբ, դրանց իրագործմանը մասնակցում են բազմաթիվ ռուսական ընկերություններ»,-ասել է փոխնախարարը:
Այդ աշխատանքների կազմակերպման համար օգնություն է ցուցաբերում նաեւ ՄԱԳԱՏԷ-ն, ԱԷԿ-ի անվտանգ աշխատանքի ապահովման միջոցառումների մի մասը ֆինանսավորվում է նաեւ պետության միջոցներից:
Բացի այդ, Գալստյանը նշել է, որ աշխատանքներ են ընթանում ԱԷԿ-ի հին բլոկը շահագործումից հանելու ուղղությամբ: «Հին բլոկը շահագործումից հանելու եւ նոր էներգաբլոկի գործարկման աշխատանքները, հավանաբար, միաժամանակ կտարվեն»,-ասել է նա:
Հայաստանը մտադիր է ԱԷԿ-ի նոր բլոկ կառուցել: ՀՀ ԱԺ պատգամավորները հոկտեմբերի 27-ի նիստում երրորդ եւ վերջին ընթերցմամբ ընդունեցին «Հայաստանում նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման մասին» օրենքի նախագիծը: Օրինագիծը նախատեսում է 1,2 հազար ՄՎտ հզորության նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցում, որի շահագործման ժամկետը կլինի 60 տարի: Ըստ նախնական հաշվարկների, նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման համար շուրջ 4-5 մլրդ դոլար կպահանջվի:
Հայկական ԱԷԿ-ը գտնվում է Մեծամորում (Երեւանից դեպի հարավ-արեւմուտք մոտ 30կմ հեռավորության վրա): Կայանը շահագործման է հանձնվել 1976 թվականին, ներկայումս գործում է կայանի միայն երկրորդ բլոկը` 407,5 ՄՎտ հզորությամբ: Ըստ մասնագետների գնահատականների, ՀԱԷԿ-ը կկարողանա գործել մինչեւ 2016թ.:

30 Октябрь 2009 - 11:11 AMT
Для обеспечения безопасности работы АЭС Армения инвестировала порядка 90 млн. долларов, сообщил заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Арег Галстян, выступая в ходе круглого стола на тему «Проблемы взаимодействия России и Армении в области энергетики», проходящего в рамках второй ежегодной российской промышленной выставки «EXPO-RUSSIA 2009 Armenia» в Ереване. «Каждый год проводится огромное количество мероприятий по повышению уровня безопасности эксплуатации самой станции, и уже инвестировано порядка 90 млн. долларов на повышение уровня ее безопасности», – сказал он.
В этом контексте Галстян добавил, что этот процесс продолжается, и в качестве доноров выступают множество стран (США, страны ЕС, в том числе Италия, Чехия, Франция, Англия), включая и Россию. «В этом году Россия выделила через МАГАТЭ 240 млн. рублей. Работы уже начались по конкретным проектам, и в их реализации принимают участие множество российских компаний», – отметил замминистра.
Для организации этих работ помощь оказывает и МАГАТЭ, часть финансирования по обеспечению безопасности работы АЭС направляется также из средств государства.
Помимо этого, Галстян отметил, что ведутся работы по выводу из эксплуатации старого блока АЭС. «Работы по выводу из эксплуатации старого блока и запуску нового энергоблока будут, очевидно, синхронизированы», – добавил он.
Армения планирует построить новый блок АЭС. Депутаты Национального Собрания Армении на заседании 27 октября приняли в третьем и окончательном чтении проект закона «О строительстве в Армении нового атомного энергоблока». Законопроект предусматривает возможность строительства нового атомного энергоблока мощностью в 1,2 тыс. МВт, срок эксплуатации которого составит 60 лет. Для строительства нового атомного энергоблока в Армении по предварительным данным потребуется около 4-5 млрд. долларов.
Армянская АЭС расположена возле города Мецамор (примерно в 30 км к юго-западу от Еревана). Станция введена в эксплуатацию в 1976 году, в настоящее время функционирует только второй блок станции мощностью 407,5 МВт. По оценкам специалистов, ААЭС может функционировать до 2016 года.