30 Հոկտեմբեր 2009 - 13:17 AMT
Հրազդան-Զոդ երկաթուղային հատվածում ապրանքափոխանակման եւ բացթողնման հնարավորության ավելացման հետ կապված, ինչպես նաեւ ելնելով տեխնոլոգիական անհրաժեշտությունից, «Հարավ-Կովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ղեկավարությունը «Արեգ» կայարանը վերականգնելու մասին որոշում է ընդունել, հաղորդում է կազմակերպության մամլո ծառայությունը:
Կայարանը գտնվում է Հրազդան-Զոդ հատվածի 159-րդ կիլոմետրում (Շորժա-Վարդենիս կայարանամիջում):
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ծրագրվում է մինչեւ ընթացիկ տարվա դեկտեմբեր ամիսը կայարանը այնպես կարգի բերել, որ բավարարի գնացքների տեղաշարժման անվտանգության նորմերի եւ կայրանատեղերի սարքավորումների շահագործման պահանջները: «Այս կապակցությամբ, համաձայն սահմանված կարգի, «Արեգ» կայարանը կապահովվի տեխնոլոգիական անհրաժեշտ կապով, կկարգավորվի տեղամասի հաղորդակցման ցանցը», – ասված է հաղորդագրության մեջ:
ՀԿԵՈՒ ՓԲԸ-ն 2009 թ. հայտարարել է կայարանների տարի: Ծրագրի շրջանակներում 2009 թ. ընթացքում կատարվել են համալիր վերանորոգման աշխատանքներ Այրում, Մասիս, Արմավիր, Շորժա, Հրազդան, Սանահին, Վանաձոր, Գյումրի եւ Երեւան կայարաններում:
«Հարավ-Կովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն «Ռուսական երկաթուղի» ԲԲԸ-ի 100 տոկոս դուստր ընկերությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ը հանձնվել է «ՀԿԵՈՒ» ՓԲԸ-ին կոնցեսիոն ղեկավարման` համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին ստորագրված Կոնցեսիոն պայմանագրի: Կոնցեսիոն ղեկավարման ժամկետը 30 տարի է` 10 տարի երկարաձգման իրավունքով:

В связи с увеличением грузооборота и пропускной способности на железнодорожном участке Раздан-Зод, а также исходя из технологической необходимости, руководством ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» принято решение о восстановлении станции «Арег», сообщает пресс-служба компании.
Станция расположена на 159 км участка Раздан-Зод (перегон Шоржа-Варденис).
Как отмечается в сообщении, планируется до декабря текущего года привести станцию в состояние, удовлетворяющее требованиям норм безопасности движения поездов и эксплуатации станционных сооружений. «В связи с этим станция «Арег» будет обеспечена необходимой технологической связью, будет отрегулирована контактная сеть на участке, согласно установленным нормативам», – говорится в сообщении.
2009 г. ЗАО «ЮКЖД» объявило годом станций. В рамках программы в течение 2009 г. были проведены комплексные ремонтные работы на станциях Айрум, Масис, Армавир, Шоржа, Раздан, Санаин, Ванадзор, Гюмри и Ереван.