2010 թ. Հայաստանը ստանալու է առաջին 70 մլն դոլարը Ասիական զարգացման բանկից Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու շինարարության համար, ասաց Հայաստանի կապի եւ տրանսպորտի նախարարության միջազգային կապերի գծով վարչության ղեկավար Գագիկ Գրիգորյանը Երեւանում «EXPO-RUSSIA 2009 ARMENIA» ռուսական արդյունաբերական ամենամյա ցուցահանդեսի շրջանակներում անցկացված «Ռուսաստանի եւ Հայաստանի առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման գործընթացում տրանսպորտի եւ կապի խնդիրների համատեղ լուծման հնարավոր ուղիների մասին» թեմայով կազմակերպված կլոր սեղանի ընթացքում:
Գրիգորյանը հայտնեց, որ Ասիական զարգացման բանկի հետ արդեն կնքվել է պայմանագիր մինչեւ 550 կմ երկարաձգվող ավտոմայրուղու շինարարության համար 500 մլն դոլար տրամադրելու մասին: Այդ ավտոմայրուղին կապելու է երկրի հարավը հյուսիսի հետ: Նրա խոսքերով, այդ մայրուղին մինչեւ Գյումրի է ձգվում, այն քառուղի առաջին կարգի նոր ճանապարհ է, իսկ երկրորդ հատվածը կենթարկվի վերակառուցման:
Իր ելույթի ընթացքում նա պատմեց նաեւ Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարության մասին: «Մենք արդեն ունենք այդ նախագծի տեխնիկատնտեսական հիմնավորումները, Ասիական զարգացման բանկի հետ տարվում են բանակցություններ ֆինանսավորման մասին»: Դրան զուգահեռ Գրիգորյանը հիշեցրեց, որ այդ նախագծի իրականացման համար ստեղծվել է աշխատանքային խումբ` Հայաստանի, Իրանի, Ռուսաստանի փոխնախարարների մակարդակով, արդեն տեղի է ունեցել առաջին հանդիպումը, սակայն երկրորդ նիստը դեռեւս հետաձգվում է մասնավորապես Իրանում տեղի ունեցող ընտրությունների եւ նախարարական վարչակազմի նշանակման պատճառով:
Ներկայացնելով ինֆրակառուցվածքային գերակա նախագծերը, Գրիգորյանը հատուկ ընդգծեց, որ տրանսպորտային ծախսերը նշանակալի մաս են կազմում, այդ պատճառով այդ ոլորտի զարգացումը Հայաստանի համար մեծ նշանակություն ունի:
Ռուսական կազմակերպությունն, իր հերթին, ներկայացրեց իր գործունեության հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաեւ ապրանքները, ծառայությունները, որոնք պահանջարկ կունենան հայկական շուկայում:

В 2010 году Армения получит первый транш в 70 млн. долларов от Азиатского банка развития на строительство автомагистрали Север-Юг, сказал руководитель департамента по международным связям Министерства транспорта и связи Армении Гагик Григорян в ходе круглого стола на тему «О возможных путях совместного решения проблем транспорта и связи в процессе развития торгово-экономических отношений России и Армении», проходящего в рамках второй ежегодной российской промышленной выставки «EXPO-RUSSIA 2009 Armenia» в Ереване.
Григорян сообщил, что с Азиатским банком развития уже подписан договор о предоставлении 500 млн. долларов на строительство автомагистрали, протяженностью до 550 км, которая соединит север страны с ее югом. По его словам, часть этой магистрали, до Гюмри, – это четырехполосная новая дорога первой категории, а вторая половина подвергнется реконструкции.
В ходе своего выступления он также рассказал о приоритетном проекте строительства железной дороги Иран-Армения. «У нас уже есть на руках технико-экономическое обоснование этого проекта, ведутся переговоры с Азиатским банком о его финансировании», – сказал Григорян. Помимо этого он напомнил, что для реализации этого проекта была создана рабочая группа на уровне замминистров транспортов Армении, Ирана и России, уже прошла ее первая встреча, однако второе заседание пока что откладывается, в частности, из-за выборов в Иране и проблем с назначением министерского аппарата.
Представляя приоритетные проекты инфраструктуры, Григорян особо подчеркнул, что транспортные расходы в себестоимости продукции занимают значительную часть, поэтому развитие этой сферы имеет огромное значения для Армении.
В свою очередь российские компании представили основные направления своей деятельности, а также товары и услуги, которые могут быть востребованы на армянском рынке.