«Որքան ես հասկանում եմ, Հայաստանի կառավարությունը համաձայնվել է, որ Հայ-թուրքական արձանագրություններում նախապայմաններ կան, սակայն պնդում են, որ հարկավոր է գտնել ճկուն մեթոդներ, իբր, թուրքական կողմի հետ անվտանգ հարաբերություններ հաստատելու համար»,-հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը:
Ալավերդյանը հաղորդել է, որ «Ժառանգություն» կուսակցությունը հանդես է եկել ՀՀ «Տոների եւ հիշատակի օրերի» մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որով առաջարկվում է նշել ապրիլի 24-ը որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի եւ հայրենազրկության օր: «Մենք վստահ ենք, որ այդ օրինագիծը զգալիորեն կամրապնդի Հայաստանի դիրքերը եւ պատահական չէ, որ ՀՀ նախագահը վերջերս եւս օգտագործեց այդ տերմինը»,-պարզաբանել է Լ.Ալավերդյանը:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե ինչպես է վերաբերում «Ժառանգությունը» ՀՅԴ առաջարկած Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտման համար քրեական պատիժ սահմանելու վերաբերյալ օրինագծին, նա նշել է, որ իրենց կուսակցությունը դրական է արձագանքել այդ օրինագծին, քանի որ այն համընկնում է «Ժառանգության» ծրագրերի հետ:

“Насколько я понимаю, руководство Армении согласилось, что в армяно-турецких протоколах существуют предусловия, но просто они утверждают, что нужно найти гибкие методы, якобы, для установления безопасных отношений с турецкой стороной”, – заявила 30-го октября на брифинге в НС РА секретарь парламентской фракции “Наследие” Лариса Алавердян.
Алавердян сообщила, что фракция “Наследие” выступила с законодательной инициативой о внесении дополнения в закон РА “О праздниках и памятных днях”, в котором авторами предлагается отмечать 24-ое апреля как день памяти жертв Геноцида армян и осуждения за лишение родины. “Мы убеждены, что этот законопроект существенно укрепит позиции Армении и неслучайно, что президент РА в последнее время также употребляет этот термин”, – разъяснила секретарь фракции “Наследие”.
Отвечая на вопрос журналистов о том, как относится “Наследие” к предлагаемому со стороны АРФ Дашнакцутюн законопроекту об уголовном наказании за отрицание факта совершения Геноцида армян, она отметила, что их партия положительно отреагировала на данный законопроект, так как он совпадает с программами “Наследия”.