«Որքան ես հասկանում եմ, Հայաստանի կառավարությունը համաձայնվել է, որ Հայ-թուրքական արձանագրություններում նախապայմաններ կան, սակայն պնդում են, որ հարկավոր է գտնել ճկուն մեթոդներ, իբր, թուրքական կողմի հետ անվտանգ հարաբերություններ հաստատելու համար»,-հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը:
Ալավերդյանը հաղորդել է, որ «Ժառանգություն» կուսակցությունը հանդես է եկել ՀՀ «Տոների եւ հիշատակի օրերի» մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որով առաջարկվում է նշել ապրիլի 24-ը որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի եւ հայրենազրկության օր: «Մենք վստահ ենք, որ այդ օրինագիծը զգալիորեն կամրապնդի Հայաստանի դիրքերը եւ պատահական չէ, որ ՀՀ նախագահը վերջերս եւս օգտագործեց այդ տերմինը»,-պարզաբանել է Լ.Ալավերդյանը:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե ինչպես է վերաբերում «Ժառանգությունը» ՀՅԴ առաջարկած Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտման համար քրեական պատիժ սահմանելու վերաբերյալ օրինագծին, նա նշել է, որ իրենց կուսակցությունը դրական է արձագանքել այդ օրինագծին, քանի որ այն համընկնում է «Ժառանգության» ծրագրերի հետ:

“To the best of my understanding, Armenian leadership has admitted the existence of precondition in Armenian-Turkish Protocols. They just insist on finding flexible methods for establishing secure relations with Turkey, so to say,” Heritage faction MP Larisa Alaverdyan told a parliament briefing on October 30.
At that she noted that the faction had proposed a legislative initiative on introducing amendments to RA Law of Holidays and Commemoration Days. Authors propose that April 24 be marked as day of commemoration of victims of Armenian Genocide and condemnation for depriving Armenians of their homeland. “We are convinced that the draft law will essentially change Armenia’s position, so no wonder that the term President has been recently used by President as well,” Ms. Alaverdyan said.
To journalists’ question on party’s attitude to ARFD-proposed bill on Establising Punishment for Genocide Denial, she answered that Heirtage had made positive response to that since it coincided with its programs.