«Կարծում եմ, Թուրքիայի խորհրդարանի կորղմից Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը կձգձգվի մինչեւ 2010թ. ապրիլը եւ արդյունքում կվավերացվի, քանի որ Թուրքիայի քաղաքական շրջանակներն ու հասարակությունը հասկանում են, որ իրենք հաղթող են դուրս գալու այս գործընթացից»,-հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ-ում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Ըստ Հովհաննիսյանի, թուրքական կողմը, ձգձգելով Արձանագրությունների վավերացումը, մտադիր է ավելի մեծ զիջումներ կորզել Հայաստանից: «Այսօրվա դրությամբ Թուրքիայում հարցման ենթարկվածների 70 տոկոսը կողմ է արտահայտվել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչը եւս վկայում է թուրքական կողմի վստահության մասին` Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների հաստատման այս գործընթացում»,-ասել է Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով երեք հայ ավանդական` ՀՅԴ, Սոցիալ-ժողվորդավարական Հնչակյան եւ Ռամկավար-Ազատական, կուսակցությունների ղեկավարների վերջին հանդիպման թեման` Հովհաննիսյանը նշել է, որ այնտեղ քննարկվել է կուսակցությունների հետագա համագործակցությունն ազգային հարցերում, համատեղ ծրագրերը, որոնք նախատեսվում է իրականացնել ապագայում ինչպես սփյուռքում, այնպես էլ` Հայաստանում:
Լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք վերջերս Հայաստանի ու Ադրբեջանի խորհրդարանականների վերջին հանդիպմանը արծարծվել է նման հանդիպումներին ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորների մասնակցության հարցը, նա պատասխանել է, որ հայկական կողմը հստակ հասկացնել է տվել Ադրբեջանի իրենց գործընկերներին, որ առանց ԼՂՀ ներկայացուցիչների ոչ մի քննարկում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ չի լինի:

“Думаю, ратификация армяно-турецких Протоколов парламентом Турции будет затянута до апреля 2010г. и в итоге ратифицирована, поскольку как политические круги, так и общественность Турции понимает, что они выйдут победителями из этого процесса”, – отметил на брифинге в НС РА 30-го октября руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ваан Ованнисян.
По словам Ованнисяна, турецкая сторона затягиванием процесса ратификации Протоколов намерена добиться еще больших уступок от Армении. “На сегодняшний день 70% опрошенных в Турции выразились за нормализацию армяно-турецких отношений, что также демонстрирует уверенность турецкой стороны в нынешнем процессе налаживания связей между Арменией и Турцией”, – подчеркнул руководитель фракции АРФД.
Затронув тему последней встречи руководителей трех армянских традиционных партий (АРФД, Социал-демократическая партия Гнчак и Рамкавар-Азатакан) Ованнисян отметил, что на ней обсуждалось дальнейшее сотрудничество партий в национальных вопросах, совместные программы, которые планируется реализовать в будущем как в диаспоре, так и в Армении.
На вопрос журналистов о том, был ли поднят в ходе последней встречи парламентариев Армении и Азербайджана вопрос об участии в подобных встречах депутатов НС НКР, он ответил, что армянская сторона четко дала понять коллегам из Азербайджана, что не будет никаких обсуждений по Нагорному Карабаху без участия представителей НКР.