«Կարծում եմ, Թուրքիայի խորհրդարանի կորղմից Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը կձգձգվի մինչեւ 2010թ. ապրիլը եւ արդյունքում կվավերացվի, քանի որ Թուրքիայի քաղաքական շրջանակներն ու հասարակությունը հասկանում են, որ իրենք հաղթող են դուրս գալու այս գործընթացից»,-հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ-ում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Ըստ Հովհաննիսյանի, թուրքական կողմը, ձգձգելով Արձանագրությունների վավերացումը, մտադիր է ավելի մեծ զիջումներ կորզել Հայաստանից: «Այսօրվա դրությամբ Թուրքիայում հարցման ենթարկվածների 70 տոկոսը կողմ է արտահայտվել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչը եւս վկայում է թուրքական կողմի վստահության մասին` Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների հաստատման այս գործընթացում»,-ասել է Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով երեք հայ ավանդական` ՀՅԴ, Սոցիալ-ժողվորդավարական Հնչակյան եւ Ռամկավար-Ազատական, կուսակցությունների ղեկավարների վերջին հանդիպման թեման` Հովհաննիսյանը նշել է, որ այնտեղ քննարկվել է կուսակցությունների հետագա համագործակցությունն ազգային հարցերում, համատեղ ծրագրերը, որոնք նախատեսվում է իրականացնել ապագայում ինչպես սփյուռքում, այնպես էլ` Հայաստանում:
Լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք վերջերս Հայաստանի ու Ադրբեջանի խորհրդարանականների վերջին հանդիպմանը արծարծվել է նման հանդիպումներին ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորների մասնակցության հարցը, նա պատասխանել է, որ հայկական կողմը հստակ հասկացնել է տվել Ադրբեջանի իրենց գործընկերներին, որ առանց ԼՂՀ ներկայացուցիչների ոչ մի քննարկում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ չի լինի:

“I believe, after delaying ratification till April 2010, Turkish Parliament will eventually ratify Protocols as both political circles and society in the country understand they will emerge victorious in the process,” ARF Dashnaktsutyun Parliamentary Faction Leader Vahan Hovhannesyan said at October 30 RA NA briefing.
By delaying Protocol ratification Turkey seeks to gain more concessions from Armenia, he noted. “At present, over 70% of Turkish population polled spoke for RA-Turkey rapprochement, which proves Turkey’s confidence in the process,” ARFD Faction Leader emphasized.
Commenting on recent meeting between ARFD, Gnchak and Ramkavar Azatakan Armenian traditionalist parties, Hovhannesyan stated that further collaboration and joint programs to be implemented both in Diaspora and Armenia were discussed.
When questioned whether NKR NA MPs participation was discussed at recent RA-Azerbaijan Parliamentary meeting, ARFD Faction Leader stated that Armenia made it clear discussions on NKR issue could not be started without NKR representatives’ participation.