Թուրքիան Հայաստանի համար այնպիսի առեւտրային գործընկեր է, ինչպես տարածաշրջանի մյուս երկրները: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ կառավարությանը կից Պետեկամուտների կոմիտեի պետ Արմեն Ալավերդյանը: Նրա խոսքերով, քանի որ Հայաստանն ու Թուրքիան ԱՀԿ անդամներ են, ապա Հայաստանը չի կարող Թուրքիայի հարցում կիրառել ինչ-որ այլ մաքսային կամ հարկային կանոններ:
«Ինչ վերաբերում է մաքսային վարչարարությանը, մենք պետք է շատ բան անենք սահմանի մաքսակետերը բացելուց առաջ, այն է, պատշաճ մակարդակի մաքսային հսկողություն սահմանենք»,-ասել է Ալավերդյանը: Ինչ վերաբերում է որոշ մտավախությանը, թե թուրքական ապրանքները կհեղեղեն հայկական շուկան, ապա Ալավերդյանն ընդգծել է, որ հայկական շուկան այնքան ապրանք կընդունի, որքան կկարողանա: «Հարկավոր չէ վախենալ, թե Թուրքիայից ապրանքի հեղեղ կլինի: Նույնիսկ եթե լինի, ապրանքի ավելցուկ կառաջանա, եւ հետեւաբար, գները կնվազեն»,-ասել է նա:
Արմեն Ալավերդյանը նշել է նաեւ, որ տարեսկզբից մինչեւ նոյեմբերի 1-ը մուտքերը բյուջե մաքսային եւ հարկային գծով կազմել են 427,9 մլրդ դրամ, ինչը անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմում է 84 տոկոս: «Մուտքերը բյուջե նվազել են 16 տոկոսով, ինչը համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքն է»,-ասել է Ալավերդյանը:

Турция для Армении будет таким же торгово-экономическим партнером, что и другие страны региона. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил заместитель начальника Комитета государственных доходов при Правительстве РА Армен Алавердян. По его словам, поскольку Армения и Турция являются членами Всемирной Торговой организации (ВТО), то Армения не может применять в отношении Турции какие-то другие таможенные и налоговые правила.
«Что касается таможенного администрирования, то мы должны многое сделать перед тем, если в будущем будут открыты таможенные посты на границ, а именно, организовать на должном уровне таможенный контроль», – отметил Алавердян. Что касается некоторого страха перед тем, что турецкие товары задавят армянский рынок, то Алавердян подчеркнул, что армянский рынок примет столько товаров сколько сможет. «Не нужно бояться, что из Турции будет вал товаров. Даже если он будет, то возникнет затоваривание и, как следствие, снижение цен», – сказал он.
Армен Алавердян также отметил, что с начала года по 1 ноября поступления в бюджет страны от таможни и налоговиков составили 427,9 миллиардов драмов, что в сравнении с аналогичным периодом прошлого года составляет 84%. «Поступления в бюджет снизились на 16 %, что стало следствием мирового экономического кризиса», – сказал Алавердян.