3 Նոյեմբեր 2009 - 10:35 AMT
Արժույթի միջազգային հիմնադրամն (ԱՄՀ) իր վարկային աջակցությամբ Հայաստանում իրականացվող կայունացման հակաճգնաժամային ծրագրի երկրորդ ստուգումը: Ըստ հիմնադրամի հաղորդագրության, որոշումները, որ կայացրել է տնօրենների խորհուրդը, Երեւանի համար հասանելի են դարձնում շուրջ 60 մլն դոլարը: Արդյունքում, Հայաստանին հատկացված ընդհանուր գումարը պետք է հասնի 479 մլն դոլարի, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
«ԱՄՀ տնօրենների խորհուրդի որոշումը կայացվել է բացառության կարգով, քանի որ Հայաստանը լիովին չէր կատարել որոշ ծրագրային պայմաններ: Խորհուրդը նաեւ բավարարել է Երեւանի խնդրանքը ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի մի շարք քանակային ցուցանիշների վերանայման եւ վարկային ռեսուրսների վերաբաշխման վերաբերյալ, որոնք պետք է հասաենլի դառնան ՀՀ իշխանություններին` երկրորդ եւ երրորդ ստուգման ավարտին»,-ասվում է մամլո հաղորդագրության մեջ:
Տեղի ունեցած բանավեճի արդյունքում, ԱՄՀ վարիչ-տնօրենի տեղակալ Տակատոսի Կատոն, մասնավորապես, հայտարարել է, որ «գլոբալ ճգնաժամը շարունակում է լրջորեն ազդել Հայաստանի տնտեսության վրա» եւ որ նրա կարճաժամկետ հեռանկարները «շարունակում են բարդ լինել»: «Ըստ արտաքին պայմանների բարելավման 2010թ. ակնկալվում է, որ տնտեսական աճը աստիճանաբար կվերականգնվի, սակայն պահպանվում են նաեւ ռիսկի գործոնները, ներառյալ հարկային քաղաքականության եւ հարկային վարչարարության ոլորտներում, ֆինանսական հատվածում եւ գործարար կլիմայի բարելավման ուղղությամբ:

3 Ноябрь 2009 - 10:35 AMT
Международный валютный фонд (МВФ) завершил второй обзор стабилизационной антикризисной программы, осуществляемой Арменией при его кредитной поддержке. По сообщению пресс-службы Фонда, решения, принятые советом директоров, немедленно открывают Еревану доступ к траншу в размере примерно $60 миллионов. В результате общая сумма, выделенная Армении в рамках программы, должна достичь $479 миллиона, передает ИТАР-ТАСС.
“Решение совета директоров МВФ были приняты в порядке исключения, поскольку Армения не полностью выполнила некоторые программные условия. Совет также удовлетворил просьбу Еревана о пересмотре ряда количественных показателей по состоянию на декабрь нынешнего года и по перераспределению объемов кредитных ресурсов, которые должны стать доступными для армянских властей по завершении второго и будущего третьего обзора”, – говорится в пресс-релизе.
По итогам состоявшейся дискуссии заместитель директора-распорядителя МВФ Такатоси Като, в частности, заявил, что “глобальный кризис продолжает оказывать серьезное воздействие на экономику Армении” и что ее краткосрочные перспективы “остаются сложными”. “По мере улучшения внешних условий в 2010 год должен, как ожидается, постепенно возобновиться экономический рост, однако сохраняются и факторы риска, включая более медленное оздоровление мировой экономики”, – добавил специалист. Он призвал Ереван к “продолжению реформ”, особенно в области налоговой политики и налогового администрирования, в финансовом секторе и в направлении улучшения делового климата.