3 Նոյեմբեր 2009 - 10:35 AMT
Արժույթի միջազգային հիմնադրամն (ԱՄՀ) իր վարկային աջակցությամբ Հայաստանում իրականացվող կայունացման հակաճգնաժամային ծրագրի երկրորդ ստուգումը: Ըստ հիմնադրամի հաղորդագրության, որոշումները, որ կայացրել է տնօրենների խորհուրդը, Երեւանի համար հասանելի են դարձնում շուրջ 60 մլն դոլարը: Արդյունքում, Հայաստանին հատկացված ընդհանուր գումարը պետք է հասնի 479 մլն դոլարի, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
«ԱՄՀ տնօրենների խորհուրդի որոշումը կայացվել է բացառության կարգով, քանի որ Հայաստանը լիովին չէր կատարել որոշ ծրագրային պայմաններ: Խորհուրդը նաեւ բավարարել է Երեւանի խնդրանքը ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի մի շարք քանակային ցուցանիշների վերանայման եւ վարկային ռեսուրսների վերաբաշխման վերաբերյալ, որոնք պետք է հասաենլի դառնան ՀՀ իշխանություններին` երկրորդ եւ երրորդ ստուգման ավարտին»,-ասվում է մամլո հաղորդագրության մեջ:
Տեղի ունեցած բանավեճի արդյունքում, ԱՄՀ վարիչ-տնօրենի տեղակալ Տակատոսի Կատոն, մասնավորապես, հայտարարել է, որ «գլոբալ ճգնաժամը շարունակում է լրջորեն ազդել Հայաստանի տնտեսության վրա» եւ որ նրա կարճաժամկետ հեռանկարները «շարունակում են բարդ լինել»: «Ըստ արտաքին պայմանների բարելավման 2010թ. ակնկալվում է, որ տնտեսական աճը աստիճանաբար կվերականգնվի, սակայն պահպանվում են նաեւ ռիսկի գործոնները, ներառյալ հարկային քաղաքականության եւ հարկային վարչարարության ոլորտներում, ֆինանսական հատվածում եւ գործարար կլիմայի բարելավման ուղղությամբ:

International Monetary Fund (IMF) has finished second monitoring of anti-crisis support program implemented by Armenia due to its credit support. Decisions adopted by directors’ board, provide Yerevan’s access to tranche in the amount of $60. The total sum allocated to Armenia will thus comprise $ 479 million, ITAR-TASS reports, quoting the Fund’s release.
IMF deputy chief Takatosi Kato announced in a recent discussion that “The global crisis has continued to have a serious impact on the Armenian economy,” and its short-term outlook “remains challenging”. “As external conditions improve, growth is expected to resume gradually in 2010, although risks remain, including a slower recovery of the global economy,” he said, adding that “Continued reforms, particularly in the areas of tax policy and tax reform administration, the financial sector, and the business environment will be necessary to boost the medium-term growth potential of the economy.”