GPM Gold ընկերությունը բանակցում է հայկական երկաթուղու կոնցեսիոներ` «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության հետ 2010թ. Սոդքի հանքավայրից Արարատի հարստացման ֆաբրիկա հանքանյութի տեղափոխման ծավալներն ավելացնելու ուղղությամբ: Ինչպես հաղորդում է Հայաստանում GPM Gold-ի մամլո ծառայությունը, նախնական նախատեսվում է «ՀԿԵՈւ»-ի լրացուցիչ ներդրումների հաշվին Սոդք-Վարդենից-Հրազդան-Արարատ երկաթուղային ճյուղի թողունակությունը բարձրացնել մինչեւ տարեկան 1,5-2 մլն տոննա հանքանյութ:
Արարատի ֆաբրիկայի վերագործարկման առաջին ամսում (2008-ի նոյեմբեր) ընկերությունը արդյունահանել է 21 473 տոննա հանքանյութ, դեկտեմբերին` 30 410 տոննա, 2009 հունվարին` 31 285 տոննա, իսկ փետրվարին` 38 000 տոննա: Ներկայումս ընկերությունն արդյունահանում եւ մշակում է ամսեկան 45 000 տոննա հանքանյութ: Արդյունքում ընկերությունը տարեկան արտադրում է 30-40 հազար ունցիա ոսկի:
Հանքանյութի արդյունահանման եւ վերամշակման ծավալների ավելացման նպատակով, GPM Gold-ը աշխատում է նոր ներդրումային ծրագրի վրա, որը ենթադրում է Արարատի հարստացման ֆաբրիկայի վերազինում: Արդյունքում արտադրողականությունը կաճի մինչեւ 80-100 հազար ունցիա տարեկան: 1 տրոյական ունցիան հավասար է 31, 1034768 գրամի:

3 Ноябрь 2009 - 18:10 AMT
Компания GPM Gold ведет переговоры с концессионером армянских железных дорог – компанией «Южно-Кавказская железная дорога» об увеличении в 2010 году объемов транспортировки руды с Сотского месторождения на Араратскую обогатительную фабрику. Как сообщает пресс-служба GPM Gold в Армении, предварительно планируется, за счет дополнительных инвестиций «ЮКЖД», довести пропускную способность железнодорожной ветки Сотк-Варденис-Раздан-Арарат до 1,5 -2 млн. тонн руды в год.
В первый месяц перезапуска Араратской фабрики (ноябрь 2008 года) компанией было добыто 21 473 тонны руды, в декабре – 30 410 тонн, в январе 2009 года добыча возросла до 31 285 тонн, а в феврале – до 38 000 тонн. В настоящее время компания добывает и перерабатывает 45 000 тонн руды в месяц. В результате компания производит от 30 до 40 тысяч унций золота в год.
В целях повышения объемов переработки и извлечения, GPM Gold работает над новой инвестиционной программой, предполагающей перевооружение Араратской обогатительной фабрики. В результате перевооружения фабрики его производительность возрастет до 80-100 тысяч унций золота в год. 1 троянская унция равна 31,1034768 граммам.