«2009թ. օգոստոսին Հայաստանի որոշ պետական կայքերի վրա ադրբեջանցի եւ թուրք հաքերների հարձակումներից հետո ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի գծով բաժինը եւ Helix Consulting ընկերության մասնագետները 99 պետական կայքերի համապատասխան հետազոտություններ են անցկացրել թերությունները բացահայտելու համար»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշել է Helix Consulting ընկերության տնօրեն Արամ Մխիթարյանը:
Մխիթարյանի խոսքով, հետազոտության արդյունքները տրամադրվել են համապատասխան մարմիններին եւ ներկա պահին բոլոր բացահայտված թերությունները շտկվել են:
Մխիթարյանը նաեւ նշել է, որ տեղեկատվական պատերազմներում անհնար է վերջնական պարտության մատնել հակառակորդին, քանի որ դա շարունակական գործընթաց է:
Խոսելով Հայաստանի պետական կայքերի վրա առաջիկա հարձակումների հավանականության մասին` Helix Consulting ընկերության տնօրենը նշել է, որ, ամենայն հավանականությամբ, դա տեղի կունենա այս տարվա դեկտեմբերին, «քանի որ տոնական օրերին կայքերին հետեւող չկա, ինչն արդեն օրինաչափություն է դարձել»: Նա ավելացրել է նաեւ, որ այդ հարձակումների հիմնական մասը խուլիգանական բնույթ են կրում, այլ ոչ թե կազմակերպված: «Սակայն դա դեռեւս չի նշանակում, որ վերջինս պետք է բացառել»,- ընդգծել է Արամ Մխիթարյանը:

4 Ноябрь 2009 - 11:35 AMT
“После атак азербайджанских и турецких хакеров на некоторые государственные сайты Армении в августе 2009г., департаментом по связям с общественностью администрации президента РА и специалистами компании Helix Consulting были проведены соответствующие исследования 99 государственных сайтов для выявления их недостатков”, – на пресс-конференции в Ереване отметил директор компании Helix Consulting Арам Мхитарян.
По словам Мхитаряна, результаты исследования были предоставлены соответствующим органам и на данный момент все выявленные недостатки устранены.
Мхитарян также отметил, что в информационных войнах невозможно нанести окончательное поражение противнику, так как это продолжительный процесс.
Говоря о вероятности будущих атак хакерами на государственные сайты Армении, директор компании Helix Consulting отметил, что скорее всего это произойдет в декабре этого года – “поскольку в праздничные дни некому следить за сайтами, что уже стало закономерностью”. Он также добавил, что основная часть этих взломов и хакерских атак на государственные сайты Армении носят хулиганский характер, а не организованный. “Но это еще не значит, что последнее нужно исключать”, – подчеркнул Арам Мхитарян.