«Մենք արդեն ներկայացրել ենք ՀՀ ԱԺ-ի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին մեր հայտարարությունը, որում առաջարկում ենք խորհրդարանին վավերացնել Հայ-թուրքական արձանագրությունները որոշակի վերապահումներով», – Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշել է Հայաստանի Ժողովրդավարական կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, այսօր այդ հարցը ավելի արդիական է, քնի որ Թուրքիան սառեցրել է վավերացման գործընթացը, եւ Սարգսյանի տվյալներով, թուրքական կողմը նույնպես պատրաստվում է հանդես գալ վերապահումներով: «Մենք կարծում ենք, որ առաջին հերթին վերապահումները պետք է վերաբերվեն երրորդ պետության գործերին չմիջամտելու մասին երկկողմ պարտավորվածությունների կետերին, որոնք տեղ են գտել Արձանագրություններում: Եթե Հայաստանը խորհրդարանի մակարդակով չանի այդպիսի հայտարարություն, ապա դժվարություններ կունենա ղարաբաղյան հարցում», – ընդգծել է Սարգսյանը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, արդյո՞ք կարող է այդ գործընթացում ԱՄՆ-ն օգտագործելով Հայոց ցեղասպանության հարցը, ազդել Թուրքիայի վրա Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը արագացնելու համար, նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն շահագրգռված է այդ փաստաթղթերի շուտափույթ վավերացման մեջ, եւ այդ նպատակին հասնելու համար կարող է օգտագործել ճնշման տարբեր միջոցներ, այդ թվում նաեւ Հայոց ցեղասպանության հարցը: Նրա խոսքերով, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ԱՄՆ-ի կողմից մեծ հավանականություն ունի, սակայն «պետք է միշտ հիշել, որ ԱՄՆ-ն կդիմի այդ քայլին միայն այն դեպքում, եթե դա իր շահերից բխի»:

“We already submitted our statement on Protocols’ ratification with certain reservations to RA NA Chairman Hovik Abrahamyan,” Armenian Democratic Party Leader Aram Sargsyan told a news conference in Yerevan.
According to Sargsyan, the issue is more than urgent today, as Turkey has frozen the ratification process, preparing to produce reservations as well. “We believe, in the first place, reservations should refer to bilateral obligations of non-interference with internal affairs of the third state. Armenia’s failing to make the statement above will spell further difficulties in KNR issue,” ADP Leader emphasized.
Commenting on reporters question whether US, using the fact of Armenian Genocide, could get Turkey to expedite ratification, he noted that US is interested in ratification and could use different methods of pressure to quicken the process. According to Sargsyan, US Senate’s recognizing Armenian Genocide is a possibility, still “US will undertake the step based on personal benefit only.”