«Մենք արդեն ներկայացրել ենք ՀՀ ԱԺ-ի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին մեր հայտարարությունը, որում առաջարկում ենք խորհրդարանին վավերացնել Հայ-թուրքական արձանագրությունները որոշակի վերապահումներով», – Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշել է Հայաստանի Ժողովրդավարական կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, այսօր այդ հարցը ավելի արդիական է, քնի որ Թուրքիան սառեցրել է վավերացման գործընթացը, եւ Սարգսյանի տվյալներով, թուրքական կողմը նույնպես պատրաստվում է հանդես գալ վերապահումներով: «Մենք կարծում ենք, որ առաջին հերթին վերապահումները պետք է վերաբերվեն երրորդ պետության գործերին չմիջամտելու մասին երկկողմ պարտավորվածությունների կետերին, որոնք տեղ են գտել Արձանագրություններում: Եթե Հայաստանը խորհրդարանի մակարդակով չանի այդպիսի հայտարարություն, ապա դժվարություններ կունենա ղարաբաղյան հարցում», – ընդգծել է Սարգսյանը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, արդյո՞ք կարող է այդ գործընթացում ԱՄՆ-ն օգտագործելով Հայոց ցեղասպանության հարցը, ազդել Թուրքիայի վրա Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը արագացնելու համար, նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն շահագրգռված է այդ փաստաթղթերի շուտափույթ վավերացման մեջ, եւ այդ նպատակին հասնելու համար կարող է օգտագործել ճնշման տարբեր միջոցներ, այդ թվում նաեւ Հայոց ցեղասպանության հարցը: Նրա խոսքերով, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ԱՄՆ-ի կողմից մեծ հավանականություն ունի, սակայն «պետք է միշտ հիշել, որ ԱՄՆ-ն կդիմի այդ քայլին միայն այն դեպքում, եթե դա իր շահերից բխի»:

5 Ноябрь 2009 - 10:57 AMT
“Мы уже представили председателю НС РА Овику Абрамяну наше заявление, в котором предлагаем парламенту ратифицировать армяно-турецких Протоколы с определенными оговорками”, – на пресс-конференции в Ереване отметил глава Демократической партии Армении Арам Саркисян.
По словам Саркисяна, на сегодняшний день этот вопрос более чем актуален, поскольку Турция заморозила процесс ратификации и, по данным Саркисяна, турецкая сторона тоже собирается выступить с оговорками при ратификации. «Мы думаем, что в первую очередь оговорки должны касаться пунктов двусторонних обязательств о невмешательстве во внутренние дела третьего государства, которые нашли место в Протоколах. Если Армения на уровне парламента не сделает такое заявление, то будет иметь трудности в нагорно-карабахском вопросе», – подчеркнул глава Демократической партии Армении.
Отвечая на вопрос журналистов о том, может ли в этом процессе США, используя факт Геноцида армян, повлиять на Турцию для ускорения процесса ратификации Протоколов, он отметил, что США заинтересованы в скорейшей ратификации этих документов и для достижения этого могут использовать разные методы давления, в том числе и вопрос Геноцида армян. По мнению Саркисяна, вероятность признания Геноцида Сенатом США достаточно велика, но «нужно всегда помнить, что США пойдет на этот шаг только в том случае, если это будет исходить из их интересов».