6 Նոյեմբեր 2009 - 11:26 AMT
Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտի բյուջեն 2010թ. կկազմի 9 մլրդ 3 մլն 956 հազ. դրամ, ինչը գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանի խոսքերով, 4 մլրդ 810 մլն դրամով պակաս է 2009 թ. բյուջեից:
«9 մլրդ 3 մլն 956 հազ. դրամից 1 մլրդ 124 մլն-ը պետք է տրվի գյուղնախարարությանը կից 6 ոչ պետական կազմակերպությունների գործունեությանը: 730 մլն 719 հազ. դրամ տրամադրվելու է 379 աշխատակիցների եւ նախարարի աշխատակազմի կարիքները հոգալու համար: 150 մլն դրամով իրականացվելու է կարեւորագույն` «Բուսականության պաշտպանության միջոցառում» ծրագիրը», – հաղորդեց գյուղատնտեսության նախարարը:
Նրա խոսքերով, հանրապետությունում կայուն հակահամաճարակային իրավիճակն ապահովելու համար 1 մլրդ դրամ տրամադրվելու է «Գյուղատնտեսական կենդանիների պատվաստման» ծրագրի իրականացմանը:
1 մլրդ 100 մլն դրամի սահմաններում սուբսիդավորվելու են 31 հազ. 425 համայնքի հողեր, որոնք տեղակայված են հանրապետության բարձրլեռնային շրջաններում:
2010թ. անասնաբուծության զարգացման ծրագիրը իրականացվելու է Ճապոնիայի կառավարության հետ համատեղ, որի համար տրամադրվելու է 345 մլն դրամ:

Бюджет сельскохозяйственной сферы Армении в 2010 году составит 9 млд. 3 млн. 956 тысяч драмов, что, по словам министра сельского хозяйства Герасима Алаведяна, на 4 млд. 810 млн. драмов меньше бюждета на 2009 год.
“Из 9 млд. 3 млн. 956 тысяч драмов 1 млд. 124 млн. будет выделено на деятельность 6 неправительственных организаций при Минсельхозе. 730 млн. 719 тыс. драмов пойдут на содержание 379 сотрудников и аппарата министра. За 150 млн. драмов будет осуществлена важнейшая программа – “Мероприятие по защите растений”, – сообщил министр сельского хозяйства.
По его словам, для обеспечения в республике стабильной антиэпидемиологической ситуации на сумму в 1 млд. драмов будет проведена программа “Вакцинация сельскохозяйственных животных”.
В рамках 1 млд. 100 млн. драмов будут субсидированы земли 31 тыс. 425 общин, расположенных в высокогорных районах республики.
Программу развития скотоводства в 2010 году проведут совместно с правительством Японии за 345 млн. драмов.