ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մասնակցել է Սան-Ֆրանցիսկոյի Համաշխարհային առեւտրի խորհրդի կազմակերպած միջոցառմանը: Հանդիպումից հետո, կառավարության ղեկավարը մեկնել է Սանտա Կլառա, որտեղ հանդիպել է համաշխարհային համբավ ունեցող Intel ընկերության փոխնախագահ Ջոն Դեւիսի հետ: Հանդիպմանը նա Տ.Սարգսյանին ներկայացրեց Intel-ի զարգացման չորս հենասյուները` մատչելիություն, կապի միջոցների զարգացում, կրթության զարգացում, տեղեկատվական ծառայությունների ապահովում: Տ.Սարգսյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության ծրագրերը եւ ընկերության տեսլականը համահունչ են, եւ կարեւորել է համատեղ աշխատանքը կրթական ծրագրերի ոլորտում, մասնավորապես, համակարգչային գրագիտության մասնագետների նախապատրաստման, համակարգիչներով դպրոցների ապահովվածության մակարդակի բարձրացման եւ ինտերնտեի հասանելիության հարցերում: Խոսք է գնացել նաեւ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ազգային խորհուրդի գործունեության մասին, ինչպես նաեւ կառավարության նախաձեռնած փոփոխությունները օրենսդրական դաշտում, ինչը հնարավորություն կտա արագ եւ մշտապես զարգացանել ոլորտը:
Անդրադառնալով ցանցային ծառայությունների մատչելիությանը` Տ.Սարգսյանն ասել է, որ առկա ծրագրերի նպատակն է բեկում ապահովել մեր երկրում: Կրթական ծրագրերին եւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ոլորտում աշխատանքների անընդմեջ ընթացքն ապահովելու նպատակվ նա հանձնարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանին շարունակել հետագա բանակցությունները եւ աշխատանքն ընկերության հետ:
Cisco ընկերության ղեկավար Ջոն Չամբերսի հետ ՀՀ պատվիրակությունը քննարկել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ, որոնք վերաբերում էին ինտերնետի հասանեօլիության ապահովմանը, որպես տեխնոլոգիական քաղաք Գյումրիի զարգացմանը, ՀՀ փոստային համակարգերի զարգացմանն ու այլ խնդիրներին: Նշվել է, որ համագործակցության նոր ոլորտները կարող են նոր հնարավորություններ բացել, ինչը կբարձրացնի փոխգործակցությունը ավելի բարձր մակարդակի:
ՀՀ վարչապետը նաեւ մասնակցել է երեկ Քրեյգ Բարրեթի մեծարման երեկոյին: Բարեթն արժանացել է ՀՀ նախագահի մրցանակին` ՏՏ ոլորտում համաշխարհային նշանակության ներդրում կատարելու համար: Երեկ ՀՀ վարչապետն ընդունել է Սան Ֆրանցիսկոյի տարածաշրջանի հայ համայնքների ներկայացուցիչներին եւ պատասխանել է նրանց հարցերին:

8 Ноябрь 2009 - 14:24 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян участие в мероприятии, организованном Всемирным советом торговли в Сан-Франциско. После встречи с ВСТ, глава правительства отбыл в Санта-Клару, где встретился с вице-президентом всемирно известной компании Intel Джоном Дэвисом. В ходе встречи вице-президент компании представил Тиграну Саркисяну четыре столпа программ развития Intel: доступность, развитие средств связи, развитие образования, содержание информационных услуг. Тигран Саркисян отметил, что программы правительства РА и видение компании созвучны, и отметил важность совместной работы в направлении образовательных программ, в частности, в вопросах подготовки специалистов по компьютерной грамотности, повышения уровня обеспеченности школ компьютерами и доступности всемирной сети. Речь шла о деятельности Национального совета по развитию информационных технологий, а также инициированных правительством изменениях в законодательном поле, которые создадут возможность быстрого и постоянного развития сферы.
Касаясь доступности общесетевых услуг, Тигран Саркисян сказал, что целью имеющихся программ является обеспечение в нашей стране переломного прогресса. С целью обеспечения непрерывности работ, касающихся образовательных программ и достигнутых договоренностей, он поручил Министру экономики РА Нерсесу Ерицяну продолжить дальнейшие переговоры и работу с компанией.
С руководителем компании Cisco Джоном Чамберсом делегация Армении обсудила широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес, которые относились к обеспечению доступности всемирной сети, развитию Гюмри как технологического города, развитию почтовых систем РА и другим задачам. Было отмечено, что новые сферы сотрудничества могут открыть новые возможности, что поднимет взаимодействие на более высокий уровень.
Премьер-министр РА также принял участие в вечере чествования Крейга Баррета, который удостоился приза президента Республики Армения за вклад мирового значения в сферу информационных технологий. Вечером премьер-министр РА принял представителей армянских общин региона Сан-Франциско и ответил на вопросы.