9 Նոյեմբեր 2009 - 11:18 AMT
2009 թվականի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստան է այցելել 422 807 զբոսաշրջիկ: Դա 5,8 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: «2008 թվականի նույն ժամանակահատվածում Հայաստան է ժամանել 399 հազար 691 զբոսաշրջիկ: Անշուշտ, ֆինանսական ճգնաժամը կանդրադառնա Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների քանակի աճի վրա, սակայն անկում չի լինի»,-ասել է վարչության պետը:
Ըստ նրա, Հայաստան զբոսաշրջիկներ են ժամանում հիմնականում ՌԴ-ից, Վրաստանից, ԱՊՀ այլ երկրներից, Եվրոպայից, Իրանից, ԱՄՆ-ից: «Շուրջ 60-62 տոկոսը ծագումով հայ են, սակայն վերջին տարիներին ընդլայնվում է այն երկրների աշխարհագրությունը, որտեղից զբոսաշրջիկներ են ժամանում Հայաստան: Օրինակ, վերջին 2 տարում զբոսաշրջիկների խմբեր են ժամանում Թուրքիայից, Լատինական Ամերիկայից եւ սկանդինավյան երկրներից»,-ասել է Մեխակ Ապրեսյանը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացմանն ու նրա ազդեցությանը ՀՀ-ում զբոսաշրջության զարգացման վրա` Մ.Ապրեսյանն ասել է, որ սահմանի բացումն ընդհանրապես դրական է ազդում այդ ոլորտի զարգացման վրա: «Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը բարենպաստ ազդեցություն կունենա մեր երկրի ներգնա եւ արտագնա զբոսաշրջության զարգացման վրա: Բացի այդ, դա կնպաստի տարածաշրջանային զբոսաշրջության զարգացմանը»,-ասել է Մ.Ապրեսյանը:

9 Ноябрь 2009 - 11:18 AMT
За период январь-сентябрь 2009 года в Армению приехало 422 тысяч 807 туристов. Это на 5.8 % больше, по сравнению с тем же периодом прошлого года. Об этом на встрече с журналистами в Ереване заявил начальник управления по туризму министерства экономики Армении Мехак Апресян. «За тот же период 2008 года в Армению приехало 399 тысяч 691 турист. Конечно, финансовый кризис отразится на росте числа приезжающих в Армению туристов, но спада не будет»,- сказал начальник управления.
По его словам, в Армению приезжают туристы, в основном, из России, Грузии, стран СНГ, Европы, Ирана, США. «Около 60-62 % туристов армяне по происхождению, но за последние годы расширяется география стран, из которых в Армению приезжают туристы. Например, в течение последних 2 лет к нам приезжают туристические группы из Турции, Латинской Америки и скандинавских стран»,- подчеркнул Мехак Апресян.
Говоря о возможности открытия армяно-турецкой границы и ее воздействии на развитие туризма в Армении, начальник управления по туризму Минэкономики РА заметил, открытые границы вообще благоприятно сказываются на развитии этой сферы. «Открытие границы с Турцией благоприятно скажется на въездном и выездном туризме нашей страны. Кроме того, оно будет способствовать развитию регионального туризма»,- сказал Мехак Апресян.