9 Նոյեմբեր 2009 - 13:21 AMT
Հայաստանը կարող է դառնալ զբոսաշրջության կենտրոններից մեկը: Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը Երեւանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտարարեց, որ Հայաստանում ընդունվել է համապատասխան օրենք եւ մշակվել է այդ բնագավառի զարգացման հայեցակարգ: «Զբոսաշրջությունը մեր երկրի համար առաջնային ուղղություն է: Մեր պատմամշակութային ժառանգությունը, ազգային ավանդույթները, դարավոր պատմությունը թույլ են տալիս Հայաստանը դարձնել զբոսաշրջության կենտրոն, եւ այդ բնագավառում արդեն ձեռնարկվում են որոշակի քայլեր», – ընդգծեց վարչության պետը:
Նա նաեւ հայտնեց, որ արդեն Հայաստանի մասին նկարահանվել է փաստագրական ֆիլմ, որը շուտով ցուցադրվելու է իսպանական հեռուստակայանով: Ֆիլմի ցուցադրման համար բանակցություններ են վարվում նաեւ Discovery եւ իտալական RAI հեռուստակայանների հետ:
«Վերջերս մենք ընդունեցինք Լեհաստանի հասարակական հեռուստատեսության նկարահանող խմբին, որը հեռուստածրագիր էր նկարահանել Հայաստանի մասին եւ մոտ ժամանակներում այն կցուցադրվի լեհ հասարակությանը», – ընդգծեց Մեխակ Ապրեսյանը` ավելացնելով, որ Հայաստանը նախկինի պես գովազդվում է CNN եւ Euronews հեռուստաալիքներով:
«Մենք մշակում ենք բրենդի ռազմավարություն եւ ցանկանում ենք բացահայտել մեր զբոսաշրջության զարգացման համար դեռեւս թաքուն կողմերը»:

Armenia can become a tourism center. As Mekhak Apresyan , head of Tourism Department of the economy ministry of Armenia told a press conference in Yerevan, Armenia adopted a relevant law and developed a concept on tourism development. “Tourism is a priority for our country. Our cultural and historical heritage, the centuries-old history open opportunities to make Armenia a tourism center and in steps have already taken in this direction,” Mekhak Apresyan emphasized.
A documentary film about Armenia has been shot. The film will be soon shown on Spanish television. Negotiations are held with Discovery TV channel and the Italian RAI to show the documentary as well.
“We recently hosted the crew of the public television of Poland, which produced the program about Armenia,” Mekhak Apresyan said, adding that the program will soob be broadcast in Poland. According to him, Armenia is still advertised on CNN and Euronews TV channels.