Հայաստանի արտաքին պետական պարտքը մինչեւ 2010 թվականի ավարտը կկազմի 3,5 մլրդ դրամ: Այդ մասին նոյեմբերի 10-ին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը: Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ մինչեւ 2008թ, վերջը ՀՀ պետպարտքը կազմում էր 1,5 մլրդ դրամ, մինչեւ 2009թ. ավարտը նրա չափերը մեծացան` կազմելով 3 մլրդ դրամ, իսկ 2010թ. ավարտին այն կկազմի 3,5 մլրդ դրամ:
Բացի այդ, Գ.Մինասյանը հավելել է, որ միայն արտաքին պետպարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի հետ 2008-ին կազմել է 13 տոկոս, 2009-ին` 30 տոկոս, իսկ 2010-ին` կկազմի 41 տոկոս:
Այս համատեքստում, նա նշել է, որ ըստ միջազգային նորմերի, երկրի պետպարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի հետ չպետք է գերազացի 50 տոկոսի ցուցանիշը:

By the end of 2010, Armenia’s foreign state debts will make up AMD 3 billion, Gagik Minasyan, Chair of NA Committee on Financial-Budgetary Affairs, told today a news conference in Yerevan. In that connection he said that Armenia’s 2009 foreign state debts comprise AMD 3 billion instead of the AMD 1.5 billion registered last year and is expected to increase to AMD 3.5 billion by the end of 2010.
With regard to GDP – foreign debt ratio, Head of parliamentary committee said it will make up 31% by the end of 2009 instead of the 13% registered last year and will increase to 41% in 2010.
Maximum ratio, in accordance with international norms, should not exceed 50% barrier, Minasyan added.