Հայաստանի արտաքին պետական պարտքը մինչեւ 2010 թվականի ավարտը կկազմի 3,5 մլրդ դրամ: Այդ մասին նոյեմբերի 10-ին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը: Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ մինչեւ 2008թ, վերջը ՀՀ պետպարտքը կազմում էր 1,5 մլրդ դրամ, մինչեւ 2009թ. ավարտը նրա չափերը մեծացան` կազմելով 3 մլրդ դրամ, իսկ 2010թ. ավարտին այն կկազմի 3,5 մլրդ դրամ:
Բացի այդ, Գ.Մինասյանը հավելել է, որ միայն արտաքին պետպարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի հետ 2008-ին կազմել է 13 տոկոս, 2009-ին` 30 տոկոս, իսկ 2010-ին` կկազմի 41 տոկոս:
Այս համատեքստում, նա նշել է, որ ըստ միջազգային նորմերի, երկրի պետպարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի հետ չպետք է գերազացի 50 տոկոսի ցուցանիշը:

10 Ноябрь 2009 - 09:36 AMT
Внешний государственный долг Армении к концу 2010 года составит 3 млрд. драмов. Об этом на пресс-конференции 10 ноября в Ереване сообщил глава финансово-бюджетной комиссии парламента Армении Гагик Минасян. В связи с этим он добавил, что к концу 2008 года внешний госдолг Армении составил 1.5 млрд. драмов, к концу 2009 года его размеры увеличились и достигли 3 млрд. драмов, а к концу 2010 года его размер составит 3,5 млрд. драмов.
Помимо этого глава финансово-бюджетной комиссии парламента добавил, что соотношение только внешнего госдолга к ВВП в 2008 году составляло 13%, в 2009 году это соотношение достигнет 30%, а в 2010 году соотношение внешнего госдолга Армении к ВВП составит 41%.
В этом контексте он отметил, что, согласно установленным международным нормам, предельное соотношение госдолга страны к ВВП не должно превышать 50%-ый показатель.