10 Նոյեմբեր 2009 - 10:07 AMT
Հայաստանի պետպարտքի սպասարկումը 2010 թվականին կկազմի 123 մլն դոլար: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքերով, ՀՀ կառավարությունը ճգնաժամի պայմաններում բավականին մեծ թվով վարկեր վերցրեց` մեղմելու համար ճգնաժամի ազդեցությունը տնտեսության վրա, մասնավորապես, սոցիալական ծախսերը չկրճատելու համար: «Ասյ առումով Հայաստանը առանձնահատուկ չէ, քանի որ այդ միջոցը շատերն են օգտագործում»,-ասել է նա: Այս համատեքստում նա բերել է Ռուսաստանի օրինակը,որը, հանդիսանալով խոշորագույն էներգակիր շատ երկրների համար, կա-րողացել էր պահուստային ֆոնդ կուտակել եւ 2009 թ., ճգնաժամի պայմաններում, արդեն օգատգործել էր նրա մեծ մասը,իսկ 2010թ. այդ հիմնադրամը կսպառվի:
Մինասյանը նաեւ հավելել է, որ շատ երկրների հետ միաժամանակ Հայաստանը բանակցում է միջազգային կառույցների հետ վարկերի վերակազմավորման մասին: «Սկսվել են բանակցություններ միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ ներգրավված վարկերի պայմանների վերանայման մասին, ինչը թույլ կտա հետագայում թեթեւացնել երկրի բերռը պետպարտքի սպասարկման առումով»,-ասել է խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավարը:

Обслуживание госдолга Армении в 2010 году будет осуществлено в размере $123 млн. Об этом на пресс-конференции 10 ноября в Ереване сообщил глава финансово-бюджетной комиссии парламента Армении Гагик Минасян.
По его словам, в условиях кризиса правительство Армении привлекло достаточно кредитов для того, чтобы смягчить последствия влияния кризиса на экономику страны и в частности для того, чтобы не сократить социальные расходы. «В этом плане Армения не является особенной, поскольку этот метод используют многие страны мира», – сказал он. В этом контексте он привел пример России, которая, являясь крупнейшим энергоносителем для многих стран, сумела накопить резервный фонд, в 2009 году, в условиях кризиса, уже использовала его львиную долю, а в 2010 году этот фонд будет исчерпан.
Минасян также добавил, что одновременно со многими странами мира Армения ведет переговоры с международными структурами о реструктуризации привлеченных кредитов. «Начался процесс переговоров с международными финансовыми структурами о пересмотре условий привлеченных кредитов, что позволит в дальнейшем облегчит бремя страны по обслуживанию госдолга», – отметил глава финансово-бюджетной комиссии парламента.