10 Նոյեմբեր 2009 - 10:07 AMT
Հայաստանի պետպարտքի սպասարկումը 2010 թվականին կկազմի 123 մլն դոլար: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքերով, ՀՀ կառավարությունը ճգնաժամի պայմաններում բավականին մեծ թվով վարկեր վերցրեց` մեղմելու համար ճգնաժամի ազդեցությունը տնտեսության վրա, մասնավորապես, սոցիալական ծախսերը չկրճատելու համար: «Ասյ առումով Հայաստանը առանձնահատուկ չէ, քանի որ այդ միջոցը շատերն են օգտագործում»,-ասել է նա: Այս համատեքստում նա բերել է Ռուսաստանի օրինակը,որը, հանդիսանալով խոշորագույն էներգակիր շատ երկրների համար, կա-րողացել էր պահուստային ֆոնդ կուտակել եւ 2009 թ., ճգնաժամի պայմաններում, արդեն օգատգործել էր նրա մեծ մասը,իսկ 2010թ. այդ հիմնադրամը կսպառվի:
Մինասյանը նաեւ հավելել է, որ շատ երկրների հետ միաժամանակ Հայաստանը բանակցում է միջազգային կառույցների հետ վարկերի վերակազմավորման մասին: «Սկսվել են բանակցություններ միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ ներգրավված վարկերի պայմանների վերանայման մասին, ինչը թույլ կտա հետագայում թեթեւացնել երկրի բերռը պետպարտքի սպասարկման առումով»,-ասել է խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավարը:

Armenia’s 2010 state debt service coverage will comprise $123 million, Gagik Minasyan, Chair of NA Committee on Financial-Budgetary Affairs, told today a news conference in Yerevan.
At that he noted that Armenian government has attracted enough credits for mitigating crisis impact and reducing social expenditures. “Armenia is not a special country in that regard since the method is used by many other countries,” he said. In that context, Minasyan brought the example of Russia, the world’s biggest energy bearer, which managed to accumulate a reserve fund in 2009 and use its lion’s share by 2010.
Along with other countries, Armenia is conducting talks with international organizations over restructuring the credits attracted, Minasyan added. “Negotiations with international financial organizations are already under way, and that will alleviate the country’s burden in terms of paying off state debts,” Chair of parliamentary committee said.