2010թ. բյուջեով նախատեսված 1,2 տոկոս տնտեսական աճը 2010թ. միանգամայն իրատեսական է, այն կանխատեսվում է 2009թ. իրատեսական ցուցանիշների հիման վրա, գտնում է ՀՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը: Նա նշել է, որ երկրի տնտեսության մեջ վերջին ամսում նկատվում է կայունացման միտում ընթացիկ տարվա նախորդ ամիսների համեմատ: Կայունացում է դիտվում նաեւ ԵՄ-ի, ՌԴ-ի տնտեսություններում: «2009 թ. բյուջեում նախատեսված էր 9,2 տոկոս տնտեսական աճ, սակայն, այժմ անկումը ՀՀ տնտեսության մեջ կազմում է 18 տոկոս, իսկ մինչեւ տարեվերջ մենք կանխատեսում ենք , որ այն կկազմի 15 տոկոս»,-ասել է Մինասյանը:
Ըստ նրա, ներկայիս ճգնաժամն իրոք շատ խորն է ու անկանխատեսելի: «Այդ մասին է վկայում նաեւ այն, որ միջազգային կառույցները մշտապես վերանայում են կանխատեսումները, նույնիսկ ամսեկան երկու անգամ»,-նշել է հանձնաժողովի ղեկավարը: Միաժամանակ նա հավելել է, որ տնտեսությունն արդեն հասել է ճգնաժամի հատակին եւ ավելի մեծ անկում չի սպասվում:
Միեւնույն ժամանակ, ինչպես գտնում է Մինասյանը, կա երկու հանգամանք, որոնք թույլ չեն տալիս առավել հստակ կանխատեսումներ անել պետբյուջեի վերաբերյալ: «Առաջինը, անհայտ է, թե որքան կտեւի կայունացման գործընթացը, ինչպես նաեւ այն, թե ինչ տեմպերով կընթանա տնտեսության աճը»:
Անդրադառնալով 2010թ. կանխատեսումներին, նա ընդգծել է, որ այս տարի ենթակառուցվածքների եւ համակարագստեղծ ոլորտների` շինարարության, հանքարդյունաբերության եւ այլ ոլորտներին աջակցելու համար ՀՀ կառավարության ներգրավված միջոցներն արդեն արդյունք են տալիս: «Արդյունքների համար որոշակի քայլ է հարկավոր: Այս առնչությամբ կարելի է ասել, որ չորրորդ եռամսյակում, ավելի ճիշտ 2010թ. սկզբին այդ ներդրումները որոշակի արդյունքներ կտան»,-հավելել է նա:

10 Ноябрь 2009 - 10:51 AMT
Экономический рост в 1,2%, заложенный в проекте бюджета на 2010 год, прогнозируется на реалистичных показателях 2009 года, считает глава финансово-бюджетной комиссии НС РА Гагик Минасян. Он отметил, что в экономике страны за последний месяц наметились тенденции стабилизации по сравнению с предыдущими месяцами текущего года. Стабилизация наблюдается и в экономиках стран ЕС, России. «В бюджете 2009 года был заложен экономический рост в 9,2%, однако, сейчас спад в экономике Армении составил чуть более 18%, а к концу 2009 года мы прогнозируем, что он составит 15%», – сказал Минасян.
По его словам, нынешний финансово-экономический кризис действительно был очень глубоким и непредсказуемым. «Об этом свидетельствует и то, что международные структуры постоянно пересматривают свои прогнозы, даже по два раза в месяц», – отметил глава финансово-бюджетной комиссии. Одновременно он добавил, что экономика уже пережила дно кризиса и большего спада не ожидается.
В тоже время, как считает Минасян, есть два обстоятельства, которые не позволяют делать более четкие прогнозы в отношении показателей госбюджета страны: «Во-первых, неизвестно, как долго продлится процесс стабилизации, а также то, какими темпами будет происходить рост экономики».
Говоря о прогнозах на 2010 год, глава финансово-бюджетной комиссии подчеркнул, что привлеченные в этом году правительством Армении инвестиции для поддержания инфраструктур и системообразующих сфер (строительство, горно-рудная промышленность) уже дают свои результаты. «Для проявления результатов проводимой правительством Армении антикризисной политики необходим определенный лаг. В связи с этим можно сказать, что в четвертом квартале, а точнее в начале 2010 года эти вложения дадут определенные результаты», – добавил он.