Հայաստանը բեռնափոխադրման համար պետք է ունենա այլընտրանքային շուկա, այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ Ազգային Ժողովի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը: Նա նշեց, որ անցյալ տարի Վրաստանում տեղի ունեցած դեպքերը ցույց տվեցին, որ Հայաստանին խիստ անհրաժեշտ է այլընտրանքային շուկաներ եւ հայկական բեռների համար ճեպընթաց ճանապարհներ ունենալ: Այդպիսի երկիր կարող է դառնալ Թուրքիան: Ավելին, ինչպես ընդգծեց Մինասյանը, ԱՄՆ-ից բեռնափոխադրումը մինչեւ վրացական Փոթի նավահանգիստ արժե նույնքան, որքան արժե Փոթիից մինչեւ Հայաստան: «Բնականաբար, թուրքական սահմանի բացման հետ մեր գլխին մանանա չի թափվելու, բայց Հայաստանի համար մեծ հնարավորություններ կբացվեն, միեւնույն ժամանակ երկիրը պետք է կարողանա դիմադրել իրեն ուղղված մարտահրավերները», – ասաց նա:
Այս համատեքստում խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի ղեկավարն ավելացրեց, որ թուրքական շուկան բավականին զարգացած եւ գրավիչ է (աշխարհի զարգացած տնտեսությունների շարքում 17-րդ տեղում է), բացի դրանից Հայաստանի առջեւ բացվում է ոչ միայն 70 միլիոնանոց թուրքական շուկան, այլեւ 1,5 միլիարդանոց եվրոպական շուկան, առավել եւս, որ Թուրքիան մտնում է եվրոպական մաքսային գոտու մեջ:
Մինասյանը միաժամանակ հայտնեց նաեւ, որ պետք չէ վախենալ թուրքական կառավարության դեմպինգային ընդարձակումից: «Հայաստանի կառավարությունը պետք է մշակի ներքին շուկայի պաշտպանության համապատասխան քաղաքականություն: Աշխարհն առաջին անգամ չէ, որ նման երեւույթների հետ է բախվում, արդեն մշակվել են համապատասխան մեխանիզմներ, որոնք թույլ են տալիս նորմալ առեւտրատնտեսական հարաբերություններ վարել երկու հարեւան երկրների միջեւ», – ասաց նա: Դրա հետ կապված խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի ղեկավարն ավելացրեց, որ երկրի վարչապետի հանձնարարականով, բոլոր գերատեսչությունների մակարդակով ուսումնասիրվում են Թուրքիայի հետ սահմանի բացման հնարավորություններն ու ռիսկերը:
Մինասյանի խոսքերի համաձայն, հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում, Հայաստանը կարող է Թուրքիա փոխադրել էլեկտրաէներգիա, առանձնակի հետաքրքրություն է առաջացել հայկական ցեմենտի, մի շարք գյուղատնտեսական ապրանքների ձեռքբերման ուղղությամբ: «Ընդհանուր առմամբ, երբ այս հարցի քաղաքական հիմանվորումը կարգավորվի, Թուրքիան պետք է վերցնի այն արտադրանքը, որն իրեն է անհրաժեշտ», – ընդգծեց նա:

Армения должна иметь альтернативный рынок для транспортировки товаров, отметил на пресс-конференции в Ереване глава финансово-бюджетной комиссии парламента Армении Гагик Минасян. По его словам, прошлогодний опыт событий в Грузии показал, что Армении крайне необходимо иметь альтернативные рынки и пути транзита для армянских товаров, и такой страной может быть Турция. Более того, как подчеркнул Минасян, стоимость транспортировки товаров из США до грузинского порта Поти стоит столько же, сколько от Поти до Армении. «Естественно, что с открытием турецкой границы на нас не посыплется манна небесная, но перед Арменией открываются большие возможности, и в то же время она должна суметь противостоять стоящими перед ней вызовам», – сказал он.
В этом контексте глава финансово-бюджетной комиссии парламента добавил, что турецкая экономика является достаточно развитой и привлекательной (17-е место среди развитых экономик мира), помимо этого перед Арменией открывается не только 70 млн. турецкий рынок, но и 1.5 миллиардный европейский рынок, тем более, что Турция входит в Европейскую таможенную зону.
Одновременно Минасян отметил, что опасаться демпинговой экспансии турецкого правительства не стоит. «Правительство Армении должно разработать соответствующую политику по защите внутреннего рынка. Мир не раз встречался с подобными явлениями, уже разработаны соответствующие механизмы, которые позволяют вести нормальные торгово-экономические отношения между двумя соседними странами», – сказал он. В связи с этим глава финансово-бюджетной комиссии парламента добавил, что по поручению премьер-министра страны на уровне всех ведомств проводится исследование для определения рисков и возможностей в случае открытия границы с Турцией», – сказал он.
По словам Минасяна, в случае открытия армяно-турецкой границы, Армения сможет экспортировать в Турцию электроэнергию, есть определенная заинтересованность в приобретении армянского цемента, некоторых видов сельхозпродукции. «В целом, Турция будет брать ту продукцию, которая ей необходима, когда будет урегулирована политическая составляющая этого вопроса», – подчеркнул он.