Հայաստանը բեռնափոխադրման համար պետք է ունենա այլընտրանքային շուկա, այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ Ազգային Ժողովի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը: Նա նշեց, որ անցյալ տարի Վրաստանում տեղի ունեցած դեպքերը ցույց տվեցին, որ Հայաստանին խիստ անհրաժեշտ է այլընտրանքային շուկաներ եւ հայկական բեռների համար ճեպընթաց ճանապարհներ ունենալ: Այդպիսի երկիր կարող է դառնալ Թուրքիան: Ավելին, ինչպես ընդգծեց Մինասյանը, ԱՄՆ-ից բեռնափոխադրումը մինչեւ վրացական Փոթի նավահանգիստ արժե նույնքան, որքան արժե Փոթիից մինչեւ Հայաստան: «Բնականաբար, թուրքական սահմանի բացման հետ մեր գլխին մանանա չի թափվելու, բայց Հայաստանի համար մեծ հնարավորություններ կբացվեն, միեւնույն ժամանակ երկիրը պետք է կարողանա դիմադրել իրեն ուղղված մարտահրավերները», – ասաց նա:
Այս համատեքստում խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի ղեկավարն ավելացրեց, որ թուրքական շուկան բավականին զարգացած եւ գրավիչ է (աշխարհի զարգացած տնտեսությունների շարքում 17-րդ տեղում է), բացի դրանից Հայաստանի առջեւ բացվում է ոչ միայն 70 միլիոնանոց թուրքական շուկան, այլեւ 1,5 միլիարդանոց եվրոպական շուկան, առավել եւս, որ Թուրքիան մտնում է եվրոպական մաքսային գոտու մեջ:
Մինասյանը միաժամանակ հայտնեց նաեւ, որ պետք չէ վախենալ թուրքական կառավարության դեմպինգային ընդարձակումից: «Հայաստանի կառավարությունը պետք է մշակի ներքին շուկայի պաշտպանության համապատասխան քաղաքականություն: Աշխարհն առաջին անգամ չէ, որ նման երեւույթների հետ է բախվում, արդեն մշակվել են համապատասխան մեխանիզմներ, որոնք թույլ են տալիս նորմալ առեւտրատնտեսական հարաբերություններ վարել երկու հարեւան երկրների միջեւ», – ասաց նա: Դրա հետ կապված խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի ղեկավարն ավելացրեց, որ երկրի վարչապետի հանձնարարականով, բոլոր գերատեսչությունների մակարդակով ուսումնասիրվում են Թուրքիայի հետ սահմանի բացման հնարավորություններն ու ռիսկերը:
Մինասյանի խոսքերի համաձայն, հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում, Հայաստանը կարող է Թուրքիա փոխադրել էլեկտրաէներգիա, առանձնակի հետաքրքրություն է առաջացել հայկական ցեմենտի, մի շարք գյուղատնտեսական ապրանքների ձեռքբերման ուղղությամբ: «Ընդհանուր առմամբ, երբ այս հարցի քաղաքական հիմանվորումը կարգավորվի, Թուրքիան պետք է վերցնի այն արտադրանքը, որն իրեն է անհրաժեշտ», – ընդգծեց նա:

Armenia should have an alternative market for transportation of goods, head of finance and budget committee of the Armenian parliament Gagik Minasyan told a press conference in Yerevan today.
According to him, last year’s developments in Georgia showed that Armenia needs to have alternative markets and transit routes for Armenian goods, Turkey could be such a country.
Moreover, as Gagik Minasyan said, the cost of transportation of goods from the U.S. to the Georgian port of Poti is the same as the cost from Poti to Armenia. “Naturally, with the opening of Turkish border we will not receive manna from heaven , great possibilities will open for Armenia, which should at the same time, meet the challenges,” he said.
The Turkish economy is sufficiently developed and attractive (17th place among the developed economies of the world). Besides 70 million Turkish market, 1.5 billion European market (Turkey is a part of European customs zone) will open for Armenia, he said.
According to Mr. Minasyan, no need to fear the Turkish dumping policies. “The Armenian government should develop appropriate policies to protect the domestic market. On behalf of the RA Prime Minister all departments is undertaking studies to determine the risks and opportunities to be brought by open borders with Turkey, “- he said.
According to Gagik Minasyan, in the case of opening of the Armenian-Turkish border, Armenia would be able to export electricity to Turkey, there is some interest in acquiring the Armenian cement, certain types of agricultural products.