2011 թ-ց Հայաստանը կանցնի կենսաթոշակների երկմակարդակ համակարգի, ասել է Հայաստանի կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, ելույթ ունենալով նոյեմբերի 10-ն Ծաղկաձորում բացված ԱՊՀ անդամ երկրների արժեթղթերի շուկաները կարգավորող պետական մարմինների ղեկավարների խորհուրդի նիստում: «Մենք բավական լուրջ ենք վերաբերվում նրա սոցիալական դերին, բաց չթողնելով տեսադաշտից նաեւ նրա մեծ օժանդակող դերը արժեթղթերի շուկայի զարգացման մեջ», – ասել է նա:
ԱՊՀ անդամ երկրների արժեթղթերի շուկաները կարգավորող պետական մարմինների ղեկավարների խորհուրդի հոբելյանական նիստը սկսել է իր աշխատանքը Ծաղկաձորում: Այս տարի նիստում նախագահում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկը ի դեմս նրա ղեկավար` Արթուր Ջավադյանի:
Ինչպես նշվում Կենտրոնական բանկի կողմից է PanARMENIAN.Net-ին տրամադրված հաղորդագրության մեջ, մշակման փուլում են գտնվում «Ներդրումային հիմնադրամների մասին» ՀՀ օրենքը եւ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքը, որոնց շրջանակներում կարգավորման կենթարկվի ներդրումային եւ կենսաթոշակային հիմնադրամների գործունեությունը:
Նրա խոսքերով, համապատասխան օրենսդրական դաշտ ստեղծելուց հետո, Հայաստանի ֆինանսական շուկայում ի հայտ կգան ներդրումային հիմնադրամներ եւ իրենց գործունեությունը կծավալեն ֆոնդերի կառավարիչները: «Հուսով ենք, որ զարգացում կապրի նաեւ կյանքի ապահովագրության ոլորտը, իսկ բարեփոխման արդյունքում մեր ֆինանսական շուկան նոր մասնակիցների համար կդառնա ավելի գրավիչ», – ասել է նա:

10 Ноябрь 2009 - 13:21 AMT
Армения перейдет к двухступенчатой пенсионной системе с 2011 года, сказал председатель центрального банка Армении Артур Джавадян, выступая на открывшемся 10 ноября в Цахкадзоре 10-м заседании Совета руководителей госорганов по регулированию рынков ценных бумаг стран СНГ. «Мы весьма серьезно относимся к ее социальной роли, не упуская из виду также ее большую содействующую роль в развитии рынка ценных бумаг», – сказал он.
Юбилейное заседание Совета руководителей госорганов по регулированию рынков ценных бумаг стран СНГ начало свою работу в курортном г. Цахкадзоре. В этом году председательствует в заседании Центральный банк Армении в лице его главы – Артура Джавадяна.
Как отмечается в сообщении, предоставленном PanARMENIAN.Net пресс-службой Центробанка, на стадии разработки находятся законы «Об инвестиционных фондах» и «О накопительных пенсиях», в рамках которых будет регулироваться деятельность инвестиционных и пенсионных фондов.
По словам главы ЦБ, который также является и председателем Совета, после формирования соответствующего законодательного поля, на финансовом рынке Армении появятся инвестиционные фонды и будут функционировать управляющие фондами. «Есть надежда, что также будет развиваться и сфера страхования жизни, а после проведения реформы финансовый рынок Армении окажется более привлекательным для новых участников», – добавил Джавадян.