Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման գծով աշխատանքային երկրորդ հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ 2009թ. նոյեմբերին, ասել է ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին:
Նրա խոսքերով, ՀՀ տրանսպորտի նախարարությունը մեկ շաբաթ առաջ դիմել էր նամակով Իրանի տրանսպորտի նախարարություն` հրավիրելով Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման գծով աշխատանքային հերթական եռակողմ հանդիպմանը: «Իրանի համաձայնության դեպքում մենք կկազմակերպենք այդ հանդիպումը»,-ասել է նա:
Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման նախագծի իրականացման համար Հայաստանի, Իրանի ու ՌԴ-ի տրանսպորտի փոխնախարարների մակարդակով աշխատանքային խումբ է ստեղծվել, որը զղբաղվելու է Իրան-Հայաստան երկաթուղային հաղորդակցության ստեղծման նախագծի մշակմամբ:
Աշխատանքային խմբի առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2009-ի հուլիսին, սակայն երկրորդ նիստը հետաձգվում էր, մասնավորապես Իրանում ընտրությունների եւ նախարարների նշանակման պատճառով:
Իրան-Հայաստան երկաթուղին թույլ կտա հայկական կողմին օգտվել էներգառեսուրսների եւ այլ ապրանքների տեղափոխման այլընտրանքային ճանապարհից , ելք ստանալով արտաքին աշխարհ: Այժմ ՀՀ երկաթուղային հաղորդակցությունը արտերկրի հետ իրականացվում է միայն Վրաստանի տարածքով:
Ըստ նախնական տվյալների, ներդրումները կկազմեն 2 մլրդ դոլար: Այս նախագծի հանդեպ հետաքրքրություն են դրսեւորում Համաշխարհային բանկը, Զարգացման ասիական բանկը, ինչպես նաեւ Ռուաստանը եւ Ուկրաինան:

11 Ноябрь 2009 - 09:33 AMT
Вторая встреча рабочей группы по строительству ж/д Иран-Армения, возможно, состоится в ноябре 2009 года
Вторая встреча рабочей группы по строительству железной дороги Иран-Армения, возможно, состоится в ноябре 2009 года, сказал министр транспорта и связи Армении Гурген Саргсян, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net.
По его словам, Минтранс Армении неделю назад обратился с письмом в Министерство транспорта Ирана о приглашении провести очередную трехстороннюю встречу рабочей группы по строительству ж/д Иран-Армения в ноябре текущего года. «При получении согласия со стороны министра транспорта Ирана мы непосредственно организуем эту встречу», – сказал он.
Для реализации проекта строительства железной дороги Иран-Армения на уровне замминистров транспорта Армении, Ирана и России была создана рабочая группа, которая будет заниматься разработкой проекта по созданию прямого железнодорожного сообщения Иран-Армения.
Первая встреча рабочей группы прошла в июле 2009 года, однако второе заседание пока что откладывается, в частности, из-за выборов в Иране и проблем с назначением министерского аппарата.
Железная дорога Иран-Армения позволит армянской стороне пользоваться альтернативным путем транспортировки энергоресурсов и других товаров, получив выход на внешний мир. В настоящее время железнодорожные коммуникации Армении с зарубежными странами обеспечиваются только через территорию Грузии.
По предварительным данным, инвестиции в строительство железнодорожного сообщения Иран-Армения составят $2 млрд. Интерес к проекту строительства железной дороги Иран-Армения проявляют Всемирный банк и Азиатский банк развития, а также Россия, Иран и Украина.