11 Նոյեմբեր 2009 - 09:54 AMT
Հայաստանը կմասնակցի Մոսկվայում կայանալիք ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության վերաբերյալ խորհրդաժողովին
Հայաստանը կմասնակցի ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության հարցերին նվիրված նախարարների առաջին համաշխարհային խորհրդաժողովին, ասել է ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին:
Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության հարցերին նվիրված նախարարների առաջին համաշխարհային խորհրդաժողովը տեղի կունենա ՌԴ մայրաքաղաքում նոյմեբերի 18-20-ը: Ինչպես ասել է նախարարը, խորհրդաժողովի շրջանակներում երեք միջոցառում տեղի կունենա ` ԱՊՀ երկրների տրանսպորտի կոմիտեի նախարարների խորհուրդը, բուն խորհրդաժողովը եւ Ռուսաստանի տրանսպորտային վարչակազմի 200-ամյակին նվիրված միջոցառումը: «Բոլոր այս երեք միջոցառումներին մեր պատվիրակությունը կմասնակցի իմ գլխավորությամբ»,-ասել է նա:
Գ.Սարգսյանը հավելել է նաեւ, որ քննարկման գործընթացում է զեկույցի թեմատիկան, որով նախարարրը հանդես կգա առաջիկա միջոցառումներում:
Ըստ ՌԴ ներքին գործերի նախարար, բանակի գեներալ Ռաշիդ Նուրգալիեւի, խորհրդաժողովը բեկում կմտցնի ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության համար համաշխարհային պայքարում եւ թույլ կտա հասնել նրան, որ նոյեմբերից մոլորակում կսկսվի ճանապարհային երթեւեկության զոհերի հետհաշվարկ: «Մենք կմասնակցենք պատմական մի իրադարձության` առաջին անգամ է այս խնդիրը քննարկվում այդքան բարձր մակարդակով»,-ասել է նա: Նուրգալիեւը հավելել է նաեւ, որ 2009թ. կազդարարի անցումը անհատական, տարածաշրջանային եւ ազգային ծրագրերից գլոբալ մի համակարգի, որը հաշվի կառնի տարբեր երկրների առանձնահատկությունները եւ համաշխարհային փորձը:
Նման բարձր մակարդակով խորհրդաժողովն արդեն իսկ բեկում է: Հանդիպումներ ու քննարկումներ վաղուց են տարվում: Մոսկվայի խորհրդաժողովը կհավաքի բոլոր նրանց, ով իրականում պայքարում է անվտանգության համար, խնդրի առարկայական լուծում մշակելու համար:
Միջոցառման մեջ ընդգրկված են չափանիշներ, որոնք առավել արդյունավետ կդարձնեն մեր համատեղ ջանքերը: Մեր նպատակն է մշակել երթեւեկության անվտանգության դեմ պայքարի մեխանիզմներ:

Армения примет участие в первой всемирной министерской конференции по безопасности дорожного движения, сказал министр транспорта и связи Армении Гурген Саргсян, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net.
Первая всемирная министерская конференция по безопасности дорожного движения пройдет с 18 по 20 ноября в Москве. Как сообщил глава министерства, в рамках конференции состоятся три мероприятия: министерский совет комитета транспорта стран Содружества, непосредственно конференция по обеспечению безопасности транспортного движения и мероприятие, посвященное 200-летию российской транспортной администрации. «Во всех этих трех мероприятиях наша делегация под моим председательством будет участвовать», – сказал он.
Гурген Саргсян также добавил, что в процесс обсуждения находится тематика доклада, с которой министр выступит на предстоящих мероприятиях.
По словам министра внутренних дел Российской Федерации, генерала Армии, Рашида Нургалиева, Конференция станет прорывом в мировой борьбе за безопасность дорожного движения, и позволит добиться того, чтобы с ноября 2009 г. начался другой – обратный – отсчёт числа жертв на дорогах планеты. «Мы принимаем участие в историческом событии: впервые проблема безопасности движения рассматривается на столь высоком уровне», – сказал он. В связи с этим Нургалиев также добавил, что 2009 год станет началом перехода от индивидуальных, региональных и национальных программ по безопасности на дорогах к глобальной системе, учитывающей особенности разных стран и лучший мировой опыт.
Сам факт проведения Конференции на столь высоком уровне является прорывом. Встречи и обсуждения проходят уже давно и регулярно. Конференция в Москве соберёт всех, кто реально борется за безопасность на дорогах планеты, для выработки предметного решения проблемы.
На стадии организации Конференции в мероприятие были заложены стандарты работы, которые позволят сделать наши совместные усилия действительно эффективными. Наша цель – разработать механизмы поступательной борьбы за глобальную безопасность на дорогах.