11 Նոյեմբեր 2009 - 10:55 AMT
Ըստ 2010թ. ՀՀ բյուջեի տրանսպորտային ոլորտի ծախսերը կկազմեն 34 մլրդ դրամ 2009-ի 38,8 մլրդ դիմաց, ինչը մոտավորապես 12 տոկոսով քիչ է, քան ընթացիկ տարում: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը:
Ներկայացնելով 2010թ. բյուջեով նախատեսված ծրագրերը, նա նշել է, որ անկախ կրճատումից, առաջիկա վարկային ծրագրերի շրջանակներում մեծածավալ աշխատանքներ կիրականացվեն ճանապարհային շինարարության ոլորտում`գյուղական ճանապարհների վերականգնում, գլխավոր մայրուղիների վերանորոգում, ինչպես նաեւ Հյուսիս-Հարավ մայրուղու կառուցում, որը կսկսվի 2010թ. Ասիական զարգացման բանկի միջոցներով:
Մասնավորապես, նրա խոսքերով, բյուջեով նախատեսվում է 2010թ. վերականգնել պետական նշանակության ճանապարհները 20մլրդ դրամի չափով, ինչը թույլ կտա վերանորոգել եւ կառուցել շուրջ 63 կմ ճանապարհ, նախատեսվում է նաեւ տրանսպորտային օբյեկտների 430 մլն դրամի վերականգնում, մասնավորապես 8 կամուրջ կվերականգնվի: «2010-ին կշարունակվեն Ասիական զարգացման բանկի միջոցներով կառուցվող ճանապարհների շինարարությունը, ինչը թույլ կտա հաջորդ տարի շահագործման հանձնել 118-120 կմ վերանորոգված գյուղական ճանապարհներ, ինչի վրա կծախսվի շուրջ 4 մլրդ դրամ»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է Գ.Սարգսյանը, 2010թ. կիրականացվի նաեւ կենսական նշանակության ճանապարհների վերականգնման երկրորդ ծրագիրը, որը ֆինանսավորում է ՀԲ-ն, ինչի համար կծախսվի 18,8 մլրդ դրամ: Այդ ծրագրի շրջանակներում կվերականգնվի շուրջ 100 կմ ճանապարհ:
Բացի այդ, ըստ նախարարի, բյուջեով նախատեսվում է Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի կարեւորագույն ծրագիրը եւ այդ նպատակով 2010-ին բյուջեով նախատեսվում է 60 մլն դոլար, որոնք կուղղվեն առաջին փուլի իրականացմանը, ինչպես նաեւ երկրորդ եւ երրորդ փուլերի նախագծմանը:
Նա նաեւ հավելել է, որ չինական ընկերության հետ բանակցությունների փուլում է գյուղական ճանապարհների վերականգնման նախագիծը` 70 մլն դոլարի: «Բանակցություններից հետո համաձայնգաիր կստորագրվի, եւ չի բացառվում, որ այդ ծրագիրը եւս կմեկնարկի 2010թ.»,-ասել է Սարգսյանը:

Согласно госбюджету Армении на 2010 год расходы на транспортную сферу составят 34 млрд. драмов против 38,8 млрд. драмов в 2009 году, что приблизительно на 12% меньше текущего года. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил министр транспорта и связи Армении Гурген Саргсян.
Представляя программы, предусмотренные бюджетом на 2010 год, он отметил, что, несмотря на сокращения, в рамках предстоящих кредитных программ на 2010 год будут реализованы работы в сфере дорожного строительства в больших объемах, как по восстановлению сельских дорог, так и главных магистралей, а также строительство автомагистрали север-юг, которое будет начато в 2010 году за счет кредитных средств Азиатского банка развития (АБР).
В частности, по его словам, бюджетом предусмотрено в 2010 году восстановление дорог, имеющих государственное значение, в размере 2 млрд. драмов, что позволит отремонтировать и построить порядка 63 км дорог, также предусмотрено 430 млн. драмов на восстановление транспортных объектов, в частности 8 мостов. «В 2010 году будут продолжены работы по восстановлению дорог, финансируемые АБР, что позволит в следующем году сдать в эксплуатацию порядка 118-120 км отремонтированных сельских дорог, на что будет потрачено 4 млрд. драмов», – сообщил он
Как отметил Гурген Саргсян, в 2010 году будет также реализована вторая программа по восстановлению дорог, имеющих жизненно важное значение, финансируемая Всемирным банком, на что будет потрачено 18.8 млрд драмов, в рамках этой программы предусмотрено восстановить более 100 км.
Помимо этого, по словам министра, бюджетом предусмотрена более важная программа по строительству транспортного коридора север-юг, и с этой целью в 2010 году бюджетом предусмотрено 60 млн. долларов, которые будут направлены на реализацию первого этапа, а также на проектирование второго и третьего этапов.
Он также добавил, что с китайской компанией на стадии переговоров находится проект по восстановлению сельских дорог в размере 70 млн. долларов. «После переговоров будет подписано соглашение и, не исключено, что эта программа также будет начата в 2010 году», – сказал Саргсян.