11 Նոյեմբեր 2009 - 10:55 AMT
Ըստ 2010թ. ՀՀ բյուջեի տրանսպորտային ոլորտի ծախսերը կկազմեն 34 մլրդ դրամ 2009-ի 38,8 մլրդ դիմաց, ինչը մոտավորապես 12 տոկոսով քիչ է, քան ընթացիկ տարում: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը:
Ներկայացնելով 2010թ. բյուջեով նախատեսված ծրագրերը, նա նշել է, որ անկախ կրճատումից, առաջիկա վարկային ծրագրերի շրջանակներում մեծածավալ աշխատանքներ կիրականացվեն ճանապարհային շինարարության ոլորտում`գյուղական ճանապարհների վերականգնում, գլխավոր մայրուղիների վերանորոգում, ինչպես նաեւ Հյուսիս-Հարավ մայրուղու կառուցում, որը կսկսվի 2010թ. Ասիական զարգացման բանկի միջոցներով:
Մասնավորապես, նրա խոսքերով, բյուջեով նախատեսվում է 2010թ. վերականգնել պետական նշանակության ճանապարհները 20մլրդ դրամի չափով, ինչը թույլ կտա վերանորոգել եւ կառուցել շուրջ 63 կմ ճանապարհ, նախատեսվում է նաեւ տրանսպորտային օբյեկտների 430 մլն դրամի վերականգնում, մասնավորապես 8 կամուրջ կվերականգնվի: «2010-ին կշարունակվեն Ասիական զարգացման բանկի միջոցներով կառուցվող ճանապարհների շինարարությունը, ինչը թույլ կտա հաջորդ տարի շահագործման հանձնել 118-120 կմ վերանորոգված գյուղական ճանապարհներ, ինչի վրա կծախսվի շուրջ 4 մլրդ դրամ»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է Գ.Սարգսյանը, 2010թ. կիրականացվի նաեւ կենսական նշանակության ճանապարհների վերականգնման երկրորդ ծրագիրը, որը ֆինանսավորում է ՀԲ-ն, ինչի համար կծախսվի 18,8 մլրդ դրամ: Այդ ծրագրի շրջանակներում կվերականգնվի շուրջ 100 կմ ճանապարհ:
Բացի այդ, ըստ նախարարի, բյուջեով նախատեսվում է Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի կարեւորագույն ծրագիրը եւ այդ նպատակով 2010-ին բյուջեով նախատեսվում է 60 մլն դոլար, որոնք կուղղվեն առաջին փուլի իրականացմանը, ինչպես նաեւ երկրորդ եւ երրորդ փուլերի նախագծմանը:
Նա նաեւ հավելել է, որ չինական ընկերության հետ բանակցությունների փուլում է գյուղական ճանապարհների վերականգնման նախագիծը` 70 մլն դոլարի: «Բանակցություններից հետո համաձայնգաիր կստորագրվի, եւ չի բացառվում, որ այդ ծրագիրը եւս կմեկնարկի 2010թ.»,-ասել է Սարգսյանը:

Under 2010 State Budget, expenditures in transport a will make up AMD 34 billion instead of the AMD 38.8 billion envisaged for 2009. This is a 12% decrease in comparison with current year, Transport and Communication Minister Gurgen Sargsyan told a press conference in Yerevan.
Next year’s budget mainly envisages reconstruction highways of state importance. Allocations to be made for that purpose will comprise AMD 2 billion. The sum will be spent on repairing and building roads with a total area of 63 km., as well as reconstructing transport facilities, particularly 8 bridges. “ADB-funded road reconstruction program will continue in 2010. As a result, we’ll put in commission reconstructed rural roads with a total area 118-120km. Expenditures will make up AMD 4 billion,” Minister said.
At that he noted that the second, World Bank-funded road reconstruction program costing AMD 18.8 billion will be launched in 2010 for repairing roads with a total area of 100 km.
Minister also informed participants about another key program aimed at construction of south-north corridor. Budgetary allocations for this program will comprise $60 million.
In addition, Minister said that $70 million rural road reconstruction program is currently being negotiated with a Chinese company. “Negotiations will be followed by signing of agreement, and very probably, this program too, will be launched in 2010,” Sargsyan said.