«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն դիմել է ՀՀ կառավարությանը` առաջարկելով ամրագրել ընկերության ազգային կարգավիճակը, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը: «Հայաստանի ազգային տրանսպորտային ընկերության կարգավիճակ ստանալու դեպքում, «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ն իրավունք կստանա անդամակցել միջազգային տրանսպորտային-լոգիստիկ կազմակերպություններին, ինչը հնարավորություն կտա հավասար իրավունքներով համագործակցել հարեւան երկրների երակթուղային ընկերությունների հետ: Դա թույլ կտա նաեւ առաջ մղել Հայաստանի շահերը այդ կազմակերպություններում եւ առավել հետաքրքիր դառնալ ներդրումների առումով»,-հայտարարել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Շեւկեթ Շայդուլինը:
Նա նաեւ նշել է, որ միջազգային իրադարձությունների բուռն զարգացումը Հարավային Կովկասում, հատկապես սահմանների բացման հետ կապված, ինչպես նաեւ Իրան-Հայաստան երկաթուղու հնարավոր կառուցումը արմատապես կարող են փոխել Հայաստանի ողջ տնտեսության ներքին ու արտաքին միջավայրը, այդ թվում նաեւ երկաթուղու դերը երկրի տնտեսական ու քաղաքական կյանքում: «Իրադարձությունների նման զարգացման դեպքում Հայաստանի երկաթուղին պետք է դիտարկել որպես տարանցիկ օղակ Եվրոպա-Ասիա եւ Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքներում: Մեզ իրատեսական է թվում, որ երկաթուղին կարող է լոկոմոտիվի դեր խաղալ տնտեսության այլ ոլորտները միջազգայի շուկա դուրս բերելու հարցում: Այդ խնդիրների լուծմանը կարելի է հասնել միայն ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությամբ»,-ասել է Շայդուլինը:
Ազգային ընկերության կարգավիճակի ստացման հարցը ՀԿԵՈւ ղեկավարն արծարծել է նաեւ ՌԴ Դաշնային Ժողովի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում, որը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 9-ին: Շայդուլինի առաջարկը ստացավ խորհրդարանականների բանավոր հավանությունը:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն «Ռուսական երկաթուղի» ԲԲԸ-ի 100-տոկոսանոց դուստր ձեռնակությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն փոխանցվել է «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ի կոնցեսիոն կառավարմանը, ըստ 2008թ. փետրվարի 13-ին ստորագրված Կոնցեսիոն կառավարման: Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը 30 տարի է` եւս 10 տարի այն երկարացնելու իրավունքով:

“South Caucasus Railways” has proposed the government of Armenia to give the company the national status, press service of South Caucasus Railways reports.
“The status of a national transportation company will enable the enterprise to enter global transportation and logistics organizations, provide an opportunity for more equitable cooperation with other railway companies of neighboring countries. This will promote the interests of Armenia and will help to become more interesting for investment,” General Director of “SCR” Shevket Shajdullin said.
Rapid developments in the South Caucasus, particularly the opening of borders, the discussed construction of the Iran-Armenia railway can drastically change the external and internal environment of the Armenia’s economy, and the role of the railway in economic and political life.
“With such developments Armenian railway should be considered as a transit link in the international transport corridors between Europe and Asia and North-South. It seems realistic that the railroad would help to bring other spheres of economy to international markets, ” Mr. Shajdullin said.
The question of obtaining the status of a national company was raised at the meeting of the Inter-parliamentary Commission on Cooperation between RF Federal Assembly and RA National Assembly on November 9. Proposal of SCR’s head was verbally approved by parliamentarians.