«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն դիմել է ՀՀ կառավարությանը` առաջարկելով ամրագրել ընկերության ազգային կարգավիճակը, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը: «Հայաստանի ազգային տրանսպորտային ընկերության կարգավիճակ ստանալու դեպքում, «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ն իրավունք կստանա անդամակցել միջազգային տրանսպորտային-լոգիստիկ կազմակերպություններին, ինչը հնարավորություն կտա հավասար իրավունքներով համագործակցել հարեւան երկրների երակթուղային ընկերությունների հետ: Դա թույլ կտա նաեւ առաջ մղել Հայաստանի շահերը այդ կազմակերպություններում եւ առավել հետաքրքիր դառնալ ներդրումների առումով»,-հայտարարել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Շեւկեթ Շայդուլինը:
Նա նաեւ նշել է, որ միջազգային իրադարձությունների բուռն զարգացումը Հարավային Կովկասում, հատկապես սահմանների բացման հետ կապված, ինչպես նաեւ Իրան-Հայաստան երկաթուղու հնարավոր կառուցումը արմատապես կարող են փոխել Հայաստանի ողջ տնտեսության ներքին ու արտաքին միջավայրը, այդ թվում նաեւ երկաթուղու դերը երկրի տնտեսական ու քաղաքական կյանքում: «Իրադարձությունների նման զարգացման դեպքում Հայաստանի երկաթուղին պետք է դիտարկել որպես տարանցիկ օղակ Եվրոպա-Ասիա եւ Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքներում: Մեզ իրատեսական է թվում, որ երկաթուղին կարող է լոկոմոտիվի դեր խաղալ տնտեսության այլ ոլորտները միջազգայի շուկա դուրս բերելու հարցում: Այդ խնդիրների լուծմանը կարելի է հասնել միայն ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությամբ»,-ասել է Շայդուլինը:
Ազգային ընկերության կարգավիճակի ստացման հարցը ՀԿԵՈւ ղեկավարն արծարծել է նաեւ ՌԴ Դաշնային Ժողովի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում, որը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 9-ին: Շայդուլինի առաջարկը ստացավ խորհրդարանականների բանավոր հավանությունը:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն «Ռուսական երկաթուղի» ԲԲԸ-ի 100-տոկոսանոց դուստր ձեռնակությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն փոխանցվել է «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ի կոնցեսիոն կառավարմանը, ըստ 2008թ. փետրվարի 13-ին ստորագրված Կոնցեսիոն կառավարման: Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը 30 տարի է` եւս 10 տարի այն երկարացնելու իրավունքով:

12 Ноябрь 2009 - 09:33 AMT
ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» обратилось к правительству Армении с предложением закрепить за компанией статус национальной, сообщает пресс-служба компании. «Получение ЗАО «ЮКЖД» статуса национальной транспортной компании Армении, предоставление ему прав по вхождению в международные транспортно-логистические организации, такие как КОТИФ и ОСЖД, даст возможность для более равноправного сотрудничества с другими железнодорожными компаниями стран-соседей. Также это позволит продвигать интересы Армении в указанных организациях и стать более интересной для привлечения инвестиций», – заявил генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Шевкет Шайдуллин.
Он также отметил, что бурное развитие международных событий на Южном Кавказе, в особенности в связи с открытием границ, а также рассматриваемое строительство железной дороги Иран-Армения в корне могут изменить внешнюю и внутреннюю среду всей экономики Армении, в том числе и роль железной дороги в экономической и политической жизни страны. «При таком развитии событий железную дорогу Армении необходимо рассматривать как транзитное звено на международных транспортных коридорах Европа-Азия и Север-Юг. Нам представляется реальным, чтобы железная дорога сыграла роль локомотива для вывода других сфер экономики на внешние рынки. Добиться решения этих задач возможно лишь при взаимодействии с правительством Армении», – сказал Шайдуллин.
Вопрос получения статуса национальной компании также был поставлен главой ЮКЖД в ходе заседания межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Федеральным Собранием РФ и Национальным Собранием РА, проходившем 9 ноября. Предложение Ш. Шайдуллина было устно одобрено парламентариями.