Հակակարկտային կայանների տեղադրումը չափազանց կարեւոր է Հայաստանի համար, ուստի 2010թ. բյուջեով այդ ծրագրի իրականացման համար շուրջ 1 մլրդ դրամ է նախատեսված: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետվ Տիգրան Սարգսյանը, հանդես գալով նոյեմբերի 12-ին կառավարության նիստում:
Իր հերթին Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարար Մհեր Շահգելդյանը նշել է, որ դա շրջակա միջավայրի վրա մթնոլորտային երեւույթների ազդեցության դեմ պայքարի եւ կանխարգելման ծրագրի մաս է կազմում: Բացի այդ, հակակարկտային կայանների համակարգի զարգացումը թույլ կտա նոր տեխնոլոգիաներ ներդնել, ինչպես նաեւ արտահանել այդ կայանները, քանի որ դրանց հանդեպ հետաքրքրություն կա արտերկրում:
Մհեր Շահգելդյանը հավելեց նաեւ, որ համակարգի ներդրումը կնպաստի ապահովագրության համակարգի զարգացմանն այդ ոլորտում:

Anti-hail stations are important for Armenia, state budget allocates up to 1 billion AMD for anti-hail stations in 2010, RA prime minister Tigran Sargsyan told a government meeting on November 12.
The Armenian government approved measures to develop the system of anti-hail stations on the territory of Armenia in 2010-2011.
Minister of Emergency Situations Mher Shahgeldyan informed that this program is also aimed to prevent and combat the influence of atmospheric effects on the environment. In addition, the development of anti-hail stations will help to introduce new technologies, as well to stations abroad.