12 Նոյեմբեր 2009 - 11:25 AMT
Հայաստանի կառավարությունը նոյեմբերի 12 նիստում հավանություն տվեց թվայնացման ռադիոհեռուստատեսային հեռարձակման անցման հայեցակարգին: Ներկայացնելով վերոհիշյալ հայեցակարգը ճեպազրույցի ընթացքում ՀՀ տնտեսության նախարար Ներսես Երիցյանը հաղորդել է, որ մեկ ամսվա ընթացքում հայեցակարգը կներկայացվի հասարակական քննարկմանը: Մինչեւ 2009 տարվա վերջ նախարարությունը նախատեսում է դրա վերաբերյալ պատրաստել համապատասխան նախագիծ եւ մշակել օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը, որպեսզի 2010 թ-ն հնարավոր լինի անցնել փուլային գործողությունների, որոնք կավարտվեն 2015 թ-ն:
Այդ կապակցությամբ նախարարը նշել է, որ թվայնացումը ժամանակի պահանջն է եւ թույլ կտա զարգացնել երկրում էլեկտրոնային հասարակություն:
Երիցյանը ավելացրել է, որ տվյալ նախագծի ֆինանսավորումը կիրականացվի պետություն – մասնավոր հատված համագործությամբ: Ըստ նախնական տվյալների ներդրումները կարող են կազմել 200 մլն դոլար:
Բացի այդ նա նշեց, որ պետությանը կապահովվի բնակչության անապահով խավերի սոցփաթեթը համապատասխան սարքավորումի տեղադրման ժամանակ:

12 Ноябрь 2009 - 11:25 AMT
Правительство Армении на заседании 12 ноября одобрило концепцию перехода на систему оцифровки теле- и радиовещания. Представляя вышеуказанную концепцию в ходе брифинга, министр экономики Армении Нерсес Ерицян сообщил, что в течение месяца концепция будет представлена на общественные дебаты, до конца 2009 года Министерство планирует подготовить соответствующий план ее реализации и разработать пакет законодательных изменений, чтобы с начала 2010 года перейти к поэтапным действиям, которые будут завершены к 2015 году.
В связи с этим глава министерства отметил, что переход на цифровое вещание является требованием времени и позволит развивать электронное общество в стране.
Нерсес Ерицян добавил, что финансирование данного проекта будет осуществляться при сотрудничестве государство – частный сектор, а по предварительным подсчетам инвестиции могут составить до 200 млн. долларов.
Помимо этого он отметил, что за счет государства будет обеспечен социальный пакет для необеспеченных слоев населения в плане установления соответствующего устройства. Проблем с переходом на цифровое вещание в Армении не будет, поскольку, по словам Ерицяна, по официальным данным порядка 99% телевизоров, которые были приобретены за последние пять-шесть лет, приспособлены к цифровому вещанию.