12 Նոյեմբեր 2009 - 12:38 AMT
2010 թ. Հայաստանի պետբյուջեի մասին օրենքի նախագիծը իրավիճակային է: Այն համապատասխանում է Հայաստանում տիրող իրավիճակին: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հանրապետական խմբավորման պատգամավոր Վարդան Այվազյանը: Նրա խոսքերով, 2010 թ. բյուջեի ամբողջ կառուցվածքը չի տարբերվում 2009 թ. պետբյուջեի կառուցվածքից: «Բյուջեի եկամուտի մասում նկատվում է անկում, ինչը, բնականաբար, համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի արդյունք է», – ասաց խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավարը:
Ինչպես նշեց Այվազյանը, սոցիալական ոլորտի հիմնական ուղղություններում կրճատումներ չեն լինի, եւ չափաբաժինները պահպանված են: Նա նաեւ հավատացրեց, որ կառավարությունը հնարավորինս փորձել է պահպանել հայտարարված քաղաքականությունը բյուջեում, եւ պատասխանատվության աստիճանը` սոցիալական ոլորտում:

12 Ноябрь 2009 - 12:38 AMT
Законопроект госбюджета Армении 2010 года является ситуативным. Он соответствует сложившейся в Армении ситуации. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава постоянной комиссии НС РА по экономическим вопросам, депутат от Республиканской фракции Вардан Айвазян. По его словам, вся структура бюджета 2010 года не отличается от структуры госбюджета 2009 года. «В доходной части бюджета наблюдается спад, который, естественно, является результатом всемирного финансово-экономического кризиса»,- сказал глава парламентской комиссии.
Как отметил Айвазян, в основных направлениях социальной сферы сокращений не будет и пропорции сохранены. Он также заверил, что правительство попыталось по мере возможности сохранить в бюджете объявленную политику и степень ответственности в социальной сфере.