«2009 թ. ինն ամիսների ընթացքում համախառն ներքին արտադրանքը (ՀՆԱ) կրճատվել է 18,3 տոկոսոով, ինչը բացասական ցուցանիշ է», – Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանում Միջազգային փոխարժույթի հիմնադրամի մշտական ներկայացուցիչ Նինկե Օմեսը : Ըստ նրա, եթե ուսումնասիրվի ՀՆԱ ամենամսյա աճը, ապա կգրանցվի 1,7 տոկոս դրական աճ: « Սպասվում է, որ 2009 թ. վերջին երեք ամիսների ընթացքում ՀՆԱ-ն կպահպանի իր աճը: 2008 թ. համեմատ, այս տարի ՀՆԱ բացասական անկումը կազմում է 15,5 տոկոս», – նշեց Նինկե Օմեսը:
Նա նաեւ ընդգծեց, որ ՀՆԱ 18,3 տոկոս անկումը համարյա ամբողջությամբ պայմանավորված է շինարարության բնագավառում տիրող իրավիճակից: «18,3 տոկոսից 14 տոկոսը կապված է շինարարության բնագավառում տնտեսական անկման հետ», – հավաստիացրեց Օմեսը, ավելացնելով, որ մյուս բնագավառներում տնտեսական անկում չի գրանցվել:

«В течение 9 месяцев 2009 года внутренний валовый продукт (ВВП) сократился на 18.3%, что является довольно отрицательным показателем», – заявила на пресс-конференции в Ереване постоянный представитель Международного Валютного Фонда в Армении Нинке Омес. По ее словам, если исследовать ежемесячный рост ВВП, то зафиксируется положительный рост в 1.7%. «Ожидается, что в последние 3 месяца 2009 года ВВП сохранит свой позитивный рост. По сравнению с 2008 годом, в этом году отрицательный спад ВВП составил 15.5% », – отметила Нинке Омес.
При этом она подчеркнула, что 18.3% спада ВВП почти полностью обусловлено состоянием в сфере строительства. «Из 18.3% – 14% связано с результатом экономического спада в сфере строительства», – заверила Омес, добавив, что в других сферах резкого экономического спада не зафиксировано.