12 Նոյեմբեր 2009 - 14:05 AMT
Հայաստանի տնտեսության մեջ վերջին նախաճգնաժամային 5 տարիներին գրանցվել է երկնիշ աճ: Տարածաշրջանում Հայաստանը համարվում է տնտեսության ամենաարագ աճն ունեցող երկիրը: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարեց Միջազգային փոխարժույթի հիմնադրամի մշտական ներկայացուցիչ Նինկե Օմեսը: Ըստ նրա , աճը հիմնականում պայմանավորված է շինարարության բնագավառով: «Շինարարության մեջ ներդրումներ հիմնականում կատարվել են արտասահմանից, հատկապես Ռուսաստանից, եւ էական ներդրումներ կատարվել են անշարժ գույքի մեջ», – նշեց Նինկե Օմեսը, ավելացնելով, որ շինարարությունը ամենաշահութաբեր ոլորտն է միջոցներ ներդնելու համար, քանի որ անշարժ գույքի գինը երկու տարին մեկ կրկնապատկվել է:
«Դրան ավելացրած` ամեն տարի 20 տոկոսով արժեւորվում էր հայկական ազգային արժույթը, հենց դա էլ գրավում էր օտարերկրացիներին եւ նպաստում էր ներդրումների աճին», – ընդգծեց Նինկե Օմեսը: Դրա հետ մեկտեղ նա ավելացրեց, որ ճգնաժամի ի հայտ գալուն պես մարդիկ դադարել են ներդրումներ կատարել եւ անշարժ գույքի գները կտրուկ սկսեցին իջնել, ինչի պատճառով 2008 թ. գրանցվել է ՀՆԱ մոտ 30 տոկոս անկում: «Այժմ, երբ շինարարությունը կրճատվել է 50 տոկոսով, իսկ այդ ոլորտը կազմում է ՀՆԱ 30 տոկոսը, ստացվում է, որ ներքին համախառն արտադրանքը շինարարության հաշվին կրճատվում է մոտ 15 տոկոսով», – նկատեց Նինկե Օմեսը:

12 Ноябрь 2009 - 14:05 AMT
В последние докризисные 5 лет в экономике Армении был зарегистрирован двухзначный рост. В региона она рассматривается как страна с самым быстрым ростом экономики. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила постоянный представитель Международного Валютного Фонда в Армении Нинке Омес. По ее словам, в основном рост был обусловлен сферой строительства. “Вложения в строительство в основном были произведены из-за границы, в особенности, из России, и существенная часть была вложена в недвижимость”, – отметила Нике Омес, добавив, что причиной этого является то, что строительство является самой прибыльной сферой для вложения средств, поскольку цены на недвижимость удваивались раз в два года.
“Плюс к этому, ежегодно на 20% укреплялась армянская национальная валюта, это и привлекало иностранцев и способствовало росту вложений”, – подчеркнула Нинке Омес. При этом она добавила, что с кризисом люди перестали делать вложения и цены на недвижимость начали резко падать, по причине чего в 2008 году был зафиксирован почти 30% спад ВВП. “Сейчас, когда строительство сократилось на 50%, а эта сфера составляет 30% ВВП, автоматически получается, что внутренний валовый продукт за счет строительство сокращается почти на 15%”, – заметила Нинке Омес.