12 Նոյեմբեր 2009 - 14:27 AMT
«Ճգնաժամը տարվա եղանակների փոփոխության նման է»,-Երեւանում լրագրողներին է ասել «Տռոյկա Դիալոգ» ընկերությունների խմբի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը: Ըստ մասնագետի, աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացների մի մասն անխուսափելիորեն կրկնվում է, եւ դրան հարկավոր է պատրաստ լինել, «որովհետեւ կարող է լինել ճգնաժամի երկրորդ, երրորդ եւ չորրորդ ալիք»:
«Պլանային սոցիալիստական տնտեսությունից անցնելով կապիտալիստական համակարգի, մենք պետք է պատրաստ լինենք, որ ճգնաժամի ալիքները պարբերական են, եւ դա չի նշանակում, թե աշխարհի վերջն է, որ պետք է հիմար որոշումներ կայացնել, միջոցներ կորցնել, այլ պետք է պատրաստ լինել, որ նոր փուլում կլինի նավթի գների անկում, խնդրիրներ կառաջանան բանկերում»,-հավելել է նա: Այս համատեքստում Վարդանյանը նշել է,որ նման դեպքերում կարեւոր են կանխարգելիչ միջոցները` իրավիճակի դիտարկումը, այն ռիսկային գործողությունների խիստ սահմանափակումը, որոնք կարող են հանգեցնել ճգնաժամի «բազմացման», եւ մարդկանց առանձին գործողությունները, որոնք մի քանի անգամ հզորացնում են նրա ազդեցությունը:
Բացի այդ, ըստ Վարդանյանի, նման պայմաններում կարեւոր է բանկային ինդուտսրիայի կոնսոլիդացիան: «Հարկավոր է հզորացնել համակարգը, մասնավորապես, ավելացնել բանկի կապիտամը, խոշորացնել բանկերը, ինչն առավել դյուրին կդարձնի իրավիճակն ընդհանուր առմամբ»,-ասել է Ռ.Վարդանյանը:

«Кризис – это как смена времен года», – сказал журналистам в Ереване председатель Совета директоров Группы компаний «Тройка Диалог» Рубен Варданян. По мнению специалиста, часть процессов, происходящих в мире, неизбежно повторяется, и к этому надо быть готовым, «поэтому может быть вторая, третья и четвертая волна кризиса».
«Перейдя из плановой социалистической экономики в систему капиталистической, мы должны были быть готовы к тому, что кризисы волнами периодически приходят, и это не означает конец света, это не означает, что надо принимать глупые решения, терять деньги, а надо быть готовыми к тому, что на новом этапе будет падение цен на нефть, будет проблема в банках», – добавил он. В этом контексте Варданян отметил, что в таких случаях важную роль играют превентивные меры – мониторинг ситуации, жесткое ограничение тех рискованных операций, которые могут привести к мультипликатору кризиса, поскольку не столь опасен кризис, а отдельные действия людей, которые усиливают его эффект в несколько раз.
Помимо этого, по мнению Варданяна, в подобных условиях важную роль играет консолидация банковской индустрии. «Необходимо усилить систему, в частности, увеличить капитал банка, укрупнить сами банки, что облегчит управляемость ситуации в целом», – сказал председатель Совета директоров Группы компаний «Тройка Диалог».