Ամերիաբանկը լուրջ միջոցներով դիմավորեց ճգնաժամը,-Երեւանում լրագրողներին է ասել «Տռոյկա Դիալոգ» ընկերությունների խմբի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը: Նրա խոսքերով, հենց ճգնաժամից առաջ բանկն ավելացրեց իր կանոնադրական կապիտալը եւ զարգացման արդյունավետ ծրագիր ընդունեց, ուստի, չնայած նման բացասական ֆոնին, բանկը հիանալի հնարավորություններ ուներ իր գործունեության ընդլայնման եւ ծավալների ավելացման համար: Ամերիաբանկն աճեց մի քանի անգամ, ինչը դյուրին չէր ճգնաժամի պայմաններում: Մենք եկանք լուրջ ռեսուրսներով, կառուցելու համար լավագույն բանկերից մեկը ոչ միայն Հայաստանի բանկային համակարգում, այլ նաեւ ԱՊՀ բանկային համակարգերի թվում»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է ապագայի պլաններին, ապա այդ առնչությամբ Վարդանյանը հաղորդել է, որ որոշ փոփոխություններ են կատարվել որոշակի ապրանքի ներդրման ուղղությամբ եւ դրանց տրամադրումը ճգնաժամի ծանր պայմաններում հետաձգվեց որոշ ժամանակով:
2009թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ ընդհանուր կապիտալը կազմել է 21 327 277 հազար դրամ, ակտիվները` 93 022 173 հազար դրամ, պարտավորությունները` 71 694 896 հազար դրամ:

«Америабанк» вступил в кризис с серьезными ресурсами, заявил журналистам в Ереване председатель Совета директоров Группы компаний «Тройка Диалог» Рубен Варданян. По его словам, банк именно перед кризисом увеличил свой уставной капитал и принял программу развития, поэтому, несмотря на такой негативный фон у банка были прекрасные возможности для расширения своей деятельности и увеличения своих объемов. «Америабанк» вырос в разы, что было непросто в условиях кризиса. Мы пришли с серьезными ресурсами, чтобы построить один из лучших банков не только в банковской системе Армении, но и среди банковских систем СНГ», – отметил он.
Что же касается планов банка на будущее, то в связи с этим Варданян сообщил, что были предприняты некоторые изменения по внедрению определенных продуктов и их предоставление в непростых условиях кризиса было отложено на некоторый период.
По состоянию на 30 сентября 2009 года общий капитал – 21 327 277 тыс. драмов, активы – 93 022 173 тыс. драмов, обязательства – 71 694 896 тыс. драмов.