12 Նոյեմբեր 2009 - 15:03 AMT
Կենսաթոշակային բարեփոխումը Հայաստանի տնտեսության զարգացման կարեւորագույն տարրերից է , գտնում է «Տռոյկա Դիալոգ» ընկերությունների խմբի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը: «Այստեղ լուրջ, ստուգված քայլեր են հարկավոր, քանի որ դա առաջին հերթին ազդում է բնակչության չպաշտպանված շերտերի վրա»,-ասել է նա Երեւանում լրագրողներին Ամերիաբանկի գլխավոր գրասենյակի բացումից հետո:
Այս առնչությամբ Ռ.Վարդանյանը նշել է, որ կենսաթոշակային բարեփոխման շրջանակներում կարեւոր է խուսափել սխալներից, «ոչ միայն այժմ, այլն նաեւ 10-20 տարի հետո»: «Երկար փողերի առկայությունը շատ կարեւոր է ցանկացած երկրի տնտեսության համար»,-հավելել է նա:
Հայաստանը կանցնի երկաստիճան կենսաթոշակային համակարգի 2011թ., ասել է ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը` ելույթ ունենալով նոյեմբերի 10-ին Ծաղկաձորում` ԱՊՀ երկրների արժեթղթերի շուկաների կանոնակարգման պետմարմինների ղեկավարների խորհրդի 10-րդ նիստում:
Մշակման փուլում են գտնվում «Ներդրումային հիմնադրամների մասին» եւ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքները, որի շրջանակներում կկանոնակարգվի ներդրումային եւ կենսաթոշակային հիմնադրամների գործունեությունը:

Пенсионная реформа является важным элементом дальнейшего развития экономики Армении, считает председатель Совета директоров Группы компаний «Тройка Диалог» Рубен Варданян. «Здесь требуются очень серьезные, проверенные шаги и очень выдержанные, потому что это в первую очередь оказывает воздействие на незащищенные слои населения», – сказал он журналистам в Ереване после официальной церемонии открытия головного офиса «Америабанка».
В связи с этим Рубен Варданян отметил, что в рамках реализации пенсионной реформы важно не наделать ошибок, «не только сейчас, но и через 10-20 лет». «Наличие длинных денег для экономики любой страны очень важно», – добавил он.
Армения перейдет к двухступенчатой пенсионной системе с 2011 года, сказал председатель центрального банка Армении Артур Джавадян, выступая на открывшемся 10 ноября в Цахкадзоре 10-м заседании Совета руководителей госорганов по регулированию рынков ценных бумаг стран СНГ.
На стадии разработки находятся законы «Об инвестиционных фондах» и «О накопительных пенсиях», в рамках которых будет регулироваться деятельность инвестиционных и пенсионных фондов.