ԱՄՀ վարկերը հիմնականում օգտագործում է Կենտրոնական բանկը: Պատճառներից մեկը, թե ինչու մենք մարտ ամսին որոշեցինք վարկ տրամադրել Հայաստանին, այն էր, որ ԿԲ-ն կորցրեց իր միջազգային պահուստների զգալի մասը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Նինկե Օմեսը: Ըստ նրա, մարտին, արտարժույթի արժեզրկումից առաջ ԿԲ-ն շուրջ 700 մլն դոլար վաճառեց: «ԱՄՀ-ն վարկ տրամադրեց ԿԲ-ին, լրացնելու համար նրա պահուստներն ու ամրապնդելու համար վստահությունը արտարժույթի հանդեպ»,-աել է Օմեսը: Ընդ որում, նա նշել է, որ հատկացված գումարը նախատեսված չէ որեւէ ծրագրի իրականացման համար, այն ուղղակի կնստի բանկային հաշիվների վրա:
«ԱՄՀ վարկի մյուս մասը նախատեսված է կառավարության բյուջեի ֆինանսավորման համար: Դա նորություն է մեզ հմար, քանի որ ճգնաժամի պայմաններում մենք թույլ տվեցինք ՀՀ կառավարությանը օգտագործել մեր միջոցների մի մասը իր ծախսերի համար»,-ասել է Օմեսը` հավելելով, որ այս տարի ՀՀ գործադիր մարմինն օգտագործել է շուրջ 150 մլն դոլար Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հատկացրած վարկից:
«Եթե ամեն ինչ լավ ընթանա, մենք թույլ կտանք ՀՀ կառավարությանը օգտագործել եւս 150 մլն դոլար 2010թ. պետբյուջեի ձեւավորման համար»,-ասել է Օմեսը: Ընդ որում նա ընդգծել է, որ ԱՄՀ վարկի շնորհիվ, ՀՀ գործադիրր մարմինը չկրճատեց իր բյուջետային ծախսերը: «Մենք գտնում ենք, որ սխալ կլինի կտրուկ կրճատել կառավարական ծախսերը, հատկապես ֆինանսական ճգնաժամի շրջանում»,-ասել է Օմեսը` հավելելով, որ կառավարությունը պետք է ավելացնի իր ծախսերը` նպաստելու համար տնտեսության զարգացմանը:

12 Ноябрь 2009 - 15:05 AMT
Кредиты МВФ в основном использует Центральный банк РА. Одна из причин, почему мы решили в марте предоставить кредит Армении, является то, что ЦБ потерял весомую часть своих международных резервов. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщила постоянный представитель Международного Валютного Фонда в Армении Нинке Омес. По ее словам, перед обесцениванием валюты в марте ЦБ продал около $700 миллионов. “МВФ предоставило кредит Центральному банку, чтобы восполнить его резервы и укрепить доверие к валюте”, – отметил Нинке Омес. При этом она отметила, что выделенная сумма не предназначена для осуществления какой-либо программы, а просто сядет на банковские счета.
“Другая часть кредита МВФ также предназначена для финансирования бюджета правительства. Это ново для нас, потому что в условиях кризиса мы позволили правительству РА использовать часть наших денег для своих расходов ”, – подчеркнула Нинке Омес, добавив, что в этом году исполнительный орган Армении использовал около $150 миллионов из выделенного кредита МВФ.
“Если все пойдет хорошо, то мы позволим правительству РА также использовать еще $150 миллионов из выделенного нами кредита для формирования государственного бюджета в 2010 году”, – отметила Омес. При этом она подчеркнула, что благодаря кредиту МВФ, исполнительный орган РА не сократил свои бюджетные расходы. “Мы считаем, неправильным делать резкие сокращения правительственных расходов, особенно в период финансового кризиса”, – заметила Омес, добавив, что правительство должно увеличить свои расходы, чтобы способствовать развитию экономики.