12 Նոյեմբեր 2009 - 15:33 AMT
Համահայկական բանկը կարող է դառնալ Հայաստանի մրցակցային առավելությունը, գտնում է «Տռոյկա Դիալոգ» ընկերությունների խմբի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը: Ըստ նրա, Համահայկական բանկի ստեղծման գաղափարը շատ հավակնոտ եւ արտասովոր նախագիծ է, քանի որ նմանը չունի: «Դրանում է նրա գրավչությունը, դրանում է մեր մրցակցային առավելությունը` հայոց աշխարհը եւ նրա ֆինանսական ցանցը կառուցելու փորձը, որը կաշխատի բոլորովին այլ ձեւաչափով»,-ասել է նա:
Ըստ Ռ.Վարդանյանի, սա շատ հետաքրքիր նախագիծ է, որտեղ կան որոշակի ռիսկեր եւ մարտահրավերներ, «այնուամենայնիվ, այն պետք է հասկանալ, կառուցելու համար»:
Միեւնույն ժամանակ Վարդանյանը հավելել է, որ Ամերիաբանկը դեռեւս պատրաստ չէ ֆինանսապես մասնակցել Համահայկական բանկի կայացմանը, քանի որ հիմնական դրամական միջոցները ներդրվել են սեփական բանկի զարգացման մեջ:
2009թ. հունվարի 19-ին ՀՀ նախագահը մի շարք օրենքներ ստորագրեց, այդ թվում նաեւ Համահայկական բանկի ստեղծման մասին: Խորհրդարանն այդ օրենքը ընդունեց դեկտեմբերի 26-ին: Ինչպես հայտարարեց, ներկայացնելով օրինագիծը, ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը, Համահայկական բանկը, որը կսկսի գործել 2009թ., բաց բաժնետիրական ընկերություն է, իսկ հիմնադիրը ԿԲ-ն է կամ Հայաստանի Հանրապետությունը: Ըստ նրա, բանկի ստեղծման հիմնական նպատակն է աջակցել հզոր, մրցունակ եւ հայության ներուժի վրա հիմնված ուժի համաշխարհային շուկայում:
Ջավադյանը նշել է, որ բանկը արտոնագիր է ստացել եւ կիրականացնի բոլոր գործողությունները, որոնք բնորոշ են բանկային համակարգին: «Բանկի կապիտալի չափը պետք է գերազանցի այս պահին Հայաստանում գործող բոլոր առեւտրային բանկերի ընդհանուր կապիտալը»,-ասել է Ջավադյանը: Ըստ նրա, բանկի բիզնես-ծրագրում կապիտալի չափը նշված է ԱՄՆ 100 մլն դոլարի չափով (30 մլրդ դրամ): Ըստ նրա, 6 մլրդ դրամ կներդնի պետությունը:

12 Ноябрь 2009 - 15:33 AMT
Всеармянский банк может стать конкурентным преимуществом Армении, считает председатель Совета директоров Группы компаний «Тройка Диалог» Рубен Варданян. По его словам, проект создания Всеармянского банка – это очень амбициозный и неординарный проект, поскольку не имеет аналогов. «В этом вся его прелесть, в этом вся попытка использовать наше конкурентное преимущество – армянский мир и построить сеть финансового института, который работал бы в другом формате», – сказал он.
По мнению председателя Совета директоров Группы компаний «Тройка Диалог», это очень интересный проект, в котором есть определенные риски и вызовы, «тем не менее, его надо понять, чтобы попробовать его построить».
Вместе с тем Рубен Варданян добавил, что Америабанк пока что не готов принимать финансовое участие во Всеармянском банке, поскольку основные денежные средства вложены в развитие собственного банка.
Президент Армении 19 января 2009 года подписал ряд законов, в том числе и о создании Всеармянского банка. Закон о создании Банка парламент принял 26 декабря. Как заявил, представляя законопроект, председатель Центрального банка Артур Джавадян, Всеармянский банк, который начнет свою деятельность в 2009 году, является открытым акционерным обществом, а его учредителями является Центральный банк и/или Республика Армения. По его словам, основной целью создания Всеармянского банка является содействие в формировании сильного, конкурентоспособного и основанного на знаниях потенциала армянства на мировом рынке.
Джавадян отметил, что Всеармянский банк получит лицензию на банковскую деятельность и будет осуществлять все операции, характерные для банковской деятельности всех типов. “Размер капитала Всеармянского банка должен быть не ниже общего капитала действующих на данный момент в Армении коммерческих банков”, – заметил Джавадян. По его словам, в бизнес-программе Всеармянкий банк представит общий размер капитала, в размере 100 млн. долларов США (30 млрд. драмов). По его словам, 6 млрд. драмов в капитал банка вложит государство.