13 Նոյեմբեր 2009 - 10:26 AMT
2009թ. նոյեմբերի 10-ին Երեւանում համաձայնագիր է ստորագրվել «Ար-Բե» Հայ-բելառուսական առեւտրի տան ստեղծման վերաբերյալ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է «Վիտեբսկի լիկյորի-օղու գործարանի» մարքեթինգի ու արտաքին քաղաքականության գործունեության բաժնի պետ Վալենտինա Ցիբուլսկայան: Նրա խոսքերով, պայմանագիրը ստորագրել են հայկական կողմից` «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնը, բելառուսականից` «Մինսկ կրիստալ» առեւտրա-արտադրական ձեռնարկությունը, Վիտեբսկի եւ Գոմելի լիկյորի-օղու գործարանները, «Ակվադիվ» եւ «Բելգոսպիշչեպրոմ» ձեռնարկությունները: Հայ-բելառուսական առեւտրի տունը կգործի Շիրակի փ. 1/ա հասցեով:
Այդ կապակցությամբ Վ.Ցիբուլսկայան հավելել է, որ ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում այժմ Հայաստանում ներկայացված բելառուսական ապրանքները բավականաչափ պահանջարկ ունեն, իսկ Բելառուսում կա հայկական կոնյակի պահանջարկ: «Ինչպես տեղեկացրեցին հայ գործընկերները, բելառուսական ապրանքների նախորդ խմբաքանակը լավ է սպառվում, դեկտեմբերին սպասվում է եւս մեկը»,-ասել է նա:

On November 10, 2009, Agreement on Opening Armenian-Belarusian Trade House was signed in Yerevan, Valentina Tsybulskaya, Head of Marketing and Foreign Economic Activity Department of Vitebsk Alcoholic Beverage Factory, told a PanARMENIAN.Net reporter during “Armprodexpo” exhibition in Yerevan. Agreement, according to her, was signed by and between Multi-Group concern representing Armenia and Minsk Crystal trade-industrial enterprise, Vitebsk and Gomel alcoholic beverage factories and Akvadiv and Belgospischeprom enterprises representing Belarusian side. Armenian-Belarusian trade house will be based in Yerevan (address Str. Shirak 1/a).
In that connection, Tsybulskaya noted that under long-term agreements reached earlier, Belarusian products are widely consumed in Armenia, and the country was interested in Armenian brandy. “As our Armenian colleagues informed us, the set of Belarusian products delivered earlier is in high demand, and the next set is due in December,” she said.