Հայաստանի տնտեսության մեջ առկա անկումը կշարունակվի նաեւ 2010 թվականին: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը: Նրա խոսքով, դեպի Հայաստան մասնավոր փոխադրողների կրճատումը կշարունակի իր բացասական ազդեցությունը երկրի տնտեսության վրա:
Մեկ այլ գործոն, որը բացասապես կազդի Հայաստանի տնտեսության վրա, Մինասյանը համարում է մենաշնորհային ընկերությունների դիրքերի ամրապնդումը: Փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացման վրա տարեցտարի ազդում է մենաշնորհային ընկերությունների դիրքորոշման ամրապնդումը շուկայում»,- նշեց պատգամավորը եւ արձանագրեց. «Նման պայմաններում ես 2010թ. հայկական տնտեսության զարգացման համար միտումներ չեմ տեսնում»:
Խոսելով երկրում առաջին անհրաժեշտության պարենային մթերքի գների բարձրացման մասին` Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ դա մենաշնորհային ընկերությունների գործողությունների արդյունքն է` ուղղված արագ հարստացմանը: «Ակնհայտ է, որ կառավարությունը ոչ մի կերպ չի կարողանում ազատվել մենաշնորհների թելադրած պահանջներից»,- ընդգծեց նա:

Спад в экономике Армении продолжится и в 2010 году. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член парламентской фракции АРФД Арцвик Минасян. По его словам, сокращение частных трансфертов в Армению продолжит свое негативное воздействие на экономику страны.
Другим фактором, который негативно скажется на экономике Армении, Минасян считает укрепление позиций монопольных кампаний. На развитие малого и среднего бизнеса год за годом негативно влияет укрепление на рынке позиций монопольных кампаний, – отмечает депутат и констатирует: «В таких условиях я не вижу тенденций для развития армянской экономики в 2010 году».
Говоря о повышении в стране цен на продовольственные товары первой необходимости, Арцвик Минасян отметил, что это является результатом действий монопольных компаний, нацеленных на быстрое обогащение. «Очевидно, что правительство никак не может освободиться от диктуемых монополиями требований»,- подчеркнул он.