13 Նոյեմբեր 2009 - 13:29 AMT
Հայաստանիվարչապետ Տիգրան Սարգսյաննընդունել էՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Հանս Յոխեն-Շմիդթին, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Տիգրան Սարգսյանըողջունել է Հանս Յոխեն-Շմիդթին` դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: Նա համոզմունք է հայտնել, որ հայ-գերմանական հարաբերությունները հետագայում ավելի կընդլայնվեն ու կզարգանան: Ըստ կառավարության ղեկավարի, հայ-գերմանական հարաբերությունները աչքի են ընկնում արդյունավետությամբ: Սա նա- միջազգային կազմակերպությունների կարծիքն է: ՀՀ վարչապետն առանձնակի անդրադարձ է կատարել KfW բանկի կողմից իրականացված Հայաստանի Հանրապետությունում փոքր – միջին բիզնեսի վարկավորման ծրագրին, որ 2004-2005 թթ. համարվել է աշխարհում լավագույն փորձառությունը: Տիգրան Սարգսյանը կար-որել է նա- տարածքների համաչափ զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը:
Իր հերթին դեսպանըշնորհակալություն է հայտնելջերմ ընդունելության համար ու նշել, որ նման գնահատականը պարտավորեցնում է հետագայում աշխատել ավելի մեծ եռանդով ու նվիրվածությամբ: Նա նշել է, որ Գերմանիան շահագրգռված է գործակցության հետագա խորացմամբ բազմաթիվ ոլորտներում` թե’ տնտեսության, թե’ գիտության ու կրթության բնագավառներում:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 13 ноября принял новоназначенного посла Германии в Армении Ганса-Йохена Шмидта, сообщает пресс-служба правительства.
Поздравив германского дипломата с его новой должностью, глава правительства выразил надежду на то, что армяно-германские отношения в дальнейшем будут расширяться и развиваться, поскольку они отличаются особой эффективностью. В частности, по словам Тиграна Саркисяна, программа KfW по финансированию малого и среднего бизнеса в Армении в период с 2004-2005 г.г. признана мировой общественностью одним из лучших опытов в этой сфере. В связи с этим премьер-министр также придал важность программе равномерного развития всех областей Армении.
В свою очередь Ганс-Йохен Шмидт добавил, что подобная оценка обязывает в дальнейшем к работе, основанной на большой самоотдаче. Он также отметил, что Германия заинтересована в расширении двухсторонних отношений в разных сферах, как в экономике, так и в сферах образования и науки.