13 Նոյեմբեր 2009 - 17:17 AMT
Հայաստանի Ռամկավար Ազատական կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել, որտեղ գնահատական է տվել ՀՀ «2010 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծին: Հայտարարությամ մեջ նշվում է, որ այդ նախագծի ուսումնասիրությունը եւս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը չի համապատասխանում իր զբաղեցրած պաշտոնին: Հայաստանի Ռամկավար Ազատական կուսակցությունը քննադատելով օրենքի նախագիծը, նշել է, որ նախարարների խորհրդի մեղավորության պատճառով Հայաստանի տնտեսությունը գտնվում է «տխուր» վիճակում` գրանցվել է ռեկորդային տնտեսական անկում:
ՀՌԱԿ հայտարարության մեջ խոսվում է նաեւ օրենքի նախագծի առանձին կետերի մասին: Նշվում է, որ ՀՀ կառավարության ձգտումը` նվազեցնել Հայաստանի կախվածությունը արտաքին ֆինանսական ռեսուրսներից, անիրական է, քանի որ ՀՀ արտաքին պարտքը գերազանցում է պետբյուջեն:
Կուսակցության կարծիքով, բյուջեի մասին օրենքի նախագիծը թերի է նաեւ նրանով, որ նրանում նշված են եկող տարվա կոնկրետ ծրագրեր առողջապահության եւ ֆինանսական բնագավառներին վերաբերող, սակայն նշված չեն դրանց հասնելու քայլերը: Ինչպես հայտնում են ՀՌԱԿ ներկայացուցիչները, նմանատիպ խնդիրներ կան նաեւ գյուղատնտեսության, էկոլոգիայի, էներգետիկայի եւ գիտության բնագավառներում:
Հայտարարության մեջ հատուկ ուշադրության է արժանացել ՀՀ «Գերշահույթի մասին» օրենքը, որի կառավարության կողմից մշակման մասին ոչինչ չի գրված: «Սա եւս մեկ անգամ փաստում է, որ վարչապետը օլիգոպոլ ու մոնոպոլ համակարգի գործակատարն է եւ նրա գործունեությունը աղերս չունի ՀՀ քաղաքացիների շահերի հետ», – ընդգծված է Հայաստանի Ռամկավար Ազատական կուսակցության հայտարարության մեջ:

13 Ноябрь 2009 - 17:17 AMT
Партия Рамкавар-Азатакан Армении распространила заявление, в котором дала свою оценку законопроекту РА “О государственном бюджете 2010г.”. В заявлении отмечается, что исследования этого законопроекта еще раз показали несоответствие премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна своей должности. Рамкавар-Азатакан Армении раскритиковала законопроект, отметив, что из-за вины кабинета министров экономика Армении находится в плаченом состоянии – зафиксирован рекордный экономический спад.
В заявлении партии Рамкавар-Азатакан Армении также говорится об отдельных пунктах законопроекта. Отмечается, что стремление правительства РА уменьшить зависимость Армении от внешних финансовых ресурсов нереально, поскольку внешний долг РА превышает госбюджет.
По мнению партии, законопроект о бюджете неполноценен также тем, что в нем отмечены конкретные планы на будущий год в сферах здравоохранения и финансов, но не указаны шаги по их достижению. Как отмечают представители партии Рамкавар-Азатакан Армении, подобные проблемы существуют в сферах сельского хозяйства, экологии, энергетики и науки.
В заявлении особое внимание уделено закону РА “О сверхприбыли”, об усовершенствовании которого ничего не написано. “Это еще раз подтверждает тот факт, что премьер-министр поддерживает олигопольную и монопольную систему и его деятельность не имеет ничего общего с интересами армянского народа”, – подчеркнуто в заявлении партии Рамкавар-Азатакан Армении.