16 Նոյեմբեր 2009 - 06:42 AMT
Ազգային մրցունակության հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի 13-րդ նիստը, որը տեղի ունեցավ Երեւանում նոյեմբերի 14-15-ին, Հայաստանի վարչապետ, հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը ներկայացրել է 2009 թ. կառավարության հակաճգնաժամային գործունեության արդյունքները, ինչպես նաեւ 2010 թվականի բյուջեով նախատեսվող ծրագրերը եւ «Արմթեք-2009»-ի այցելություններից տպավորությունները։ ՀՀ կառավարության ղեկավարը մասնավորապես նշել է. «Ժամանակակից աշխարհը փոխել է մրցակցության հայեցակարգը։ Ինդուստրիալ հասարակության կանոնները` մրցակցային, հետինդուստրիալ հասարակությունում այլեւս չեն աշխատում։ Ժամանակակից տեխնոլոգիաները լուծում են բազմաթիվ խնդիրներ, այդ թվում նաեւ` սոցիալական խնդիրներ։ Ժամանակակից տեխնոլոգիաները, մխրճվելով հասարակական հարաբերությունների ոլորտ, փոխում են հասարակությունների արժեքային համակարգերը։ Այս երեւույթը մեր լրջագույն քննարկման առարկան պետք է լինի»։
«Ո՞րն է Հայաստանի Հանրապետությունում թռիչքաձեւ զարգացում ապահովելու եւ համահայկական կառույցներին դրա շուրջ հավաքելու բանաձեւը», ահա հարցը, որի պատասխանի քննարկմանն է հրավիրել ներկաներին ՀՀ վարչապետը։ Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել է «Արմթեք-2009»-ի ընթացքում հնչած ձեւակերպումներից մեկը` «անցյալն այսօրն է, իսկ ապագան վաղն է»։ «Դա պարտավորեցնում է աշխատել ավելի արագ, քանզի հայկական աշխարհի հայեցակարգը թարմացման կարիք ունի», նշել է վարչապետը։
Այնուհետեւ, նիստի օրակարգի շրջանակներում քննարկվել են Հայաստանի եւ համաշխարհային տնտեսության առկա զարգացումների վերաբերող հարցեր։
Քննարկման առարկա են դարձել Սփյուռքի հետ համագործակցության ռազմավարությունները եւ Սեւանի բարձրադիր պայմաններում համապատասխան սպորտաձեւերի` որպես նոր զբոսաշրջային ապրանքի ձեւավորման հնարավորությունները։ Այս մասին զեկույցներով հանդես են եկել Իռլանդիայի Ազգային Համալսարանի պրոֆեսորներ Ռոբ Քիթչինն ու Մարկ Բոյլը, ինչպես նաեւ Մյունխենից ժամանած հյուրերը` սպորտի եւ զբոսաշրջության փորձագետներ Պետեր Գոթվալդը եւ Ֆրանկ Դանիել Էհրսամը։
Օրակարգի թեմաներից են եղել նաեւ համահայկական ցանցի նախագծի աշխատանքային պլանավորումը եւ համահայկական բանկի ծրագրի հաշվետվությունների ներկայացումը, հիմնադրամի ընթացիկ աշխատանքների հետ կապված այլ հարցեր:

16 Ноябрь 2009 - 06:42 AMT
На 13-м заседании Совета попечителей Фонда национальной конкурентоспособности, который прошел в Ереване с 14-15 ноября, премьер-министр Армении, председатель Совета попечителей фонда Тигран Саркисян представил членам Совета результаты антикризисной деятельности правительства в 2009 году, программы, предусмотренные бюджетом на 2010 год, а также впечатления от участия в форуме ArmTech-2009, сообщает пресс-служба правительства.
Глава правительства, в частности, отметил: «Современный мир изменил концепцию конкуренции. Правила индустриального общества в
конкурентном, постиндустриальном обществе уже не работают. Современные технологии решают многочисленные задачи, в том числе социальные и общественные. Это явление должно стать предметом нашего серьезнейшего обсуждения». Вместе с тем, Тигран Саркисян напомнил одну из формулировок, прозвучавших в ходе форума ArmTech-2009: «прошлое – сегодня, а будущее – завтра». «Это обязывает работать быстрее, поскольку концепция армянского мира нуждается в обновлении», – отметил он.
Затем в рамках повестки дня заседания были обсуждены вопросы, относящиеся к нынешнему развитию событий в мировой экономике, а также
в экономике Армении. Предметом обсуждения стали стратегии сотрудничества с Диаспорой и развитие соответствующих видов спорта в
условиях высокогорья Севана в качестве возможностей формирования нового туристического продукта. С докладами об этом выступили
профессора Национального университета Ирландии Роб Китчин и Марк Бойл, а также прибывшие из Монреаля гости – эксперты по спорту и туризму
Петер Готвальд и Франк Даниел Эхрсам.
В числе тем повестки дня также были рабочее планирование проекта всеармянской сети и представление отчетов программы Всеармянского