16 Նոյեմբեր 2009 - 06:42 AMT
Ազգային մրցունակության հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի 13-րդ նիստը, որը տեղի ունեցավ Երեւանում նոյեմբերի 14-15-ին, Հայաստանի վարչապետ, հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը ներկայացրել է 2009 թ. կառավարության հակաճգնաժամային գործունեության արդյունքները, ինչպես նաեւ 2010 թվականի բյուջեով նախատեսվող ծրագրերը եւ «Արմթեք-2009»-ի այցելություններից տպավորությունները։ ՀՀ կառավարության ղեկավարը մասնավորապես նշել է. «Ժամանակակից աշխարհը փոխել է մրցակցության հայեցակարգը։ Ինդուստրիալ հասարակության կանոնները` մրցակցային, հետինդուստրիալ հասարակությունում այլեւս չեն աշխատում։ Ժամանակակից տեխնոլոգիաները լուծում են բազմաթիվ խնդիրներ, այդ թվում նաեւ` սոցիալական խնդիրներ։ Ժամանակակից տեխնոլոգիաները, մխրճվելով հասարակական հարաբերությունների ոլորտ, փոխում են հասարակությունների արժեքային համակարգերը։ Այս երեւույթը մեր լրջագույն քննարկման առարկան պետք է լինի»։
«Ո՞րն է Հայաստանի Հանրապետությունում թռիչքաձեւ զարգացում ապահովելու եւ համահայկական կառույցներին դրա շուրջ հավաքելու բանաձեւը», ահա հարցը, որի պատասխանի քննարկմանն է հրավիրել ներկաներին ՀՀ վարչապետը։ Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել է «Արմթեք-2009»-ի ընթացքում հնչած ձեւակերպումներից մեկը` «անցյալն այսօրն է, իսկ ապագան վաղն է»։ «Դա պարտավորեցնում է աշխատել ավելի արագ, քանզի հայկական աշխարհի հայեցակարգը թարմացման կարիք ունի», նշել է վարչապետը։
Այնուհետեւ, նիստի օրակարգի շրջանակներում քննարկվել են Հայաստանի եւ համաշխարհային տնտեսության առկա զարգացումների վերաբերող հարցեր։
Քննարկման առարկա են դարձել Սփյուռքի հետ համագործակցության ռազմավարությունները եւ Սեւանի բարձրադիր պայմաններում համապատասխան սպորտաձեւերի` որպես նոր զբոսաշրջային ապրանքի ձեւավորման հնարավորությունները։ Այս մասին զեկույցներով հանդես են եկել Իռլանդիայի Ազգային Համալսարանի պրոֆեսորներ Ռոբ Քիթչինն ու Մարկ Բոյլը, ինչպես նաեւ Մյունխենից ժամանած հյուրերը` սպորտի եւ զբոսաշրջության փորձագետներ Պետեր Գոթվալդը եւ Ֆրանկ Դանիել Էհրսամը։
Օրակարգի թեմաներից են եղել նաեւ համահայկական ցանցի նախագծի աշխատանքային պլանավորումը եւ համահայկական բանկի ծրագրի հաշվետվությունների ներկայացումը, հիմնադրամի ընթացիկ աշխատանքների հետ կապված այլ հարցեր:

Chairman of National Competitiveness Fund Board of Trustees, RA Prime Minister Tigran Sargsyan addressed the 13th session of the Board to briefed on the outcomes of RA government’s anti-crisis efforts for 2009, those programs envisaged under FY 2010 State budget exercise, as well as on the impressions of the Arm Tech 2009 business forum, the government’s information center reported.
“The concept of competition has been changed in the modern world. The rules adopted by industrial societies can no longer work in post-industrial competitive societies. Modern technologies can solve many tasks, including social problems. By penetrating into the sphere of social relationship, modern technologies are changing systems of values in societies. This phenomenon should be the subject of serious debates among us,” he said. “Which is the right formula for ensuring a spasmodic development in Armenia and rallying pan-Armenian organizations round it?” This is what the Prime Minister proposed to discuss at the meeting. Tigran Sargsyan evoked an idea voiced during the proceedings of the Arm Tech – 2009 congress, which reads as follows: “Today is the past, and the future is tomorrow.” “This makes us work faster and harder as the concept of the Armenian world needs some refreshing.”
The meeting went on to discuss the agenda focusing on domestic and worldwide economic development-related issues.
Irish National University professors Bob Kitchin and Mark Boyle, as well as Munich-based sport and tourism experts Peter Gothwald and Franck Daniel Ehrsam outlined such strategies which might be used in cooperating with the Diaspora, as well as the possibilities for turning into a new tourism product those sports events that can be practiced in the highlands of Sevan region.
Other agenda items were the planning of design work for the pan-Armenian network and the reporting on Pan-Armenian Bank’s program, as well as an array of issues of current interest to the Fund.