Ֆիլոքսերի դեմ պայքարելու եւ խաղողի այգիները պահպանելու համար Հայաստանին անհրաժեշտ է մոտավորապես 600 մլն դոլար: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: Համաձայն նրա խոսքերի, ֆիլոքսերով վարակված է Հայաստանի ընդամենը մեկ խաղողի այգի, սակայն այդ գործընթացն արդեն 3-4 տարի ակտիվորեն զարգանում է: «Կորուստներից հեռու մնալու համար, Հայաստանին հարկավոր կլինի 600 մլն դոլար` խաղողի այգիները վերականգնելու համար, ընդ որում, դրան կարելի է հասնել միայն 5 տարի հետո», – ասաց նա:
Այս խնդիրը բարձրացնելով, Ավագ Հարությունյանը հատուկ շեշտեց, որ Հայաստանն այդ գումարը երբեւէ չի ունենա, բացի այդ, խաղողի այգիների 99 տոկոսը պատկանում է գյուղացիներին, որոնք նույնպես գումար չունեն այգիները վերականգնելու համար: «Այսպիսով, մոտակա ժամանակաշրջանում սպասվում է խաղողի այգիների համընդհանուր ոչնչացում», – ավելացրեց նա:
Խաղողի ֆիլոքսեր (Viteus vitifolii) – ամերիկյան ծագման ուտիճ, որն իր երկրում վտանգավոր չէր, սակայն Եվրոպա ընկնելով, փոխել է իր կենսաբանությունը եւ դարձել շատ վտանգավոր ոչնչացնող խաղողագործության համար: Նախ` այն տարածվել է Ֆրանսիայում եւ կործանել այդ երկրի խաղողի տնտեսությունը, որը հռչակված էր իր գինեգործությամբ: Այնուհետեւ տարածվել է նաեւ արեւելքում: 30 տարվա ընթացքում այդ ուտիճը կործանել է մոտ 6 մլն հա խաղողի այգիներ:

Для борьбы с филлоксерой и сохранения виноградников в Армении потребуется порядка 600 млн. долларов. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель союза виноделов Армении Аваг Арутюнян. По его словам, филлоксерой заражен один из виноградников Армении, но этот процесс находится на стадии активного развития уже 3-4 лет. «Чтобы избавиться от потерь, Армении потребуется порядка 600 млн. долларов для восстановления виноградных садов, и, причем, этого можно будет добиться только через 5 лет», – сказал он.
Поднимая данную проблему, Аваг Арутюнян особо подчеркнул, что у Армении никогда не будет этой суммы, помимо этого, 99% виноградных садов принадлежит сельским жителям, у которых также нет средств для их восстановления. «Таким образом, в ближайшее время ожидается тотальное истребление виноградных садов», – добавил он.
Филлоксера виноградная (Viteus vitifolii) – тля американского происхождения, которая у себя на родине вредного значения не имела, а попав в Европу, изменила свою биологию и стала опаснейшим вредителем, настоящим бичом виноградарства. Сперва она была завезена во Францию и разорила виноградное хозяйство этой страны, славящейся своим виноделием. Распространилась она и далее на восток. За 30 лет она погубила около 6 миллионов гектаров виноградников.