Ֆիլոքսերի դեմ պայքարելու եւ խաղողի այգիները պահպանելու համար Հայաստանին անհրաժեշտ է մոտավորապես 600 մլն դոլար: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: Համաձայն նրա խոսքերի, ֆիլոքսերով վարակված է Հայաստանի ընդամենը մեկ խաղողի այգի, սակայն այդ գործընթացն արդեն 3-4 տարի ակտիվորեն զարգանում է: «Կորուստներից հեռու մնալու համար, Հայաստանին հարկավոր կլինի 600 մլն դոլար` խաղողի այգիները վերականգնելու համար, ընդ որում, դրան կարելի է հասնել միայն 5 տարի հետո», – ասաց նա:
Այս խնդիրը բարձրացնելով, Ավագ Հարությունյանը հատուկ շեշտեց, որ Հայաստանն այդ գումարը երբեւէ չի ունենա, բացի այդ, խաղողի այգիների 99 տոկոսը պատկանում է գյուղացիներին, որոնք նույնպես գումար չունեն այգիները վերականգնելու համար: «Այսպիսով, մոտակա ժամանակաշրջանում սպասվում է խաղողի այգիների համընդհանուր ոչնչացում», – ավելացրեց նա:
Խաղողի ֆիլոքսեր (Viteus vitifolii) – ամերիկյան ծագման ուտիճ, որն իր երկրում վտանգավոր չէր, սակայն Եվրոպա ընկնելով, փոխել է իր կենսաբանությունը եւ դարձել շատ վտանգավոր ոչնչացնող խաղողագործության համար: Նախ` այն տարածվել է Ֆրանսիայում եւ կործանել այդ երկրի խաղողի տնտեսությունը, որը հռչակված էր իր գինեգործությամբ: Այնուհետեւ տարածվել է նաեւ արեւելքում: 30 տարվա ընթացքում այդ ուտիճը կործանել է մոտ 6 մլն հա խաղողի այգիներ:

Armenia needs $600 million to combat phylloxera and preserve vineyards, Head of wine-makers’ Union Avag Harutyunyan told today a news conference in Yerevan. At that he noted that one of vineyards in Armenia is infected with phylloxera, but the process has been at active stage for the past 3-4 years. “To avoid losses Armenia will need $600 million for restoring vineyards, and that will be achieved in 5 years,” he said.
According to Harutyunyan, Armenia will never have the sum, let alone that 99% of vineyards belong to rural population who don’t have enough means. “Thus, Armenia faces the threat of total destruction of vineyards,” he added.
Phylloxera (Viteus vitifolii) is a greenfly originally native to America. It had no significance there, however, penetrating to Europe it changed its biology, becoming an extremely dangerous vermin. First appearing in France, a country taking pride in its wine making industry, phylloxera caused major harm to its economy. Later, it spread to the east. Over the 30 years of its existence, the vermin has destroyed vineyards with a total area of 6 million hectares.