16 Նոյեմբեր 2009 - 12:49 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման դեպքում հարկ է մշակել Թուրքիայի հետ համագործակցության ռազմավարություն ուղղված խաղողագործության զարգացմանը, գտնում է Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը : Նրա կարծիքով, Հայաստանը չի կարող մրցակցել թուրքական շուկայում, որովհետեւ նախ` Թուրքիան խաղող արտադրում է 10 անգամ ավելի շատ, քան Հայաստանը եւ արտահանում է ավելի ցածր գնով` 1 կգ-ը 25-30 ցենտով:
Միեւնույն ժամանակ երկրի գլխավոր գինեգործը նշեց, որ եթե Հայաստանն ուզում է դուրս գալ եվրոպական շուկաներ, ապա պետք է մշակի թուրք գինեգործների հետ համագործակցելու ռազմավարություն, մասնավորապես ասաց, որ մեծ ներուժ կա Արեւմտյան Հայաստանի տարածքում, որտեղ պահպանվել են 250 հայկական սորտի, այսպես կոչված, աբորիգենային տեսքով խաղող: Սակայն, Ավագ Հարությունյանի խոսքերով, Հայաստանին կվիճակվի հայկական ծագման գինի արտահանել թուրքական բրենդով:
Այս ամենին Հայաստանի գինեգործների միության նախագահն ավելացրեց, որ սրան կարելի է հասնել երկու երկրների տնտեսությունների ինտեգրացման գործընթացում, իսկ թուրքական սահմանի բացումից հետո մոտակա 10-15 տարիների ընթացքում պետք չէ վախենալ գինու շուկայում որեւէ լուրջ փոփոխություններից:

16 Ноябрь 2009 - 12:49 AMT
В случае налаживания армяно-турецких отношений Армения следует разработать стратегию сотрудничества с Турцией в области развития виноградарства, считает председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян. По его словам Армения не сможет конкурировать на турецком рынке, во-первых, в силу того, что Турция производит винограда в 10 раз больше, чем Армения, и экспортирует его по более низкой цене – 25-30 центов за 1 кг.
Одновременно главный винодел страны отметил, что если Армения хочет выйти на европейские рынки, ей придется разработать стратегию сотрудничества с турецкими виноделами, в частности огромный потенциал есть на территории Западной Армении, где сохранилось порядка 250, так называемых, аборигенных видов сортов армянского винограда. Однако, по словам Аваг Арутюнян, Армении придется экспортировать вино армянского происхождения под турецким брендом.
Помимо этого председатель Союза виноделов Армении также добавил, что этого можно будет достигнуть в процессе интеграции экономик двух стран, а в ближайшие 10-15 лет после открытия границы не следует опасаться каких-либо серьезных изменений на рынке вина.