Ճգնաժամի պայմաններում անկումը գինեգործության ոլորտում Հայաստանում միջին հաշվով կազմում է 40 տոկոս, Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: «Տարեսկզբին անկումը կազմել է 30-40 տոկոս, իսկ տարբերությունը վերջին ամիսների հետ կկազմի 15 տոկոս անկում»,-ասել է նա:
Ըստ Ավագյանի, գինու 70 տոկոսը սպառվում է ՌԴ-ում , մնացած 30 տոկոսը` Եվրոպայի երկրներում: «Եվրոպայում մեր գինու սպառողը հիմնականում Սփյուռքն է, որը նախապատվությունը տալիս նրան ոչ թե իր որակական հատկանիշների համար, այլ որովհետեւ գիինին հայկական է: Սակայն, դա մի կողմից սպառում է ապահովում, մյուս կողմից` չի խթանում Հայաստանում արտադրվող գինու որակի բարելավումը»,-ասել է նա` հավելելով, որ Հայաստանի գինեգործների 95 տոկոսին հետաքրքրում է ոչ թե որակը, այլ արտադրված գինու քանակը:
Ա.Հարությունյանը նշել է, որ այս պահի դրությամբ Հայաստանում արտադրվում է շուրջ 0,5-1 մլն շիշ, այն դեպքում, երբ հանրապետության ներուժը տարեկան 7-8 մլն շիշ է:
Իր հերթին ազգագրագետ Սուրեն Պողոսյանը նշել է, որ վերջին տարիներին զգալիորեն վատացել է հայկական գինու արտադրության հումքային բազան, քանի որ Հայաստանում անհետացման եզրն են գտնվում խաղողի տեղական տեսակները: «Ավելի որակյալ, բուն հայկական տեսակների աճեցման համար մեծ ծախսեր են հարկավոր, մասնավորապես «ոսկեվազ» խաղողի տեսակի աճեցման համար, որի ինքնարժեքը այլ տեսակներից զգալիորեն մեծ է»,-ասել է նա:

В условиях финансово-экономического кризиса спад в сфере виноделия в среднем составит порядка 40%, заявил на пресс-конференции в Ереване председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян. «В начале года спад составил 55-60%, к концу года он составит 30-40%, а разница по последним месяцам будет отмечена 15% спадом», – сказал он.
По словам главного винодела, 70% потребления вина приходится на долю России, остальные 30% – на страны Европы. «В странах Европы потребителем вина является в основном наша Диаспора и потребляет она его не в силу качественных свойств, а потому что – оно армянское. Однако это с одной стороны обеспечивает спрос, но с другой стороны не стимулирует улучшения качества производимого в Армении вина», – отметил он. В связи с этим председатель Союза виноделов Армении добавил, что 95% виноделов Армении интересует не качество, а количество произведенного вина.
Аваг Арутюнян отметил, что на данный момент в Армении производится порядка 0.5-1 млн. бутылок, в то же время потенциал республики составляет 7-8 млн. бутылок в год.
В свою очередь этнограф Сурен Погосян отметил, что за последние годы значительно ухудшилась сырьевая база производства армянского вина, поскольку в Армении на грани исчезновения находятся аборигенные сорта винограда. «Для выращивания более качественных, истинно армянских сортов винограда необходимы большие затраты, в частности на выращивание сорта “воскеваз”, себестоимость которого значительно выше других сортов», – отметил он.