16 Նոյեմբեր 2009 - 15:02 AMT
Երիտասարդական կանաչ շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանի գործը ուղարկվել է լրացուցիչ հետաքննության: Ինչպես հայտնեց փաստաբան Նոնա Գալստյանը, նախնական հետաքննության ողջ ընթացքում առաջին անգամ իրավապահ մարմինները բավարարեցին պաշտպանության կողմից ներկայացված երկու միջնորդությունները:
Ներկայումս Մարիամ Սուխուդյանը մեղադրվում է զրպարտության մեջ՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 135 հոդվածի 1-ին կետով: Նախաքննության ընթացքում ՀՀ ոստիկանության քրեական գործերի Էրեբունու վարչության քննիչները մի քանի անգամ փոխեցին Մարիամ Սուխուդյանի դեմ ուղղված մեղադրանքի հոդվածը: Մարիամ Սուխուդյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչել առաջադրված ոչ մի հոդվածով:
Լրացուցիչ հետաքննությունը կվարի քննիչ Վիգեն Մեսրոպյանը, որը մինչեւ հիմա անցկացնում էր տվյալ գործով քննչական գործողություններ: «Մենք հույս ունենք, որ վերջնական արդյունքում արդարությունը կհաղթանակի եւ Մարիամ Սուխուդյանը կարդարացվի, իսկ պատիժը կկրեն իրական մեղավորները»,- հայտարարեց փաստաբան Նոնա Գալստյանը:
Հիշեցնենք, որ Մարիամ Սուխուդյանի նկատմամբ թիվ 2105809 քրեական գործը հարուցվել է Հանրային հեռուտաընկերության 2008թ. նոյեմբերի 13-ի հեռուստահաղորդման հիման վրա, որտեղ Նուբարաշենի թիվ 11 գիշերօթիկ դպրոցի սաներից մեկը պատմում էր ուսուցչի կողմից կատարված սեռական ոտնձգությունների մասին: Սկզբում Մարիամ Սուխուդյանը հրավիրվեց քննչական բաժին` որպես վկա: Հետո` 2009թ. օգոստոսի 11-ին, նրան մեղադրանք առաջադրվեց ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 135 հոդվածի 1-ին կետով` զրպարտություն: Օգոստոսի 15-ին մեղադրանքը վերաորակավորվեց ,սուտ մատնությունե` 333 հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետ: Հոկտեմբերի 21-ին մեղադրանքը կրկին վերաորակավորվեց նախկին հոդվածով` զրպարտություն, հաղորդում է ԷկոԼուրի մամլո ծառայությունը:

Additional investigation will be initiated on “S.O.S Teghut” movement activist Mariam Sukhudyan‘s case. Investigator Vigen Mesropyan, responsible for case-related investigative actions, was put in charge of additional investigation. As lawyer Nona Galstyan reported, this was the first time in the whole preliminary investigation period when law enforcement agencies granted defense-submitted petitions.
Criminal case was filed after the November 13, 2008 regular broadcast of Haylur on Public TV channel. There, a school-girl from Nubarashen boarding school No. 11 complained about being sexually harassed by a teacher, “Ecolur” NGO says in a press release. Sukhudyan herself finds she is being persecuted for participating in “SOS-Teghut” function aimed the protection of Teghut forest.
Initially, Sukhudyan was accused of libel (Section 1, Article 135 of RA Criminal Code). However, on August 15, Erebuni Police Office’s Investigative Department replaced Article, accusing the defendant of providing false information accompanied by artificial creation of evidence. The article envisages graver punishment, i.e. imprisonment for up to 5 years. On October 21, the court overturned the previous decree, once again changing the accusation to libel, Ecolur press service reported.