16 Նոյեմբեր 2009 - 15:02 AMT
Երիտասարդական կանաչ շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանի գործը ուղարկվել է լրացուցիչ հետաքննության: Ինչպես հայտնեց փաստաբան Նոնա Գալստյանը, նախնական հետաքննության ողջ ընթացքում առաջին անգամ իրավապահ մարմինները բավարարեցին պաշտպանության կողմից ներկայացված երկու միջնորդությունները:
Ներկայումս Մարիամ Սուխուդյանը մեղադրվում է զրպարտության մեջ՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 135 հոդվածի 1-ին կետով: Նախաքննության ընթացքում ՀՀ ոստիկանության քրեական գործերի Էրեբունու վարչության քննիչները մի քանի անգամ փոխեցին Մարիամ Սուխուդյանի դեմ ուղղված մեղադրանքի հոդվածը: Մարիամ Սուխուդյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչել առաջադրված ոչ մի հոդվածով:
Լրացուցիչ հետաքննությունը կվարի քննիչ Վիգեն Մեսրոպյանը, որը մինչեւ հիմա անցկացնում էր տվյալ գործով քննչական գործողություններ: «Մենք հույս ունենք, որ վերջնական արդյունքում արդարությունը կհաղթանակի եւ Մարիամ Սուխուդյանը կարդարացվի, իսկ պատիժը կկրեն իրական մեղավորները»,- հայտարարեց փաստաբան Նոնա Գալստյանը:
Հիշեցնենք, որ Մարիամ Սուխուդյանի նկատմամբ թիվ 2105809 քրեական գործը հարուցվել է Հանրային հեռուտաընկերության 2008թ. նոյեմբերի 13-ի հեռուստահաղորդման հիման վրա, որտեղ Նուբարաշենի թիվ 11 գիշերօթիկ դպրոցի սաներից մեկը պատմում էր ուսուցչի կողմից կատարված սեռական ոտնձգությունների մասին: Սկզբում Մարիամ Սուխուդյանը հրավիրվեց քննչական բաժին` որպես վկա: Հետո` 2009թ. օգոստոսի 11-ին, նրան մեղադրանք առաջադրվեց ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 135 հոդվածի 1-ին կետով` զրպարտություն: Օգոստոսի 15-ին մեղադրանքը վերաորակավորվեց ,սուտ մատնությունե` 333 հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետ: Հոկտեմբերի 21-ին մեղադրանքը կրկին վերաորակավորվեց նախկին հոդվածով` զրպարտություն, հաղորդում է ԷկոԼուրի մամլո ծառայությունը:

16 Ноябрь 2009 - 15:02 AMT
Дело активиста «зеленого» молодежного движения Мариам Сухудян отправлено на дополнительное расследование. Как сообщила адвокат Нона Галстян, за все время предварительного расследования правоохранительные органы впервые удовлетворили два ходатайства, представленные защитой.
В настоящее время Мариам Сухудян обвиняется в клевете по статье 135 часть 1-ая УК РА. В ходе предварительного расследования следователи Эребунийского управления по уголовным делам Полиции РА неоднократно меняли статью обвинения в ее отношении.
Сухудян не признала себя виновной ни по одной из предъявленных ей статей.
Дополнительное расследование будет проводить следователь Виген Месропян, который до сих пор проводил следственные действия по данному делу. «Мы надеемся, что в конечном итоге справедливость восторжествует и Мариам Сухудян будет оправдана, а наказание понесут истинные виновники», – заявила адвокат Нона Галстян.
Уголовное дело номер 2105809, по которому проходит Мариам Сухудян, было возбуждено на основании телепередачи 1-го общественного телеканала от 13 ноября 2008 года, где одна из воспитанниц Нубарашенской школы-интерната № 11 рассказала о домогательствах сексуального характера со стороны педагога. Сначала Сухудян приглашалась в следственный отдел в качестве свидетеля. Затем, 11 августа 2009 года, ей было предъявлено обвинение в клевете по статье 135 часть 1-ая УК РА, 15 августа – обвинение было переквалифицировано на «ложный донос» по статье 333, часть 2-й, часть 3-я. 21 октября обвинение вновь было переквалифицировано на прежнюю статью – клевета, сообщает пресс-служба ЭкоЛур.