Այսօր «Եվրամիություն. համագործակցություն եւ հմտություններ» (EU skills) նախագծի շրջանակներում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի, Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Մանվել Բադալյանի եւ Բրիտանական խորհրդի հայկական գրասենյակի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանի միջեւ փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել, որը հաստատելու է այդ երեք կառույցների համագործակցությունը:
Այն երեք տարվա նախագիծ է, որը թափ է առել 2009 թ., իրականացնում է Բրիտանական խորհուրդը` Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան ֆինանսավորմամբ եւ Հայաստանի կառավարության անմիջական համագործակցությամբ: Ծրագիրն ուղղված է եվրաինտեգրացման գործընթացում ներգրավված պետական պաշտոնյաների հմտությունների զարգացմանը եւ փորձի փոխանակմանը, որը նպաստելու է Հայաստանում «Եվրոպական դրացիություն» եւ «Արեւելյան գործընկերություն» քաղաքականության արդյունվետ զարգացմանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը նախագծի շրջանակներում կանցկացնի մասնագիտական խորհրդակցություններ` նախագծի իրականացման համար, Քաղաքացիական ծառայության խորհուրդը նպաստելու է քաղաքացիական ծառայության պետպաշտոնյաների համար դասընթացների անցկացմանը, իսկ Բրիտանական խորհուրդը կազմակերպելու է դասընթացներ պետպաշտոնյաների համար` միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ: Այս դասընթացներին կմասնակցի 100 պետպաշտոնյա:
Ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվելու է երկու աշխատանքային հանդիպում, որոնց ընթացքում կքննարկվեն հարցեր, որոնք արդիական են մասնակից երեք երկրների` Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի համար: Սպասվում է նաեւ Ուկրաինայի եւ Մոլդովայի մասնակցությունը: Նախագծի մասնակիցները հնարավորություն կունենան երկու անգամ Բրյուսել գնալու, որտեղ կծանոթանան կառուցվածքի գործունեության հետ:
Հուշագրի ստորագրման արարողությունից հետո ելույթով հանդես եկան` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Վարդան Բադալյանը, Բրիտանական խորհրդի հայկական գրասենյակի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանը, ինչպես նաեւ Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի միացյալ թագավորության լիազոր ներկայացուցիչ Չարլզ Լոնդսդեյլը: Բոլոր մասնակիցները բարձր գնահատեցին նախագիծը եւ հույս հայտնեցին, որ այն շուտով կիրականացվի:

Сегодня в рамках проекта “Евросоюз: сотрудничество и навыки” (EU skills) между министром экономики РА Нерсесом Ерицяном, председателем Совета гражданской службы Манвелом Бадаляном и директором Армянского офиса Британского совета Аревик Сарибекян был подписан меморандум о взаимопонимании, который утвердит взаимодействие этих трех структур.
Трехлетний проект, который стартовал 2009 году, осуществляется Британским Советом, при финансировании посольства Великобритании и непосредственном содействии правительства Армении. Программа нацелена на развитие навыков государственных чиновников, вовлеченных в процессе евроинтеграции, и на обмен опытом, что будет способствовать эффективной реализации политики “Европейского соседства” и “Восточного партнерства” в Армении.
В рамках проекта Министерство экономики РА предоставит профессиональные консультации для осуществления данного проекта, Совет гражданской службы будет способствовать проведению курсов для гражданских чиновников, а Британский совет организует курсы для госчиновников с участием международных экспертов. В данных курсах примут участие 100 госчиновников.
В рамках программы будут организованы две рабочие встречи, на которых будут обсуждаться вопросы актуальные для трех стран-участниц проекта: Армении, Грузии и Азербайджана. Ожидается также участие Украины и Молдавии. Участники проекта также будут иметь возможность дважды посетить Брюссель, где они ознакомятся с деятельностью структур.
После церемонии подписания выступили министр экономики РА Нерсес Ерицян, председатель Совета гражданской службы Вардан Бадалян, директор Армянского офиса Британского совета Аревик Сарибекян, а также полномочный Объединенного королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Чарльз Лондсдейл. Все выступающие высоко оценили данный проект и выразили надежду на его скорейшую реализацию.