Շարունակվում էՀայաստանիՀանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանիայցը Իտալիա, որտեղ կառավարության ղեկավարը մասնակցում է Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության համաժողովին, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը: Այսօր Տիգրան Սարգսյանը ելույթով դիմել է համաժողովի մասնակիցներին: «Արդեն երկու տասնամյակ է, ինչ Հայաստանի Հանրապետությունն ընդգրկված է Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության աշխատանքներում` 1993 թվականից հանդիսանալով կազմակերպության լիիրավ անդամ: Համագործակցության անցած տարիները արդյունավետ աշխատանքի ու արձանագրված հաջողությունների ժամանակաշրջան են: Այդ բովանդակալից եւ շնորհակալ համագործակցությունը շոշափելի արդյունք է տվել: Այսօր հպարտությամբ արձանագրում ենք, որ Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության «Հաջողության ուղիները» զեկույցը, ի թիվս չորս այլ պետությունների, բարձր է գնահատել մեր երկրի օրինակը` որպես դրված նպատակներին հասնելու եւ ոլորտում առկա խնդիրների հետեւողական լուծման փորձառություն: Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ բոլոր հիմնահարցերն արդեն լուծված են, եւ պետք է աշխատել նոր եռանդով, ձեռքբերածն ամրապնդելու եւ գյուղատնտեսության ոլորտում տեսանելի առաջընթացը շարունակելու համար»,-ասել է նա:
Սակայն, ըստ վարչապետի, պարենի արտադրությունը ողջաշխարհում, ներառյալ Հայաստանում, խիստ ռիսկային ոլորտ է: «Արդի ֆինանսական եւտնտեսականճգնաժամն իր հերթին բացասականազդեցություն թողեց սննդիպահանջարկի վրա, ինչն առավել ընդգծված զգացվեց զարգացող երկրներում: Այդ իսկ պատճառով մենք մեծապես կարեւորում ենք այս համաժողովն ու խնդրի լուծմանն ուղղված բոլոր պետությունների ու միջազգային կազմակերպությունների ջանքերը: Այսօր այս սրահում հավաքված պատվարժան հյուրերն ու ոլորտի պատասխանատուները պարենային ապահովության վերաբերյալ գագաթաժողովի առաջարկած հռչակագրին անդրադառնալու առիթներ դեռ ունենալու են: Համոզված եմ, որ այդ քննարկումները բավականին հետաքրքիր ու արդյունավետ են լինելու: Իմ դիրքորոշումը սեղմ է եւ հստակ: Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանում է պարենային ապահովության վերաբերյալ գագաթաժողովի հռչակագիրը: Այն համապատասխանում է մեր կառավարության տեսլականին, ու դրանում արտահայտված սկզբունքները մեզ համար ընդունելի են»,-ասել է նա:
«Մենք բարձրենքգնահատումՊարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության Գյուղատնտեսական հարցերով եվրոպական հանձնաժողովի 36-րդ նստաշրջանն ու Կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային 27-րդ կոնֆերանսը 2010 թվականի մայիսի 10-14 Երեւանում անցկացնելու մասին որոշումը: Հուսով եմ, որ Երեւանում կայացրած որոշումները եւս կնպաստեն պարենային անվտանգության մակարդակի զգալի բարձրացմանը: Սպասում ենք ձեզ Երեւանում:
Թույլ տվեք ՀայաստանիՀանրապետության կառավարության անունիցկրկինարտահայտել իմ խորին շնորհակալությունը Պարենի եւգյուղատնտեսության կազմակերպությանը եւ անձնապես գլխավոր տնօրեն դոկտոր Ժակ Դիուֆին, կազմակերպության դոնոր անդամներին եւ բարի կամք դրսեւորած երկրներին` աշխարհի առջեւ ծառացած խնդիրների լուծման նպատակով գործադրած համատեղ ջանքերի համար:Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով ի վիճակի կլինենք հաղթահարելու պարենային անվտանգության մարտահրավերները եւ աստիճանաբար կվերացնենք սովն ու աղքատությունը ամբողջ աշխարհում»,-ասել է վարչապետը:

Продолжается визит премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна в Италию, где он принимает участие в форуме Организации продовольствия и сельского хозяйства, сообщает пресс-служба правительства.
Выступая перед собравшимися, глава правительства отметил, что являясь полноправным членом организации с 1993 года, Армения уже два десятилетия включена в работы Организации продовольствия и сельского хозяйства. По его словам, прошедшие годы сотрудничества являются периодом результативной работы и зафиксированных успехов. «Сегодня мы с гордостью констатируем, что доклад «Пути успеха» Организации продовольствия и сельского хозяйства, в числе четырех других государств, высоко оценил пример нашей страны в качестве опыта достижения поставленных целей и последовательного решения имеющихся в сфере проблем», – отметил он.
Однако, по словам премьер-министра, это не означает, что все проблемы уже решены, и нужно работать с новой энергией для укрепления достижений, поскольку производство продовольствия во всем мире, включая Армению, является крайне рисковой сферой.
Вместе с тем Тигран Саркисян добавил, что нынешний финансовый и экономический кризис, в свою очередь, оказал негативное воздействие на продовольственный спрос, что наиболее подчеркнуто проявилось в развивающихся странах. «Именно по этой причине мы придаем большое значение этому форуму и усилиям всех государств и международных организаций, направленным на решение проблемы», – сказал он.
Он также отметил, что Армения поддерживает декларацию форума о продовольственном обеспечении, поскольку она соответствует видению армянского правительства. «Мы высоко оцениваем решение о проведении 10-14 мая 2010 года в Ереване 36-й сессии Европейской комиссии по сельскохозяйственным вопросам Организации продовольствия и сельского хозяйства и 27-й Региональной европейской конференции организации», – добавил премьер-министр.
Тигран Саркисян поблагодарил организаторов Организации и лично ее генерального директора доктора Жака Диуфа и добавил, что совместными усилиями возможно преодолеть вызовы продовольственной безопасности и постепенно ликвидируем голод и бедность во всем мире.