Շարունակվում էՀայաստանիՀանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանիայցը Իտալիա, որտեղ կառավարության ղեկավարը մասնակցում է Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության համաժողովին, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը: Այսօր Տիգրան Սարգսյանը ելույթով դիմել է համաժողովի մասնակիցներին: «Արդեն երկու տասնամյակ է, ինչ Հայաստանի Հանրապետությունն ընդգրկված է Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության աշխատանքներում` 1993 թվականից հանդիսանալով կազմակերպության լիիրավ անդամ: Համագործակցության անցած տարիները արդյունավետ աշխատանքի ու արձանագրված հաջողությունների ժամանակաշրջան են: Այդ բովանդակալից եւ շնորհակալ համագործակցությունը շոշափելի արդյունք է տվել: Այսօր հպարտությամբ արձանագրում ենք, որ Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության «Հաջողության ուղիները» զեկույցը, ի թիվս չորս այլ պետությունների, բարձր է գնահատել մեր երկրի օրինակը` որպես դրված նպատակներին հասնելու եւ ոլորտում առկա խնդիրների հետեւողական լուծման փորձառություն: Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ բոլոր հիմնահարցերն արդեն լուծված են, եւ պետք է աշխատել նոր եռանդով, ձեռքբերածն ամրապնդելու եւ գյուղատնտեսության ոլորտում տեսանելի առաջընթացը շարունակելու համար»,-ասել է նա:
Սակայն, ըստ վարչապետի, պարենի արտադրությունը ողջաշխարհում, ներառյալ Հայաստանում, խիստ ռիսկային ոլորտ է: «Արդի ֆինանսական եւտնտեսականճգնաժամն իր հերթին բացասականազդեցություն թողեց սննդիպահանջարկի վրա, ինչն առավել ընդգծված զգացվեց զարգացող երկրներում: Այդ իսկ պատճառով մենք մեծապես կարեւորում ենք այս համաժողովն ու խնդրի լուծմանն ուղղված բոլոր պետությունների ու միջազգային կազմակերպությունների ջանքերը: Այսօր այս սրահում հավաքված պատվարժան հյուրերն ու ոլորտի պատասխանատուները պարենային ապահովության վերաբերյալ գագաթաժողովի առաջարկած հռչակագրին անդրադառնալու առիթներ դեռ ունենալու են: Համոզված եմ, որ այդ քննարկումները բավականին հետաքրքիր ու արդյունավետ են լինելու: Իմ դիրքորոշումը սեղմ է եւ հստակ: Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանում է պարենային ապահովության վերաբերյալ գագաթաժողովի հռչակագիրը: Այն համապատասխանում է մեր կառավարության տեսլականին, ու դրանում արտահայտված սկզբունքները մեզ համար ընդունելի են»,-ասել է նա:
«Մենք բարձրենքգնահատումՊարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության Գյուղատնտեսական հարցերով եվրոպական հանձնաժողովի 36-րդ նստաշրջանն ու Կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային 27-րդ կոնֆերանսը 2010 թվականի մայիսի 10-14 Երեւանում անցկացնելու մասին որոշումը: Հուսով եմ, որ Երեւանում կայացրած որոշումները եւս կնպաստեն պարենային անվտանգության մակարդակի զգալի բարձրացմանը: Սպասում ենք ձեզ Երեւանում:
Թույլ տվեք ՀայաստանիՀանրապետության կառավարության անունիցկրկինարտահայտել իմ խորին շնորհակալությունը Պարենի եւգյուղատնտեսության կազմակերպությանը եւ անձնապես գլխավոր տնօրեն դոկտոր Ժակ Դիուֆին, կազմակերպության դոնոր անդամներին եւ բարի կամք դրսեւորած երկրներին` աշխարհի առջեւ ծառացած խնդիրների լուծման նպատակով գործադրած համատեղ ջանքերի համար:Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով ի վիճակի կլինենք հաղթահարելու պարենային անվտանգության մարտահրավերները եւ աստիճանաբար կվերացնենք սովն ու աղքատությունը ամբողջ աշխարհում»,-ասել է վարչապետը:

RA Prime Minister Tigran Sargsyan is in Italy to attend a FAO summit.
“Mr. Chairman, Dear Colleagues, Ladies and Gentlemen. Full member of the FAO since 1993, the Republic of Armenia has been involved in the activities of the Organization for about twenty years now. The past years of cooperation were those of effective work leading to numerous achievements. We are stating with pride that our country’s example was cited among four other success stories in the FAO’s “Ways of Success” report as a good experience of setting tasks and addressing them with perseverance. Indeed, this does not mean that all the problems are solved, so we should work with renewed effort to build on these achievements and continue with progress in the sphere of agriculture.
It is common knowledge that food production is at high risk all over the world including Armenia. The current financial and economic crisis adds its negative impact on the issue of food demand especially in developing countries. This is why we appreciate the holding of this summit, as well as the efforts made by the States and international organizations. Those present will still have the opportunity of referring to the Declaration of this summit on food security. I feel that we are going to have quite interesting and substantial debates. My position is strict and clear-cut enough. The Republic of Armenia endorses the Summit Declaration. It meets our government’s vision and the underlying principles are acceptable to us.
Dear Director General,
We highly appreciate the decision to hold the 36th Session of FAO’s European Commission on Agriculture and the 27th European Regional Conference of FAO in Yerevan from May 10-14, 2010. I hope that the decisions adopted in Yerevan will contribute to the considerable improvement of the level of food security. We are looking forward to seeing you again in Yerevan.
Allow me, on behalf of the Government of the Republic of Armenia, to extend my deepest gratitude to the Food and Agriculture Organization and personally to Director-General Dr. Jacques Diouf, to all donor community members and all countries with good will, for their collaborative efforts to find solutions to the world’s rising problems. I am confident that with collaborative efforts of all countries we will be able to meet all challenges of food insecurity and gradually eradicate hunger and poverty in the world.”
Tigran Sargsyan expressed Armenia’s appreciation of the ongoing RA-FAO collaboration and the programs implemented in our country. The head of government reiterated Armenia’s readiness to host the 36th Session of FAO’s European Commission on Agriculture and the 27th European Regional Conference of FAO in Yerevan from May 10-14, 2010.