Ինչպես լրագրողներին է հայտարարել մամլո ասուլիսում Տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոնի նախկին փորձագետ, նավթամթերքի եւ գազի սարքավորումների փորձագետ Արթուր Ղազարյանը, շուտով Հայաստանում կգործի եւս մեկ ընկերություն, որը գազամատակարարման ծառայություններ կառաջարկի ավելի ցածր սակագներով: «Մեր հաշվարկով, տեխնիկական ծառայությունների արժեքը կնվազի մինչեւ 30 տոկոս»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով նոր ընկերության գրանցման հարցին` փորձագետը նշել է, որ կան մի շարք խնդիրներ, որոնք խոչընդոտում են նրա ստեղծմանը, հիմնականների թվում են հաստատված գները: «Մենք դիմեցինք Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովին, որպեսզի նրանք վերանայեն գազաֆիկացման գներրը, սակայն դեռեւս դրական պատասխան չենք ստացել»,-ասել է նա: Այս առնչությամբ Ղազարյանը հավելել է, որ ընկերությունը չի գրանցվի, քանի դեռ հանձնաժողովը չի նվազեցրել գազաֆիկացման սարքերի գները` բացատրելով դա նրանով, որ ընկերությունը մտադիր է նման ծառայություններ մատուցել մանկատներին եւ ծերանոցներին կամ արտոնյալ սակագներով:
Բացի այդ, ըստ փորձագետի, գազամատակարարման ոլորտում, գազասպառողների քանակը Հայաստանում գերազանցել է 500 000-ը, ինչը պետք է անդրադառնա գազաֆիկացման ինքնարժեքի վրա:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ «Տեխնոպրոգրես» ռուսական ընկերության հետ համատեղ, որի հետ արդեն պայմանավորվածություն կա, կստեղծվի ուսումնական կենտրոն, որտեղ ռուս փորձագետները սեմինարներ կանցկացվեն ընկերությունների աշխատակիցների համար:
Ա.Ղազարյանն արծարծել է նաեւ բնակչության իրազեկման խնդիրը գազի սպառման անվտանգության ոլորտում, ընդգծելով, որ գազաֆիկացմամբ զբաղվող ընկերությունը պարտավոր է գոնե տարին մեկ անգամ իրազեկել իր սպառողներին անվտանգության կանոնների մասին, «ինչը ես չեմ տեսել, մենք արդեն պատրաստ ենք իրազեկել բնակչությանը, դպրոցից սկսած»: Գազի սպառման անվտանգության նպատակով, ըստ նրա, պետք է գործի սպասարկման հատուկ կենտրոն, որը կարող է անմիջապես արձագանքել արտակարգ իրավիճակներին, որոնք առաջացել են այդ ոլորտում:
Հայաստանի ներքին շուկայում ռուսական բնական գազի առաքման եւ բախշման որոլոտւմ մենաշնորհը պատկանում է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին: Ընկերությունը ստեղծվել է 1997թ.: «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի մասնաբաժինը ընկերության կանոնադրական կապիտալում կազմում է 80 տոկոս, իսկ Հայաստանի կառավարությանը` 20 տոկոս:
Ըստ «ՀայՌուսգազարդի» պաշտոնական տվյալների, 2009թ. նոյեմբերի 1-ի դրությամբ գազային ցանցին միացել է 589419 բաժանորդ: Առաջին ինը ամսում իրական գազասպառողների քանակն ավելացել է 15464-ով, նրանցից 2411` հոկտեմբերին:
Ըստ ՀՀ կառավարության որոշման, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի նոյեմբերի 1 դրությամբ սպառողների բնակարաններում տեղադրվել է 212748 ազդարարող սարք եւ անվտանգության համակարգի փական, 14277-ը` հոկտեմբերին:

Как заявил журналистам на пресс-конференции в Ереване бывший эксперт Национального центра технической безопасности, эксперт по нефтепродуктам и газовому оборудованию Артур Казарян, скоро в Армении будет действовать еще одна компания, предоставляющая технические услуги по газоснабжению по более низким тарифам. «По нашим подсчетам стоимость технических услуг должна понизиться до 30%», – сказал он.
Говоря о регистрации новой компании, эксперт отметил, что есть ряд причин, препятствующих ее созданию, среди основных – фиксированные цены, установленные КРОУ, на предоставление устройств по снабжению газа. «Мы обратились в КРОУ с тем, чтобы они пересмотрели цены на устройства по газификации, однако пока не получили положительного ответа», – пояснил он. В связи с этим Казарян добавил, что компания не будет зарегистрирована, пока КРОУ не снизит цены на устройства по газификации, объяснив это тем, что компания намерена предоставлять подобные услуги для детских домов и домов для престарелых на бесплатной основе или по льготным тарифам.
Помимо этого, по мнению эксперта, в сфере газового оборудования, число газопотребителей в Армении превысило 500 000, что должно отразиться на снижении себестоимости газификации.
Он также сообщил, что совместно с российской компанией «Технопрогресс», с которой уже есть договоренность, будут создан учебный центр, где российские эксперты проведут семинары для работников компании.
Артур Казарян также поднял проблему информированности населения о безопасности пользования газом, подчеркнув, что компания, занимающаяся газификацией, обязана хотя бы раз в год информировать своих потребителей о правилах безопасности по использованию газа, «чего я не наблюдал в моей практике, мы же готовы повышать информированность населения, начиная со школ». В целях обеспечения безопасности использования газа, по его словам, должен действовать специальный центр обслуживания, который может моментально реагировать на чрезвычайные ситуации, возникшие в этой сфере.
Монополистом в сфере поставки и распределения российского природного газа на внутреннем рынке Армении является ЗАО “АрмРосгазпром”. Компания создана в 1997 году. Доля ОАО “Газпром” в уставном капитале компании составляет 80%, доля правительства Армении – 20%.
Согласно официальным данным “АрмРосгазпрома”, по состоянию на 1-ое ноября 2009 года к газовой сети республики подключено 589419 абонентов. За первые десять месяцев текущего года число реальных газопотребителей увеличилось на 15464, из них 2411– в октябре.
В соответствии с решением правительства Армении, ЗАО «АрмРосгазпром» по состоянию на 1-ое ноября текущего года в квартирах газопотребителей установило 212748 сигнализаторов и отсечных клапанов (системы безопасности), из них 14277 – в октябре.